Tämä on yleinen riidan aihe, kun osa porukasta on sitä mieltä, että ihminen on kasvissyöjä ja osa lihansyöjä. Tai osa on sitä mieltä, että ihminen oli alunperin kasvissyöjä ja osa sitä mieltä, että lihansyöjä.
Ihminen oli alunperin keräilijä. Keräilimme hedelmiä ja muita kasviksia. Kun tulimme alas puusta aloimme metsästämään. Sen lisäksi keräilimme.
Myöhemmin meistä tuli kaikkiruokaisia ja aloimme viljellä. Viljely, kaiken pahan alku, joka mahdollisti lajimme lisääntymisen valtaviin määriin.
Ihminen oli alunperin keräilijä. Keräilimme hedelmiä ja muita kasviksia. Kun tulimme alas puusta aloimme metsästämään. Sen lisäksi keräilimme.
Myöhemmin meistä tuli kaikkiruokaisia ja aloimme viljellä. Viljely, kaiken pahan alku, joka mahdollisti lajimme lisääntymisen valtaviin määriin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitähän riitelemistä siinä on,koska kyllähän jokainen saa syödä sitä mitä,mikä itsestä sopivalta tuntuu.
Ainahan sinä voit palata taksin sinne puuhun ja jättää viljan syömättä. Niin tota mistäs täällä Suomessa on kerätty hedelmiä ? Ja jos meitä on vajaa 5 miljoonaa , niin kurkkaappas Kiinan, Japanin, Venäjän tai Aasian väkilukuja. Yhdessä kaupungissa on vähintään triplaten sama väkimäärä ja siellä ei pahemmin viljellä.
Toi sun kysymys, kumpia ollaan, on se että uskotko luomisteoriaan vai
kehitysoppiin. Eli se että loiko Jumala ihmisen vai saatiinko alkumme salamaniskusta alkumereen, josta mutaation seurauksena kehittyi ihminen alkuliskon kautta.
No mitäpä arvelet- söikö gro magnon ihminen pelkkää heinää ja banaaneja. Vai puikahtiko välillä mc donaldsille.
Otahan hei se cortex kerros käyttöön ja mieti asiaa ihan järjellä.
Tiiät vastauksen jo etukäteen--- lihaa on syöty aina ja tullaan syömään edelleenkin.
"lihaa on syöty aina ja tullaan syömään edelleenkin."
Aina on myös raiskattu, orjuutettu, sodittu ja syrjitty ja niin tullaan tekemään edelleenkin.
Oli se sitten oikein tai ei.
Miten ihminen voi olla lihansyöjä, jos se ei pysty syömään lihaa ilman että se kypsennetään?
tulentekotaito tais olla ehdoton elinedellytys pohjoisen puista pudonneille ihmisille, ei vissiin alussa ollut mitään sähkölämmityksiä
Et vastannut kysymykseen.
kyllä ihminen voi syödä lihaa ilman kypsentämistä, kypsentäminen vain tuhoaa kaikki maholliset taudit tollo...