En juo kahvia ja teetäkään ei aina jaksa litkiä kahviloissa, eli mistähän stadin kahvilasta saisi aitoa, kunnollista kaakaota??
Kampin Kaakaopuussa sain inhottavan imelää ja suklaista kaakaota, ei ollut minun mieleeni, en nimittäin tykkää suklaastakaan. Tykkäisin juoda ihan perus Houtenia kuumaan maitoon sekoitettuna. Joo joo, saanhan mä sitä kotona, kunhan nyt valitan kun muuten on asiat kohdallaan!
Mistä kunnon kaakaota!
7
625
Vastaukset
- tshiihh
paha kyllä sanoa jos et kerran pidä suklaanmakuisesta kaakaosta :D
- Tykkään minäkin
Café Aallosta saa aivan ihanaa kaakaota, sekä kermalla että ilman, saa itse valita. Jos ottaa kermaa niin se tuodaan erikseen pienessä kipossa että saa oman maun mukaan laittaa sitä sekaan. Kaakaossa ei ole yhtään sokeria eli sen saa myös sokeroida oman maun mukaiseksi. Ei ole suklaista eikä imelää, vaan todella hyvää!
- vanheutenisti
http://www.helsinki.fi/fi/index/matkailu/ravintolat/kupposellekahviloissa.html
Neuhaus Unioninkatu valitettavasti aina täys - Elämäni kaakaota
sain Tirolista monilla peräkkäisillä hiihtolomilla. Kävimma usein syömässä kylän leipomossa jossa sai myös erinomaista ruokaa. Kaakao oli tehty aidosta suklaasta joka oli monen kilon könteissä ja siitä vuoltiin tarpeellinen määrä kuppiin. Selvisi kun kysyttiin. Se maku vaan on niin "aito". Harmi sinänsä kun omistajapariskunta jäi pari vuotta sitten eläkkeelle eikä uusi omistaja ymmärrä oikein laadun päälle ruuankaan kanssa.
- kaakaomestari
Eihän toi mitään kaakaota ole. Vähän sama kuin valkosuklaakaan ei ole suklaata vaikka sitä niin nimitetään. Kaakaojuomassa on käytetty kaakota, ei pelkkää suklaa. Toki suklaalla voidaan maustaa kaakaota haluttaessa.
- Nam maiskis
Aitoa saat Porvoosta, Café Old Town'sta siellä van houten sekoitetaan punaiseen maitoon ja päälle aitoa löysäksi vatkattua kermaa, sokerin saat erikseen laittaa oman maun mukaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3256347Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta734174Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413525Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole943450Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1153405Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2443370Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll742877Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022698Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2142409Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782123