Ilmastonmuutoksella on vaikutusta myös ihmisten turvallisuuteen. Tässä Strategialaitoksen esiupseerikurssin tutkielma aiheesta
"Ilmastonmuutoksen turvallisuusvaikutukset Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen näkökulmasta" (2009)
Lainaus tiivistelmaän alusta:
"Ilmastonmuutos on yhteinen, ajankohtainen ongelmamme. Kiistattomasti ilmastonmuutokseksi kutsuttu ilmaston lämpiäminen tulee aiheuttamaan turvattomuutta sekä uhkia turvallisuudelle eri puolilla maailmaa yksilöille, valtioille ja muille toimijoille. Suhtautumisen ilmastonmuutokseen ”pitäisi kuitenkin olla toisenlainen kuin ydinaseisiin” – ilmastonmuutoksella ei saa pelotella. Ilmastonmuutos on tietyllä tapaa ajatellen vain luonnossa esiintyvä ilmiö, vakavasti otettava ja huolestuttava, mutta kuitenkin vain ilmiö. Nykyajan tiedonvälityksen ja tietämyksen aikana se on kuitenkin saanut jo nyt aivan eri mittasuhteet kuin esimerkiksi saman aihepiiriin lukeutuvat vuosikymmenten takaiset happosateet tai otsonikato – tämän päivän ilmastonmuutoksella pelotellaan ihmisiä. Johtaako tämä alkanut prosessi ilmastonmuutoksen sotilaallistamiseen?"
https://www.doria.fi/handle/10024/74302
Sivulla on pdf-tiedoston latauslinkki
YKn ilmastoarmeijasta, "Vihreät kypärät", on myös suunnitelmia:
"Ilmastopakolaisuuden kasvua on odotettavissa meren pinnian nousun ja siitä johtuvien jopa kokonaisten valtioiden jääminen veden alle. Näiden valtioiden taholta onkin, olemassaolon turvaamiseksi. pyydetty YK:lta apua, On puhuttu myös YK:n "Vihreät kypärät"-- erikoisjoukoista, joita käytettäisiin tämän tyyppisen ilmastopakolaisuuden pitämiseksi rauhanomaisina. " (oma suomennokseni)
http://www.prisonplanet.com/un-wants-green-helmet-climate-army.html
Tuo vain kuulostaa jotenkin pahemmalta kuin mitä se ehkä on.
Ilmastonmuutoksen turvallisuusvaikutuksia
11
92
Vastaukset
Suomessa varauduttu ilmastonmuutoksesta johtuvaan evakuointiin jo 2001
Pari lainausta Sisäasiainministeriön pelastusosaston julkaisusta
"Evakuointien kehittäminen suuronnettomuusuhkien ja poikkeusolojen uhkakuvien mukaiseksi" vuodelta 2001
http://www.pelastustoimi.fi/media/raportit/evakuoint/evakuointisuun.html
"2.2.2 Muut onnettomuudet
Ilmastossa on havaittu tapahtuvan muutoksia, jotka pidemmällä aikavälillä lisäävät luonnononnettomuuksien riskiä myös Suomen alueella. Erityisesti ilmaston lämpenemisen seurauksena rankkasateiden, tulvien, myrskyjen ja metsäpalojen riskin on arvioitu lisääntyvän. Luonnononnettomuudet tai esimerkiksi niiden seurauksena tapahtuvat patoonnettomuudet saattavat ääritapauksissa vaatia väestön evakuointia joko ennalta tai elinolosuhteiden muututtua alueella tilapäisesti mahdottomiksi esimerkiksi infrastruktuurin laajan tuhoutumisen takia. "
"Monet onnettomuusuhat ovat alueellisesti vaikeasti ennakoitavissa. Erityisesti tämä pätee ilmastomuutoksen seurauksena vähitellen nykyistä todennäköisemmiksi tuleviin myrskyihin, rankkasateisiin ja tulviin."- Heh heh
vai oikein patoonnettomuudet. Eipä lisää sanoman uskottavuutta kun ei edes yhdyssanat ole hallussa. Missähän päin maatamme tällainen kauhistuttava patoonnettomuus voisi tapahtua..
Heh heh kirjoitti:
vai oikein patoonnettomuudet. Eipä lisää sanoman uskottavuutta kun ei edes yhdyssanat ole hallussa. Missähän päin maatamme tällainen kauhistuttava patoonnettomuus voisi tapahtua..
Tiedemiesten mielestä ilmaston lämpenemisen vuoksi odotettavissa olevat sään ääri-ilmiöiden , kuten tulvien ja myrskyjen, riski lisääntyy, ja sen seurauksena voisi tapahtua pato-onnettomuuksia. Suomessa patoja on ainakin useimpien vesivoimaloiden yhteydessä.
