Olenkohan unta nähnyt? Muistelin aikaa jolloin asuin (20v. sitten) Italiassa ja mieleeni tuli, että ostimme kermavaahdon kaupasta valmiina.
Mielestäni kauppa, josta vaahto ostettiin valittiin sen mukaan, että siellä laitettiin kermavaahtoon vahiten kanamunanvalkuaisvaahtoa.
Muistanko ihan väärin?
Mikäli näin on niin kermavaahtoahan voisi keventää valkuaisvaahdolla vai voiko?
Mielestäni kauppa, josta vaahto ostettiin valittiin sen mukaan, että siellä laitettiin kermavaahtoon vahiten kanamunanvalkuaisvaahtoa.
Muistanko ihan väärin?
Mikäli näin on niin kermavaahtoahan voisi keventää valkuaisvaahdolla vai voiko?
Vastaukset 7
Vanhimmat
voi lisätä valkuaisvaahtoa..
muista kuitenkin, että eu aikana myös suomesta on tullut salmonellamaa. eli raaka muna saattaa sisältää salmonellaa.
Kiitos salmonella varoituksesta, enpä tullut edes ajatelleeksi moista.
On huomionarvoista, että olen juonut 10 vuotta aamuisin 3 raakaa munaa ennen treenejä, eikä ole salmonellaa näkynyt...
Suomessa munat ja kanalat puhtaita ei salmonellaa kananmiunissa ole tietääkseni juurikaan ollut, joten kananmunat turvallisia raakanakin Suomessa.
Näin voi myös keventää kermavaahtoa:
1 dl kermaa vaahtona
1 dl vaaleaa mehua
1 liivatelehti
Liota liivate ja liuota se mehuun. Laita hyytymään jääkaappiin/pakastimeen. Kun seos on hyytymispisteessä (kuin kananmunan valkuainen), se vatkataan vaahdoksi ja lisätään kermavaahtoon. Rasvapitoisuus tippuu (normaalia kuohukermaa käytettäessä) 38 -> 18 % rasvaa.
En kyllä muista koskaan tuollaisesta kuulleeni. Toki italiassa myytiin hjo 70 luvun loppupuolella pullokermavaahtoa eli kermaa pullossa, jota ensin ravistettiin ja sitten pursotettiin esim jätskin päälle. Suomessa näitä alkoi näkymään vasta 90 luvulla.