Ruoskaniskun energian laskeminen

Miten voi laskea bullwhip eli härkäruoskan iskun energiamäärän? Onko iskun voimakkuuden kannalta merkitystä minkä kokoinen ruoska on kyseessä, esim. 8-12 metriä pitkä?
6343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Varmaan vaikea laskea. Energiahan kai tulee käden liikkeestä, joka ensin kiihdyttää ruoskan paksumman pään liikkeeseen ja sitten hidastaa sen. Tämä energia etenee aaltoliikkeenä kohti ruoskan ohutta päätä. Kokonaisenergia saadaan laskemalla kädenliikkeellä tarvittava työ.

Äänestä

Viitteen teorialla voit laskea ruoskan jokaisen pisteen nopeuden, ja kun tiedät ruoskan massajakauman, saat liike-energian:

math.fullerton.edu/tmcmillen/papers/2002-PRL(whip).pdf

Äänestä

Ihan tarkkaa energiamäärää voi olla hieman vaikea laskea, mutta tiedetään varmuudellai, että se ei voi olla enempää kuin mitä ruoskaan on käden kautta siirretty. Esimerkiksi, jos käden liikkeen pituus on puoli metriä, ja oletetaan, että keskimääräinen voima vastaa 10 kg painoa, saadaan syötetyn energian määräksi 0.5m*9.81kg/ms^2*10kg=49 J. Jos oletetaan vielä, että ruoskassa ei ole sisäistä materiaalin vaimennusta, ja ilmanvastus on olematon ja ruoskan toimivan täydellisesti, niin tuo energiamäärä siirtyy ruoskan kärkeen. Todellisuudessa esiintyy hieman niin ruoskan sisäitä kitkaa, kuin ilmanvastustakin, eikä kaikki liikeenergia siirry ruoskan kärkeen, vaan liikettä jää myös ruoskassa muuallekkin, jonkin verran energiaa taitaa sitoutua myös ruoskan muodonmuutos energiaksi, esin ruoska venyy hiemann.

Äänestä

Sinulla on kaikki mahdollisuudet ottaa kaikki nuo tekijät huomioon parantamalla artikkelissa annettua matemaattista mallia. Netistä varmaan löytyy sitten hidastettua videokuvaa, josta saat laskelmillesi vertailu- ja alkuarvoja.

Äänestä

kuulostaa vaikealta, mutta laskisin kuinka pitkä pätkä ruoskasta osuu kohteeseen, sitten ruoskan nopeuden ja osuvan kohdan massan ja tästä saisin karkeahkon arvion. Osumaton osa ruoskasta aiheuttaa liikemäärän takia jonkin verran lisää "tehoa" iskuun joten tästä saa ainakin alarajan arviolle.
Tarkka laskeminen ei ole mielekästä sillä jokainen ruoskanisku on erilainen.

Äänestä

Mutta vaikuttaako ruoskan iskun kipuun ruoskan koko, eli onko esim. 8 vai 12 jalkainen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruoskan paukutus kirjoitti:

Miten voi laskea bullwhip eli härkäruoskan iskun energiamäärän? Onko iskun voimakkuuden kannalta merkitystä minkä kokoinen ruoska on kyseessä, esim. 8-12 metriä pitkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu