Vuonna 1850 Collinson purjehti sen läpi, ja vuonna 1903 Amundsen
viiletti sulan koillisväylän läpi Gjoa paatillaan.
Sitten on vielä laaja joukko valaanpyytäjiä ja turkismetsästäjiä jotka käyttivät
sulaa koillisväylää pyyntireissuillaan, mutta eivät tienneet ylittävänsä uutiskynnystä,
saatikka sitten huudelleet metsästysapajistaan.
http://www.real-science.com/1855-northwest-passage
viiletti sulan koillisväylän läpi Gjoa paatillaan.
Sitten on vielä laaja joukko valaanpyytäjiä ja turkismetsästäjiä jotka käyttivät
sulaa koillisväylää pyyntireissuillaan, mutta eivät tienneet ylittävänsä uutiskynnystä,
saatikka sitten huudelleet metsästysapajistaan.
http://www.real-science.com/1855-northwest-passage
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mutta Franklinin retkikunnan kävi huonosti. Saivat lyijymyrkytyksen sen ajan säilykepurkeista, tulivat hulluiksi ja mökkihöperöiksi laivoissaan jotka jäivät jumiin jäähän. Eipä selvinnyt sieltä yksikään ukko takaisin ihmisten ilmoille. Olisivat ottaneet eskimoista oppia, syöneet raakaa lihaa. Sehän auttaa keripukkiin.
Kyllä on jo tarpeeksi todisteita Steven Goddard hihhuloinnista. Ei taida olla enää ketään, joka Goddard luottaisi?
Ei Goddard elänyt tuolloin, kyse oli sulan luoteisväylän purjehtimisesta,
ja eikö lukion opintomonisteissa mainittu Amundsenia ja Amudsenin purjehtineen sulan luoteisväylän läpi vuonna 1903, eli silloin kun siellä oli vielä sulaa?
Lisäykseksi luoteisväyläkooste.
http://www.real-science.com/northwest-passage-quiz
Kait se on ollut sula silloin kun se ei ole ollut jäässä. Terävä kaveri toi tositieteilijä. Ja jäälauttojenkin välissäkin pystyy kyllä soveltuvalla venhosella menemään.
Ja nyt, kuka olkiukko on väittänyt, että luoteisväylä on aina ollut jäässä?
Ihan tiedoksi, että Collinson ei onnistunut läpäisemään Luoteisväylää, vaan joutui palaamaan takaisin. McClure samoihin aikoihin (pari viikkoa aikaisemmin) sen sijaan yritti, mutta jumitti laivansa jäihin, hylkäsi sen ja jatkoi jalan itään, kunnes sai vastaan tulleelta alukselta kyydin loppumatkaan Luoteisväylällä lännestä itään.
Ihan tiedoksi, että viime vuonna elokuun lopulla ei myöskään soutuporukka onnistunut ylittämään luoteisväylää matkallaan mangneettiselle pohjoisnavalle. Joutuivat välillä vetämään venettään jäällä. Joten ei ollut kokonaan sula.
Eikös sitä viime kesänä alaramistit huutaneet kuorossa väylien sulamisen olevan ennennäkemätön todiste ilmaston lämpenemisestä. Jos ovat olleet ennenkin sulina niin silloihan esimerkiksi viime kesän sulaminen ei ole mikään todiste ilmaston lämpenemisestä vai mitä kuuba?
Vuonna 1911 kapteeni Bernier purjehti läpi sulan luoteisväylän.
Näkeehän tuo sokea Reettakin että 1800-1900 lukujen vaihteessa luoteisväylä oli niin sula että purjehtiminen sen läpi oli aivan arkipäiväistä.
Toista se on näinä päivänä, jos joku jäänmurtajakin vähän liikahtaa sielläpäin,
kettutyttömedia saa kauhian hepulin ja nostattaa raivoisan älämölön.
http://www.real-science.com/1911-north-west-passage