Kasvovedessä kuparisulfaattia

wentiz

Joku Vichy Purete Thrmale (ottaa nyt noista nimistä selvää) -kasvonhoitovesi oli kaapissamme. Rupesin sitten lukemaan tuoteselostetta:
Ingredients:
Aqua, Peq-8, glycerin, peg-60 hydrogenated gastor oil, tecopheryl acetate, disodium edta, COPPER SULFATE, myrtrimonium bromide, butylene glycol, butyrospermum parkii seedcacke extract, parfium

Kuparisulfaattia!
Eikös kuparisulfaatti ole myrkkyä! Kaiken lisäksi litku on aivan kuparisulfaatin väristä. Osaisiko joku viisas kertoa, että voiko väri tulla joistain muista aineista ainesosissa. Jos väri tulee kuparisulfaatista, sitähän lienee melko paljon.

6

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >

      Oikeastaan kaikki kemialliset yhdisteet ovat myrkkyä. Kyse on vain siitä, kuinka suuri annos todellisuudessa aiheuttaa jotain haittaa.

      Yhdisteen myrkyllisyyttä kuvaava LD50-arvo on kuparisulfaatille 300mg/kg. Mitä pienempi luku, sen myrkyllisempi yhdiste. Esimerkiksi kofeiinin LD50-arvo on noin 200mg/kg eli todennäköisesti juot päivittäin myrkyllisempää yhdistettä sisältävää ainetta kuin jolla iltaisen peset kasvosi. Ole huoleti.

    • 3135746857994hjhvcfj

      Öö tuota liika annos kuparisulfaattia on haitaksi!
      Mitä enemmän on, sitä haitallisempaa se on, mutta ei se sen enempää myrkkyä ole. CuSO4 = kuparisulfaatti on tavallaan myrkyllistä, mutta kun se on kasvohoito vettä, niin en usko sen olevan mitään myrkkyä. Suuhun ei saa mennä!
      Enemmän puhutaan määrästä, eikä massasta. MItä korkeampi pitoisuus kuparisulfaattia sitä myrkyllisempää! Älä missään nimessä usko tuota vanelleusta!
      Tämä on spekulointia! Massalla eli painolla ei ole mitään merkitystä vaan määrästä eli mm. Litra, desi, sentti, milli.

      • No huhhuh

        "Älä missään nimessä usko tuota vanelleusta!
        Tämä on spekulointia! Massalla eli painolla ei ole mitään merkitystä vaan määrästä "

        Öö.. miten sekaisin oikein olet? Massahan kuvaa määrää. Ja mielä tarkemman kuvauksen antaa pitoisuus, josta Vanellus juuri puhui.

        Joten mikä ihme kohtaus sinulle oikein tuli? Anna kohtauksen mennä ohi, ja tämän jälkeen jos on hätä tai asiaa, kirjoita ja ilmaise asiasi selkeästi.


      • >

        Et nyt ihan ymmärtänyt lukemaasi. Puhuin LD50-arvosta, joka on toksikologiassa käytetty suure kuvaamaan yhdisteen myrkyllisyyttä.

        Kuparisulfaatin LD50 arvo rotalle suun kautta on 300mg/kg. Eli jos rottapopulaatiolle syötetään kuparisulfaattia jokaiselle yksilölle 300mg elopainokiloa kohden, niin puolet populaatiosta menehtyy myrkytykseen. Annos on siis tappava 50% todennäköisyydellä. Vastaavasti puolet populaatiosta kuolisi, jos syötettäisiinkin vain 200mg elopainokiloa kohden kofeiinia jokaiselle yksilölle. Pienempi määrä kofeiinia tappaa samalla todennäköisyydellä eli kofeiini on myrkyllisempää.

        Kaikki kemialliset yhdisteet ovat myrkyllisiä, mutta tavallisen tallaajan on vaikea muodostaa suhteellista kuvaa, miten myrkyllisiä ne oikeasti ovat. LD50-arvojen vertailu johonkin tuttuun ja turvalliseen yhdisteeseen (esim. kofeiini) helpottaa tämän kuvan rakentamisessa.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/LD50


    • vhmmmmmm

      Kuparisulfaatti on myrkyllistä. Se on totta. Tuotteessa ei kuitenkaan luultavasti ole varoitusmerkkejä? Joten voi ajatella, ettei tuotteen käyttäjälle voi mitään terveyshaittoja tulla. Pitää myös muistaa vanelluksen pitoisuus asiat. eli paljon sitä on laitettu tiettyyn määrään eli PAINO! :)

      Kuparisulfaatilla on mielestäni kaksi muotoa: kidevedellinen eli se sininen "kristalli" ja valkoinen jauhe. Siitä en sitten ole varma, että onko ne molemmat myrkyllisiä? vai onko tuo jauhe myrkytön? varmaan molemmat...

      Kuitenkin voit ihan huoletta käyttää kasvosettäsi :DDD

      • semmottii..

        Joskus ennen vanhaan muinoin on kuparisulfaatin vesiliuosta käytetty oksettavana aineena myrkytyksiä hoidettaessa. Kupari ei ole metalli siitä terveellisimmästä päästä, mutta sen imeytyminen on kokonaan toinen juttu.

        "Kuparisulfaatilla on mielestäni kaksi muotoa: kidevedellinen eli se sininen "kristalli" ja valkoinen jauhe. Siitä en sitten ole varma, että onko ne molemmat myrkyllisiä? vai onko tuo jauhe myrkytön? varmaan molemmat..."

        Molemmat yhtälailla myrkyllisiä.

        Noissa tuotteissahan ei pitoisuuksia mainita. Kuitenkin ainesosien määrät ilmoitetaan laskevassa järjestyksessä, eli eniten on vettä, sen jälkeen peg-8, ... ja vähiten on hajustetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe