Sveitsiläiset tiedemiehet aikovat kehittää satelliitteja, jotka pystyvät imurin lailla siivoamaan avaruusromua kuten hylättyjä satelliitteja ja raketinosia.
Lausannen teknisen korkeakoulun yhteydessä toimiva Sveitsin avaruuskeskus ilmoitti hankkeesta keskiviikkona.
Keskuksen mukaan siivoustalkoo on välttämätön, koska Maata kiertää arviolta 16000 yli 10-senttistä esinettä ja satoja miljoonia pienempiä palasia. Tämä avaruusromu kiitää eteenpäin monen kilometrin sekuntivauhtia.
– On elintärkeää olla tietoinen tästä romusta ja riskeistä, jotka liittyvät sen nopeaan lisääntymiseen, sanoi professori Claude Nicollier.
Suunnitteilla on kaksi eri vaihtoehtoa. Yksi on satelliitti, joka imuroi avaruusromun sisäänsä ja syttyy palamaan tullessaan takaisin Maan ilmakehään.
Toisessa mallissa satelliitti työntää romun Maan ilmakehään, mutta jää itse avaruuteen jatkamaan siivoustöitä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/sveitsi-aikoo-ryhtya-imuroimaan-avaruusromua/art-1288449357244.html
Nyt aletaan pääsemään tarttistehdäjotain-asteelta eteenpäin.
Avaruusromuun ratkaisu?
9
93
Vastaukset
- tyhä nyhjä tööt-tööt
Imuri tosin saattaa toimia avaruuden tyhjiössä heikosti. Tyhjästä on paha nyhjäistä ja imaisemisen pätee sama. Kun ei ole ilmaa niin ei voi imeä ilmaa.
Ehkä Sveitsin - maailman johtavan avaruusvallan? - tulevaisuuden toivojen pitäisi vielä paneutua tähän seikkaan ...Luja on kärsä ja pussi on kun kestää jopa 20 kertaa luotia nopeampien romuhitusten iskun. Taitaa tulla imurista vain yksi romukasa lisää avaruuteen pyörimään
- Hooverin miehet
airfoil kirjoitti:
Luja on kärsä ja pussi on kun kestää jopa 20 kertaa luotia nopeampien romuhitusten iskun. Taitaa tulla imurista vain yksi romukasa lisää avaruuteen pyörimään
Sää et rupee viisasteleen siä yhtää! oo siivosti siä!
:)
Mites sähömagneettinen blokkaaja? Vai oisko tavara kokonaan antimagneettista?
Asiantuntematon - Hooverin miehet
Hooverin miehet kirjoitti:
Sää et rupee viisasteleen siä yhtää! oo siivosti siä!
:)
Mites sähömagneettinen blokkaaja? Vai oisko tavara kokonaan antimagneettista?
AsiantuntematonKatos, palsta ei hyväksynyt hymiötä...
Hooverin miehet kirjoitti:
Sää et rupee viisasteleen siä yhtää! oo siivosti siä!
:)
Mites sähömagneettinen blokkaaja? Vai oisko tavara kokonaan antimagneettista?
AsiantuntematonSuurin osa tavarasta on magnetisoimatonta materiaa. Ei terästä kannata avaruuteen ampua, vaan kevyita seosmetalleja, muoveja, sähköjohtoja.
Voit kokeilla heittää lusikan ovimagneetin ohi.. nopeudella 40km,, tuskin seisottuu magneettiin, vaikka osuisi siihen.. mutta avaruus romun nopeus on 7000km/h ei ennätä seisottua magneettiin.. Jopa nenäliina on rikkoisi magneetin noilla nopeuksilla. Joko lienee Edvart Whiten hansikas tullut alas. kun se karkasi kapselista hänen mennessä avaruuskävelylle.
Ajatella sekin säkki niitä työkaluja joka karkasi avaruusaseman huoltomiehiltä, joku vuosi sitten. Millainen tykin ammus se on, kun nopeudet on tuota luokkaa.
- Marlboro-mies
Mites tupakannatsat?
- siisti sielläkin
Sveitsiläiset ne on niin siistejä !!!
- juustolla petetty
Sveitsiläiset ...
... mutta se asiakkaan narraamista kun hänelle myydään juustoa jossa on paljon reikiä. - Iso Hooveri:.
juustolla petetty kirjoitti:
Sveitsiläiset ...
... mutta se asiakkaan narraamista kun hänelle myydään juustoa jossa on paljon reikiä..
Isoo Hooveri imaisee kaiken eli syntyy valtava Musta Aukko
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad821310- 44938
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että362767- 132720
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56594