Yksinasuva

eipakasteita

Olen yksinasuva vanha mies, joka syö melko vähän leipää. Kun kaupoissa ei ole tarpeeksi pientä pussukkaa minulle, niin leipä pilaantuu nopeasti. Leivän pakastamiseen en perusta, pilaa vain ruoan nopeammin.

Sitten tilasin www.skykauppa.comista "pussinsulkijan", jolla vedän aina pussin umpeen käytön jälkeen. Nyt ei enää leipä happane. Suosittelen muille kaltaisilleni.

11

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2.yksin asuva

      Pakastin on aika turha yksinasuvalle, sillä sinne tuppaa jäämään vaikka mitä ruuanloppuja joita ei sitten koskaan hyödynnetä. Pelkkä lokero riittäisi hyvin ainakin minulle.
      Muuton jälkeen en ole ottanut pakkaskaappiosiota käyttöön sillä tässä lähellä on joku kauppa joka päivä auki, eikä tule turhaa biojätettä.
      Lähellä olevasta Kauppa-Hallista saa pienenkin määrän ostettua, ja eikä tarvi ostaa niitä suoja- tai mihinlie kaasuun pakattuja suurpakkauksia. Jos ostaa vain 2 sämpylää, niin hintaa on enempi, mutta tuoretta.
      Kävellessä kuluu se energia mitä syödessä tulee.

    • ...

      Eikös leipä kannatakin panna jääkaappiin, vaikka siihen muka tarttuu niin pahasti makuja? Kyllä säilyy, jos ei ole kovin kosteaa.

    • tuoretta leipää

      ^ Leipä vanhenee jääkaapissa nopeammin.

      www.leipatiedotus.fi/tietoa_leivasta/leivan_tuotanto/leivan_sailytys

      Itse pakastan leivän ja sulatan kerralla sen, minkä käytän. Usein paahdan leivän ja maku on tuoreenveroinen.

      Mitä pakastimeen tulee, asun yksin ja minulle se on välttämätön kapistus. Leivän lisäksi pakastan muita leivonnaisia, marjoja, pakastevihanneksia, lihaa kissalle annospaloina, papuja (kannattaa keittää kerralla koko pussi ja pakastaa osa) jne. Teen myös ruokaa kerralla enemmän ja pakastan osan, jolloin aina on jotain syötävää, vaikka ei ehtisi kokata. Pakastin on aina täynnä, mutta tavara kiertää koko ajan, eikä jää vanhenemaan.

    • Käytän pakastinta hyvin paljon ja koska minua alkoi kiusata se etten hallinnut enää sitä mitä sinne lastasin ja missä järjestyksessä tuotteita pakkasesta käytin, niin päätin kuvata tuotteet joita pakastin. Kuvat siirsin tietokoneelle ja listasin tuotteiden viimeiset käyttöpäivät ilman pakastusta ja nimesin kuvat päivämäärillä, jotta saisin jonkinlaiset vanhenemisjärjestyksen selville ilman pakkasen suurempaa inventoitointia ja penkomista.

      Sitten tein hakemistopuun jossa päähakemistona "Pakkanen" ja alihakemistoina pakastimen lokerot järjestyksessä.ylähylly, ylä-, keski- ja alalokerot. Pistin nuo kuvat tänne virtuaalipakastimeeni, niihin lokeroihin missä ne ovat pakastimessakin.

      Tässä olisi ollut jo ihan hyvä kirjanpito pakkasen sisällöstä jonka jälkeen ylläpito olisi riittävän helppoa ja järkeistettyä verrattuna aiempaan epämääräiseen pemkomiseeni.

      Tein kumminkin vielä ilmaisella Open Officen taulukkolaskentasovelluksella lokeroihin perustuvan taulukkokirjanpidon, jossa tuotteet omissa lokeroissaan kuten kuvatkin hakemistoissaan ja tuotteiden jälkeisessa sarakkeessa kunkin tuotteen vanhenemispäivä.

      Sitten nauhoitin makron joka siirsi kaikkien lokeroiden sisällöt pääaukeamalle omiin paikkoihinsa ja lopuksi shorttasi kaiken noiden päivämäärien perusteella, jonka jälkeen minulla on pakkasen sisällöstä myös lista joka kertoo mistä päästä ruokaa kannattaisi alkaa laittamaan, ettei säilömisaika veny liian pitkäksi. Eri tuotteilla on tietysti eripituisia suositus ylärajoja pakastamisen suhteen mutta en nyt näitä sisällyttänyt jä'rjestelmääni vaab luotan hieman omaan harkintaanikin jos vain mahdollista ;)

      Joka tapauksessa tuyossa on hieman puuhastelua mutta tämän jälkeen ruuanlaiton suunnittelu tuntuu paljon helpommalta ja hauskemmalta kun tuntee kontrolloivansa tekemistään ihan eritasolta kuin tuijottamalla pakkasen valkeaa ovea, penkomalla kylmiä pakasteita ja sotkemalla sen järtjestystä sekä tietysti tuhlaamalla energiaa viipymällä luvattoman pitkiä aikoja apkkasensa kimpussa.

      • Suosittelen menemään

        Hoitoon.


      • softa myyntiin vaan

        Vau, luulisin että sinun kannattaisi hakeutua hallinoimaan vaikka Keskon elintarvikevarastoa. Ymmärrän kyllä, kun itsekin olen ylen perinpohjainen ihminen.
        Tee tuosta andoid app, niin voit lyödä vaikka rahoiksi.


    • Herkullista

      Pakastin tai pieni pakkaslokero jääkaapissa on juuri yksinasujalle tarpeellinen. Kun ostaa leipäpakkauksen jossa on valmiit siivut tai palat, on se paras tapa ostaa leipää. Pakastimessa ruoka säilyy parhaiten. Kotonani säilytetään kaikki isommat leipämäärät pakastimessa. Pakkasesta voi ottaa aina vain tarpeellisen määrän kerrallaan. Leipää ei jää yli eikä mene hukkaan. Yksinasuvan on paras laittaa palat suoraan pakastimesta jäisenä joko mikroon tai leivänpaahtimeen, tulee todella hyvää. Sulanut ja paahtunut leipä on kuin vasta paistettua.

      • yksinasuva

        syö sämpylöitä ja niitä joka päivä käyn hakemassa tarpeeseen,


    • v hgn

      Aloittaja ei ole koskaan kuullut näkkileivästä?

    • Sagittaarius

      Porkkana on hyvää

    • yksin.vaan2

      On vaikeeta. Mulla on 400 l pakaste tilaa ja sekin on pieni yksinasuvalle, Kirjanpito vaan kuntoon mitä pakasimessa on ja mitä tarvii hankkia. Homma toimii.
      Turhat kauppa reisut jää pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      119
      2744
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2411
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1880
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1807
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      172
      1785
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1586
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1576
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1393
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      388
      1311
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1279
    Aihe