Dokumentin "MOT: Rasvainen kupla" voi katsoa ilmaiseksi YLE:n Elävästä arkistosta.
Myös toinen aiheeseen liittyvä dokumentti kannattaa katsoa, "MOT: Kolesterolipommi" joka kyseenalaistaa virallisen väitteen kolesterolin vaarallisuudesta ja samalla kyseenalaistaa statiinien käytön. Linkit molempiin ohjelmiin löydät tästä viestistä.
MOT: Rasvainen kupla
Vuosikausia meitä on neuvottu vaihtamaan voi margariiniin sydämen terveyden vuoksi. Onko siihen mitään perusteita? kysyy MOT.
Voi ja läski ovat epäterveellisiä. Rasva tukkii valtimot, aiheuttaa sydänkohtauksia ja tappaa. Kevytlevitteet ja kasviöljyt sen sijaan ovat terveellisiä ja suojelevat sydäntä. Näin meitä on valistettu vuosikymmenien ajan.
TV1:n MOT kyseenalaistaa tämän laajan kannatuksen saaneen rasvaopin. Toimittaja Martti Backman on käynyt lävitse runsaan aineiston sekä vanhempaa että aivan tuoretta ravitsemustutkimusta. Tutkimuksista käy ilmi, että lujaa tieteellistä näyttöä kovan eläinrasvan ja sepelvaltimotaudin yhteydestä ei ole olemassa.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/rasvainen_kupla_49385.html#media=49394
MOT: Kolesterolipommi
Kolesterolin syyllisyys sydänkohtauksiin ja -kuolemiin ei ole niin itsestään selvää, kuin meille on pitkään opetettu. MOT tutustui tuoreimpaan kolesterolitutkimukseen ja havaitsi, että tutkimuksista voi vetää virallisesta linjasta täysin poikkeavat johtopäätökset.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/kolesterolipommi_51051.html#media=51052
Dokumentti: Eläinrasva on terveellistä
6
444
Vastaukset 6
- Molemmat yhtä hyviä
Moni muukin asia voi tappaa.Tietääkseni kukaan ei ole vielä ainakaan kuollut margariiniin ja oma asia kumpaa tykkää käyttää voita vai margariinia.Tietty voilla tulee maukkaampaa ja herkullisempaa.
- Margariini tappaa
"Moni muukin asia voi tappaa.Tietääkseni kukaan ei ole vielä ainakaan kuollut margariiniin ja oma asia kumpaa tykkää käyttää voita vai margariinia.Tietty voilla tulee maukkaampaa ja herkullisempaa."
Margariinin vaarallisuudesta on jo paljon tutkimustietoa kuten myös siitä että voi on terveellistä. - Höpö höpö
Margariini tappaa kirjoitti:
"Moni muukin asia voi tappaa.Tietääkseni kukaan ei ole vielä ainakaan kuollut margariiniin ja oma asia kumpaa tykkää käyttää voita vai margariinia.Tietty voilla tulee maukkaampaa ja herkullisempaa."
Margariinin vaarallisuudesta on jo paljon tutkimustietoa kuten myös siitä että voi on terveellistä.Lopeta jo tollanen höpöjuttujen kertominen.Taidat olla jotenkin sairas päästäsi kun väität tollasia.Margariini on turvallista käyttää ja minä aion käyttää sitä edelleen,enkä aio uskoa sinun höpöjuttuihisi.Jos joku on vaarallista,niin lisäaineet,säilöntäaineet ja vitamiini ja muut ihmepillerit.
- Margariini tappaa
Höpö höpö kirjoitti:
Lopeta jo tollanen höpöjuttujen kertominen.Taidat olla jotenkin sairas päästäsi kun väität tollasia.Margariini on turvallista käyttää ja minä aion käyttää sitä edelleen,enkä aio uskoa sinun höpöjuttuihisi.Jos joku on vaarallista,niin lisäaineet,säilöntäaineet ja vitamiini ja muut ihmepillerit.
Ei ole minun höpöjutuista vaan tieteellisistä faktoista. Kannattaa päivittää tietonsa ja vaihtaa margariini voipakettiin heti tänään jos haluaa välttää ennenaikaisen haudan.
- Höpö höpö
Margariini tappaa kirjoitti:
Ei ole minun höpöjutuista vaan tieteellisistä faktoista. Kannattaa päivittää tietonsa ja vaihtaa margariini voipakettiin heti tänään jos haluaa välttää ennenaikaisen haudan.
Kyllä on sinun höpöjuttujasi,sairaasta päästäsi.Eiköhän sinun itsesi kannattaisi päivittää ne tietosi,jos sulla jotain on,niin ne on kyllä vanhentuneita ja minä en vaihda margariinia mihinkään.Se on voin liika käyttö,mikä vie ennenaikaiseen hautaan.
- LTJ
Höpö höpö kirjoitti:
Kyllä on sinun höpöjuttujasi,sairaasta päästäsi.Eiköhän sinun itsesi kannattaisi päivittää ne tietosi,jos sulla jotain on,niin ne on kyllä vanhentuneita ja minä en vaihda margariinia mihinkään.Se on voin liika käyttö,mikä vie ennenaikaiseen hautaan.
Ruotsalaiset on lähiaikona tutkineet. että mitä enemmän ihminen on syönyt maitorsvoja sitä terveempi sydän. Samoihin Aikoihin Norjalaiset saivat saman tuloksen ja vielä margariinitehdas rahoitti tutkimuksen. Aussit teki tutkimuksen jossa totesivat, että margariini on tappanut ihmisia enemmän kuin voi, Ei ole sellaista tutkimusta joka selvästi osoittaisi eläinrasvat olisivat vaarallisia muutta margariinien vaaroista alkaa olla tietoa. Suurin on.että ihmisen ravinnon omega
3/suhde pitäisi olla noin 1/1-1/2 mutta nyýkyisessä thl suosittelemassa ravinossa tuo suhde on omega 3 1 ja omga 6 16. Liika omega 6 varastoituu kehoon ja aiheuttaa tukehduksia jajopa syöpää. Omega 6 tulee kasviravoista. On tiedetty jo pitkään vatsa ja suolistotulehdusksien lisääntymisestä jotka pääasiassa kasvirasvat siis liika omega aiheuttavat. Esim kehuttu rypsiöljy sisältää Omega 3:n esiastetta jota ihminen ei pysty hyödydtämään joten tästäkin
tulee liikaa Omega 6. Maailma muuttuu Eskoseni. 30 vuotta sitten kansainvälisen Life etusivulla kehotettiin valttämään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS671987Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531