syntyi ilmaston lämpenemisen seurauksena. Ilmastonmuutos on yllätyksiä täynnä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012021315199182_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012021315199182_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihme aine tuo hiilidioksidi. Lämpeneminen muuttuikin kylmenemiseksi.
Onko sitä nyt liikaa vai liian vähän tuolla kylmyyskeskuksessa?
Jahas, taas jotain fossiiliteollisuuden propagandaa. Ei voi olla mitään "kylmyyskeskusta", koska Eelis Permanenkin on todistanut että lämmintä on ollut! Ja Eelis ei valehtele.
Ei ole triviaalia ei. Sieltä tuli ihan ITL:n meteorologilta tietoa, että esimerkiksi paljon kohkatut myrskyt ovat itseasiassa vähentyneet Suomessa. Se ei tietenkään tarkoita, etteikö ne joskus voisi yleistyä.
Herkkää se on. Riippuu paljon siitä, että mitä reittiä pitkin se lämmin ilma pohjoisnavalle virtaa...
Ja sanottakoon, että NAO negatiivisyys ei ole mikään uusi sääilmiö. Myös huippuvuorilla on ollut kuumaa aiemminkin, NAO- kelien sattuessa kohdalleen, edelleen riippuen siitä että meneekö se lämpimin ilma Nuukiin, Huippuvuorille, Suomeen vaiko minne...
Tätä olen yrittänyt kertoa jo vuosia. Ihmisen tupruttelema hiilidioksidi lämmittää ilmaston ja meret. Napajäätiköt sulaa ja tämä aiheuttaa kylmät ja lumiset talvet.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020415164115_ul.shtml
Kerrotko miten se hiilidioksidi lämmittää meret?
Tuo on taas melkoisen arveluttavaa ilmastotiedettä, kun kaikelle keksitään selitys jälkeenpäin, mutta mitään ei osata ennustaa etukäteen.
Eihän tuo ollut varsinaista ilmastotiedettä, vaan yhden meteorologin arvio asiasta. Luultavimmin löytyy meteorologeja, joilla on asiasta toinen mielipide. Se ei tietenkään tarkoita, etteikö Suomen talvet voisi kylmetä tai lämmetä lähitulevaisuudessa.
Niin tai näin, Pakkastalvi tai leuto talvi, Kuuma kesä tai kolea kesä.
Kaikki on tietty valkoihoisen heteromiehen syytä.
Niin ja wunderbaumilta löyhkäävien nissanintuunaajien!
PPRRRRRRR---PRRRR-PRRRRRRR! Kyllä lähtee!
kylmyyskeskus selittää tämän hirvittävän lämpenemisen
Ilmastonmuuto on totta.
Epäilen että jossain on rikkoutunut yksi lämpökeskus jolloin
kylmyyskeskus sai yliotteen.
Kyllä tämä ilmastotiede on ihan kuin monopolia pelaisi.
No tuossa linkissähän se uusi keskus jo on esitelty. Karttakin linkistä löytyy, joten ei tarvitse Alestalon enää ounastella mistä etsiä, kun on mustaa valkoisella.
http://www.kwhfreeze.fi/indexfi/toiminta.htm