Alkoholi

Onko viina vegaanista? Vai onkohan se kirkastettu jollain? Entä lonkero(alkosta)?
Olen, silloin harvoin kun juon, juonut niitä viinejä jotka ovat kirjattuna vegaaniliiton sivuille. Ja joskus myös olutta olen maistellut, siis niitä jotka ovat v-liiton sivuilla mainittu.
Mitenkäs sitten baareissa? Onkohan mitään paukkuja joita voi hyvällä omalla tunnolla juoda?
72295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lähes kaikki väkevät on tietojeni mukaan vegaanisia. Ulkomailla tequila-pullossa saattaa joskus olla mato mutta Suomessa moista ei kuulemma ole nähty. Lonkerossa saattaa olla liivatetta, mutta kyllä kai useat on vegaanisia... Siidereistä Upcider, Fizz ja Golden Cap on vegaanisia, Laitilan Oivassa on liivatetta. Kalja on vegaanista. Viinien kanssa täytyy tosiaan olla tarkkana, niissä voi olla ties mitä, eli Vegaaniliton lista on tarpeen.
Itse oon juonut baarissa ainakin tequilaa, salmiakkikossua, rommia ja vodkaa mikserin kera (mehu nyt luonnollisesti on yleensä vegaanista, mutta jos ne jotain punaisia ihme litkuja aikoo laittaa, niin tarkista E120:n varalta). Kyllä vegaaniruokavaliollakin saa pään täyteen turhan helposti...

Lisää noista lonkeroista ja muistakin juomista löytyy maanmainiolta Eläinoikeusfoorumilta,
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php - ei kun hakuun joku sopiva hakusana, kuten lonkero.

Äänestä
  • ...eli useissa tummissa oluissa käytetään liivatetta..

    Äänestä

  • *** kirjoitti:

    ...eli useissa tummissa oluissa käytetään liivatetta..

    Joo, ja Sinebrykoffin kaljat ei ainakaan ole vegaanisia koska mainoksessa 2 hevosta veti kaljavankkuria.

    Äänestä

Etanolia valmistetaan nykyään eteenistä, jota taas saadaan maaöljystä. Maaöljy taas on nykytietämyksen mukaan syntynyt merieläimistä.
Sietääpä olla tarkkana mitä viinaa juo.

Äänestä
  • "Etanolia valmistetaan nykyään eteenistä, jota taas saadaan maaöljystä. Maaöljy taas on nykytietämyksen mukaan syntynyt merieläimistä.
    Sietääpä olla tarkkana mitä viinaa juo."

    Hehehheh hyvä vitsi.

    Ihminen maatuu ja lannoittaa syömämme kasvit -> syömme ihmisiä.

    Äänestä

Kannattaa keskittyä hampun polttamiseen ja jättää viinan juonti tavallisille ihmisille.

Äänestä

Kannattanee välttää espanjalaisia punaviineja. Maan viinikulttuurille on tyypillistä, että punaviiniin lisätään härän verta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armand kirjoitti:

Onko viina vegaanista? Vai onkohan se kirkastettu jollain? Entä lonkero(alkosta)?
Olen, silloin harvoin kun juon, juonut niitä viinejä jotka ovat kirjattuna vegaaniliiton sivuille. Ja joskus myös olutta olen maistellut, siis niitä jotka ovat v-liiton sivuilla mainittu.
Mitenkäs sitten baareissa? Onkohan mitään paukkuja joita voi hyvällä omalla tunnolla juoda?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu