Lempiravintola-gallup

the_galaxy_pegasus

Ravintola :

1. American Diner
2. Pancho Villa
3. Golden RAX

Kahvilat :

Ei ole lempikahviloita mutta jos joku niin yks vohvelikahvila en muista nimeä.

23

2389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salainen_Agentti

      Eihän nuo edes ole ravintoloita, vaan jotain ketjusyöttölöitä.

    • yrmas

      joo, ei noi ravintolana säväytä, pikaruokapaikkoja, saa sitä hampparii ja ranskista ja mättöruokaa krapulaan. Raxissa haiseekin pahalle. Panchossa ei oo muuta syötävää kun se fajita ja american diner on kallis hampparimesta.

      Esim. ravinteli Bertha tai C Tampereella... ne on mahtavia. Tosin niin kalliita, ettei voi kovin usein käydä. Lisäksi on muutama muu kiva, missä on saattanut saada hyvääkin.. (parempaa kun kotona), mutta harvoin...

    • Jan-98237498623423

      Moi,

      Et oo tainnu käydä koskaan ravintolassa syömässä? Kokeilisit joskus, vie vaikka ystäväsi syömään joku kerta?

    • Pöljääkkeli

      no, aamukrapulassa ehdototomasti HIPPO Vantaan Myyrmäessä. Suht edullinen bisse ja vanhoja partoja frendeinä.

    • etoovarattu

      Keurusselkä.. nam mitä maksa-ruokaa saa! Hinta-laatu suhdekin on ok =)

    • jk

      ei mikään

    • Santtu

      Kynsilaukka. Fredrikinkatu 22 Helsinki. Todella maukkaita valkosipuliruokia. Suosittelen lämpimästi.

    • suosikkejani:)

      Kynsilaukka on ihan kiva edullisempi paikka. Myös modernia aasialaista tarjoava Farang on oiva ravintola. Suosikkini on kuitenkin Chez Dominique.

    • herkkusuu...

      Tampereella parhaita paikkoja mielestäni:
      Viikinkiravintola Harald, erikoisten ja skandinaavisten makujensa vuoksi. Myös sisustukseen on panostettu.
      Näsinneula on kallis mutta varmasti hintansa väärti, vaikkei siellä ole varaa käydä montaa kertaa vuodessa.
      Jos haluaa jotain halvempaa ja vaihtelua, tanskalainen voileipäravintola Tivoli siperiassa on mielenkiintoinen ja hauska tuttavuus.
      Pihviravintoloista taas coussicca on yksi parhaita. Suosittelen..

      • Hyvä ruoka parempi m

        Näsinneula tosiaan... Olimme perheen kanssa siellä syömässä ja viisivuotiaamme halusi ketsuppia lohen kanssa. Tarjoilija pyöri ympyrää valkoiset hansikkaat kädessä ja huokaili ettei heillä mitään ketsuppia kyllä varmaan ole... Jos ravintola on olevinaan laadukas, henkilökunta hakee ketsupit asiakkaille vaikka kiven kolosta jos asiakas sitä pyytää. Noilla hinnoilla sen pitäisi onnistua.
        Näköala jees, ruokaa odotimme tunnin.
        Ketsuppiakin löytyi lopulta.


      • gdsjuihjgks
        Hyvä ruoka parempi m kirjoitti:

        Näsinneula tosiaan... Olimme perheen kanssa siellä syömässä ja viisivuotiaamme halusi ketsuppia lohen kanssa. Tarjoilija pyöri ympyrää valkoiset hansikkaat kädessä ja huokaili ettei heillä mitään ketsuppia kyllä varmaan ole... Jos ravintola on olevinaan laadukas, henkilökunta hakee ketsupit asiakkaille vaikka kiven kolosta jos asiakas sitä pyytää. Noilla hinnoilla sen pitäisi onnistua.
        Näköala jees, ruokaa odotimme tunnin.
        Ketsuppiakin löytyi lopulta.

        LOL ei oo totta! Joku hyvin koulutettu AIKUINEN tarjoilija hakis sun lellitylle rumalle penskalle KETSUPPIA LOHELLE? HEI HALOO!!!


      • Hyvä ruoka parempi m
        gdsjuihjgks kirjoitti:

        LOL ei oo totta! Joku hyvin koulutettu AIKUINEN tarjoilija hakis sun lellitylle rumalle penskalle KETSUPPIA LOHELLE? HEI HALOO!!!