- ituiivari
"Kiistattomasti ilmastonmuutokseksi kutsuttu ilmaston lämpiäminen tulee aiheuttamaan...". Niin, ei kai siitä kiistaa ole että ilmaston lämpiämistä jotkut kutsuvat ilmastonmuutokseksi.
lainaukseen yksi sana lisää "... turvattomuutta". Tuo arvio pitää varmasti paikkansa. Varmuuden vuoksi vielä koko lause:
"Kiistattomasti ilmastonmuutokseksi kutsuttu ilmaston lämpiäminen tulee aiheuttamaan turvattomuutta sekä uhkia turvallisuudelle eri puolilla maailmaa yksilöille, valtioille ja muille toimijoille.
.http://www.pelastustoimi.fi/media/raportit/evakuoint/evakuointisuun.html
Vakava asia.- Lehmilläkö
Vastaaja kirjoitti:
lainaukseen yksi sana lisää "... turvattomuutta". Tuo arvio pitää varmasti paikkansa. Varmuuden vuoksi vielä koko lause:
"Kiistattomasti ilmastonmuutokseksi kutsuttu ilmaston lämpiäminen tulee aiheuttamaan turvattomuutta sekä uhkia turvallisuudelle eri puolilla maailmaa yksilöille, valtioille ja muille toimijoille.
.http://www.pelastustoimi.fi/media/raportit/evakuoint/evakuointisuun.html
Vakava asia.vai hevosilla se aiheuttaa turvattomuutta?
Lehmilläkö kirjoitti:
vai hevosilla se aiheuttaa turvattomuutta?
Uskoisin, että tulevaisuudessa ilmastonmuutos aiheuttaa paniikitilanteita myös eläimille. Tietyissä tilanteissa eläinten paniikki voi olla myös turvallisuuskysymys ihmisille.
- Opiskelija on
oikeilla jäljillä kirjoittaessaan "Ilmastonmuutos on tietyllä tapaa ajatellen vain luonnossa esiintyvä ilmiö". Harjoitustyöhän on jo vuodelta 2009 eli hypen oltua kuumimmillaan, joten repectiä havainnosta. Nyt on kolmisen vuotta kulunut ja samalla vahvistunut ettei kyse ole itse asiassa luonnossa esiintyvästä ilmiöstä lainkaan. Mitään lämpenemistähän ei ole kyetty osoittamaan enää 15 vuoteen. Kyseessä on enää puhtaasti poliittinen ja sosiologinen ilmiö.
Ihmisen osuutta ilmastonmuutokseen tuskin voi järkevin perustein kokonaan kieltää, sillä niin paljon ihminen on muuttanut luontoa, eikä ilmasto ole sellainen erillinen osa maapalloa, että muutokset muualla maapallolla ei siihen vaikuttaisi. Ihmisen vaikutuksen suuruutta ja suuntaa voidaan arvioida eri tavoin, mutta mielestäni juuri viranomaisten tulee siinä suhteessa noudattaa varovaisuusperiaatetta.
Ilmastonmuutoksen tarkkailun tulee tapahtua pitkien ajanjaksojen kautta. Yhden talven tai muutaman vuoden sää on osa luonnollista säävaihtelua, ei välttämättä ilmastonmuutoksen ilmiöitä - lukuunottamatta ehkä saän ääri-ilmiöitä, joiden esiintymisen tiedemiehet uskovat lisääntyvän ilmaston lämmetessä.
- tjaahh
En tiedä onko kukaan huomannut, mutta ilmastohan on lämmennyt luokkaa 0.7 astetta, jos nyt koko instrumentaalinen mittaushistoria pitää paikkansa. Kaikki olette varmaan varautuneet ja sopeutuneet tähän maailmanlopun tilaan
Ilmastonmuutoshurjat esittävät, että lämpenee 5-7 astetta vuosisadan loppuun mennessä.
Sitten on kohtuullisempiakin arvioita, pseodonyymi Eelis on sanonut 1.5-5 astetta ja Kuuba 1.5-3.0 astetta.
Kiire tulee kaikkien noiden arvioiden kanssa tätä vauhtia.
Mutta eikös siellä joku taas ole vauhkoontunut ja pyssyttää kaiken maailman varovaisuusperiaatteiden puolesta.
Kannattaisiko noudattaa varovaisuusperiaatetta varovaisuusperiaatteeseen?Luettavaksi: "Ilmastopolitiikan hyötyjen arviointi epävarmuuden vallitessa"
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=51239&lan=fi
Mottoni tuolle jutulle sen avauksesta:
"Varovaisuusperiaate ilmastonmuutoksessa tarkoittaa varautumista tulevaan epävarmuuuteen, jota tieteellisen tiedon tuleva tarkentuminen ei poista.""
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään17716252Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903775Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1383061Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu271784Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791514Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141274- 811101