miksi keksiä mitään vaikeaa.. ne on jo keksitty

ölokjhgfrdewert6y78u

Näin Pekka laihdutti 27 kiloa alle vuodessa

Pekka Karjalainen ennen laihdutusta.

– Ensimmäisen ravintoterapeutin kanssa laskimme kaloreja. Seuraavan kanssa vältimme matematiikkaa ja tutkimme virallista ravintoympyrää. Minulle luotiin tavoiteruokavalio, joka noudattaisi mahdollisimman tarkkaan virallisen lautasmallin periaatteita, Karjalainen muistelee.

Karjalaisen kunto kartoitettiin. Hän merkitsi kahden viikon ajan ruokapäiväkirjaan kaiken, mitä pani suuhunsa. Kovan nälän seurauksena putosi vaivainen kilo.

Karjalainen kokeili myös Painonvartijoiden kirjekurssia miehille. Ruuan vähentämisen lisäksi kuuriin kuului liikkuminen askelmittarin kanssa.

– Tajusin, että pitää kävellä 40 km päivässä, jos haluaa tuloksia. Ei se auta, jos on liikaa kiloja, Karjalainen toteaa.

http://www.studio55.fi/lahipiirivoimavarana/artikkeli.shtml/1480057/nain-pekka-laihdutti--kiloa-alle-vuodessa

3

59

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahakarppi1

      Läskit ja alkoholistit on samanlaisia. Molemmilla on tarve saarnata ja vakuuttaa terveille omaa elämäntapaansa ainoana oikeana. Eikö paras neuvoja olisi sellainen, jolla ei koskaan ole ollut päihde ja paino-ongelmia. Anteeksi nyt vaan, mutta enpä usko tämän Pekan hankkineen ylipainoansa ilman nestemäistä leipää.

      • Liana

        Ai hitto, nyt alkoi jo huvittaa!

        Lainaus: "Läskit ja alkoholistit on samanlaisia. Molemmilla on tarve saarnata ja vakuuttaa terveille omaa elämäntapaansa ainoana oikeana."

        Kumpi sinä olet?

        Lainaus: "Eikö paras neuvoja olisi sellainen, jolla ei koskaan ole ollut päihde ja paino-ongelmia." (Oliko tuo kysymys?)

        Ei.

        Päihdetyön parissa tiedetään, että paras tuki on vertaistuki tai sellaisten henkilöiden tuki, jotka tietävät mistä on kyse, koska ovat olleet itse siinä tilanteessa. Mietipä hetki mihin se AA:kin perustuu..?

        Kaikilla lihavilla ei ole riippuvuusongelmaa, mutta monella on.

        Tuolla logiikalla minä kylläkin olisin juuri paras neuvoja, kun olen laiha.


    • KiitoSiitä.

      Vhh on taivaan lahja läskeille..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      897
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      573
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      530
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      488
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      486
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      462
    Aihe