Uskomattomia tarinoita ,,,,joillakin homesairailla.

ZombieZambo

Eräs tuntemani henkilö väittää kivenkovaan , että kun hänelle tehtiin 2008-2009 Työterveyslaitoksella altistuskoe , niin ennen sitä ei oireillut (en tiedä miksi sitten meni sinne) , mutta sai elinikäiset vauriot altistuskokeista,,,,täyttä bullshittiä, samoja homeita joita TTL käytti altistuskokeessa on niin hemmetin monessa paikassa,,,,jos siitä yhdestä kerrasta sairastuu pysyvästi, niin meidän on tosiaan oltava huolissamme koska metsät,kellarit,vintit,yleensä vanhat rakennukset joissa "haisee" , aiheuttaa todellisen katastrofin.

Itse olen hyvin,hyvin rajoitettu olemaan monissa paikoissa joissa "haistan" homeen, jolloin kaameat reaktiot alkavat yskä,hengityksen pihinä,silmien kirvely ja vuotaminen ym.ym.ym.,, mutta en kyllä usko tommoiseen HÖLYNPÖLYYN vaikken lääkäri olekkaan enkä edes sinnepäin.

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Eräs tuntemani henkilö väittää kivenkovaan , että kun hänelle tehtiin 2008-2009 Työterveyslaitoksella altistuskoe , niin ennen sitä ei oireillut (en tiedä miksi sitten meni sinne) , mutta sai elinikäiset vauriot altistuskokeista --"

      - Taisi saada sieni-infektion, ei mitään bullshittiä. Sainhan minäkin hometesteistä jonkun infektion poskionteloihini, kun terveystarkastaja ei suostunut niitä testejä ottamaan.

      Ks.

      Sata sientä per lärvi...
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10451543

      Homekämpissä tartuntojen määrä taitaa vain kasvaa...

    • Homeherkkä#

      "Uskomattomia tarinoita ,,,,joillakin homesairailla.
      ZombieZambo 7.3.2012 22:23
      Eräs tuntemani henkilö väittää kivenkovaan , että kun hänelle tehtiin 2008-2009 Työterveyslaitoksella altistuskoe , niin ennen sitä ei oireillut (en tiedä miksi sitten meni sinne) , mutta sai elinikäiset vauriot altistuskokeista,,,,täyttä bullshittiä, samoja homeita joita TTL käytti altistuskokeessa on niin hemmetin monessa paikassa,,,,"

      TTL lakkautti vuonna 2007 työsuhteessa olevien kohdalla kolmella homelajilla (Aspergillus fumigatus, Cladosporium , Acremonium) vuodesta 1995 lukien tekemänsä altistuskokeet pidättyen altistamaan A. fumigatuksella henkilöitä joiden työsuhde oli jostain syystä päättynyt.

      Mitä luonnonhomeilla tehtyihin homekeuhkoaltistuksiin ylipäätään tulee, niin jo 1960-luvulla niiden tiedettiin keuhkoputkien limakalvo-/keuhkorakkulatulehduksen lisäksi saattavan aiheuttaa myös pysyviä keuhkovaurioita.

      Mitä tulee TTL:lle "menimiseen", niin ennenkuin tt-lääkäri/keuhkopolilääkäri/ yksityiskeuhkolääkäri kirjoittaa lähetteen, työpaikalta tulee löytyä mikrobimittauksissa homeita, oireilun tulee olla kosteusvauriorakennusoireiluun sopivaa ja labrakokeiden/ keuhkotoimintakokeiden on tuettava oireilua ja tapaturmavakuutusyhtiöltä on tulltava päätös TTL:n tutkimus-/hoitokustannusten sekä ansionmenetyskorvauksen maksamisesta.

      "Itse olen hyvin,hyvin rajoitettu olemaan monissa paikoissa joissa "haistan" homeen, jolloin kaameat reaktiot alkavat yskä,hengityksen pihinä,silmien kirvely ja vuotaminen ym.ym.ym.,, mutta en kyllä usko tommoiseen HÖLYNPÖLYYN vaikken lääkäri olekkaan enkä edes sinnepäin."

      Kun sinun "kaameat "reaktiot: yskä, hengityksen pihinä, silmien kirvely ja vuotaminen, alkavat VAIN paikoissa, joissa sinä "HAISTAT" HOMEEN, niin nähtävästi sinäkin olet joutunut hakeutumaan oireilujesi vuoksi lääkärin vastaanotolle.
      Kun näytät kärsivän homeen hajun takia homepaikoissa PIKAREAGOINNISTA, niin onko lääkäri todennut sinulla homehajuallergian vai ihan Prick-testatun homeallergian ja mille homelajeille?

    • "peuvatien" aikaa ny

      Jääpuikot sulaa jo räystäillä etelässä.

      Jotku katot alkaa jopa vuotamaan ja päästämään vedet sisälle ja taasen uusia homesairaita jatkossa. Luonnon kiertokulku.

      "mille homelajeille"? Se olisikin mielenkiintoista tietää onko toksiineita tuottava homelaji vai "rakennuksen itse itsensä tuottamia myrkyllisiäkin" sienijuttuja.
      Toksiini=myrkky.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      844
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      793
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      48
      677
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      225
      660
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      46
      589
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      560
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      526
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      520
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      500
    Aihe