        Juuu. Kyllä näin pääsi käymään. Otamme lapset lähes aina mukaan ravintolaan ja näin he oppivat käytöstavat. Olemme myös opettaneet lapsillemme että toisia ei nimitellä ja mielestäni ihmisen oikeuksiin kuuluu saada syödä ketsuppinsa jos se hyvältä maistuu! " Hyvin koulutettu" aikuinen tarjoilijatar ei osannut tehdä työtään "näkymättömästi" kuten todellinen ammattilainen tekee. Hyvän tarjoilijan erottaa siitä että hän ei tee itsestään numeroa vaan asiakas ja hänen tarpeensa ovat pääasia. Jos hienon ravintolan kokki loukkaantuu siitä että hänen ruokaansa joku kehtaa lorauttaa ketsuppia, pitää hän itseään tärkeämpänä kuin asiakasta.
        Olisitko eri mieltä jos kyseessä olisi joku mielestäsi ihana julkkis joka haluaisi ketsuppia hienossa ravintolassa...se olisi sitten tosi makeeta, vai?
        Voi sun kanssas.
        Ja saanen vielä lopuksi kertoa sinulle joka et ole lastani nähnyt mutta oletat että hän on ruma...tyttäreni on ruskeasilmäinen, hänellä on pitkät kiharat hiukset ja viehkeä olemus. :) Äitiinsä tullut.


    • matkustelija62

      Seinäjoella on hyvä ravintola, Asian Diamond.

    • poikavaan..

      Ravintoloista itselle tulee mieleen myös vaan toi Kynsilaukka.

      Jos puhutaan jostain todella halvasta pikaruokapaikasta niin tykkään Wrong noodle bar:sta.

    • inoj

      macdonalds on tosi hyvä
      tykkään siitä enemmän ku hesestä, paljo paremman makusta

      • Himmeetä

        :D


    • routio rock

      Roution aabeesee....

    • Tampereella Saludi on hintansa väärti. ihan mielettömän runsas alkuruokapöytä. ainoa miinus että melkosen ahdas paikka, siellä tarjoilijat törmäili toisiinsa, ja ruokaa sai odottaa kauan, puolitoista tuntia. ehkäpä se alkuruokapöytä olikin juuri siksi niin kattava. ehdottomasti kiireettömiin illanistujaisiin hyvän seuran kera.

      Pancho Villa on mun mielestä ravinteli, eikä kyllä voi samana päivänä alkaa vertaileen hesen tai mäkkärin annoksia panchon annoksiin. Panchossa saa oikeasti mahansa täyteen, ei tarvitse olla kohta taas syömässä, kuten hesekäynnin jälkeen, on ravintorikkaampia ne annokset eikä mitään liukuhihna"kokkausta". saa myös asiakasläheistä palvelua, jos sattuu olemaan "ruokavammainen" makuasioita tietenkin, mutta minä puhun Panchon puolesta :)
      American Diner on melkein vastaava, mutta vain melkein. kalliimpi ja dippisoosit pitää muistaa aina tilata erikseen. Pannarit on ihan MUST juttu :P

      • UnskiSeVaan

        Mihis jäi pakarabaari Hervannassa? Aika hyvii näkymiiki, ihan noi lievästi sanottuna (= naisten upeat perät siellätäällä...nam nam nam... ei tarvinnu juuri kapakan omaa menua tuijotella - tai ei siis ehtiny millään ;)))).


    • ghte

      Nataliessa on maukas ruoka.

    • Herkkupeppunen

      Taivaanranta Lahdessa. Ihana paikka syödä rauhassa aikuisten kesken. Mahtava lounas ja oma panimo jos juomat kiinnostaa.
      Pitäiskin taas varata pöytä....

    • Hörneillä notkunut

      Ratabaari (Harjun ruumishuoneen takana) lopettanut .
      Notko (Viikissä) purettu. Kori ja Meri baari Hagiksessa lopetettu. Pulikrouvi Puotilassa palo, hyvä et selvisin hengissä ulos. Pystykorva Hagiksessa lopetettu. Kasliinin baari Puksussa lopetettu ,talo lanattu,uusi bygga tilalla. Mekki baari Malmi lopetettu talo lanattu . Tillikka ja Kesti Malmilla molemmat lakannu olemasta. Kaikki kaunis on kadonnu stadista. Viihtyisiä mestoja ,hyvä musa ja jengi, Legureita, Juristeja, Lentäjiä kaikki kaltaisiani ihmisiä. Joihinkin mestoihin tuli loppuaikoina karaoke. Sai sjungaa jurrissa mikkiin Kankaan kaunista Katriinaa ja Pettäjäntietä samalla voi funtsaa et miks muija heitti mäkeen. Tulikohan tsitattua liian usein mestoissa. Tunnelmaa riitti.

    • Nannuska

      Mieki vastaan :

      1. Pub Pystykorva, Mikkeli
      2. Optimal Bar, Mikkeli
      3. Ravintola Paha Kaveri, Mikkeli
      4. ...nyt ei muistu paikan nimi mieleen, mutta se meksikolaisravintola Nuijamiestenkadulla, tiijätte kyllä!

      Terv. Nanna Anttolasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe