Ideat hukassa, pitäsi keksiä ukkelille ruokaa, mahohllisimman helposti nieltävää ja syötävää. Hällä meni aiemmin mp kolarissa hampaat kurkkuun ja nyt menee koko yläpuolen kalusto uusiks. Tuskainen tilanne kun niitä entisiä voi ottaa vain kaks kerrallaan pois ennenkun saa uudet tilalle. Keitot tympii jo, samoin pottumuussi. Vielä pitäsi viikkoja tässä kärvistellä ennenkun pystyy puremaan mitään ja alkaa olla aika kärttynen. Iso äijä kun on niin energiaakin kuluu. Kukkakaali-juustokeittoa tein eilen ja se oli kuulemma yäk. Samoin kiisseli on kuulema lastenruokaa. Itekkään ei viitsi pihviä vedellä sympatiasyistä. Mitähän sitä oikein keksis. Omat leipäpalaset syön salaa...
ukolle ruokaa
tehosekotin laulaa
83573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
aikanaan silppusin moulinet teholeikkurilla porsaankyljystä, pihviä, paisetua kalaa jne
samoin vihannekset - kauniiksi keoksi kukin raaka-aine ja hyvin maistui
Kun teet itselle ruokaa niin soseuta sitä samaa ruokaa sille ukkelillesi :)
Näin tehdään sellaisille jotka ei pysty pureksimaan.Eihän se ulkonäkö ole niin hyvännäköstä mutta maku kohillaan.
Sit pystyt laittamaan tomaattia,kurkkua,jäävuorisalaattia yms.,ajat sillä tehosekottimella tai sauvasekottimella muusiksi ja voihan sitä salaatinkastiketta laittaa ripaus päälle et maistuu.Kokeile nyt ainakin.
Kiitosta näistä. Se tehosekottimen läpi mennyt lihapulla ei tosiaankaan ole hyvän näköistä... mutta pakko on. Nyt keksin semmosen lasagneten joka tosi pitkään haudutettuna menee ihan pehmeeksi. Kurkkuun vain ja alas, jauheliha sinällään on melko pehmyttä, samoin juusto , paljon mausteita. Noita vihanneksia en kyllä vielä ole soseuttanut, sitä pitääkin kokeilla.
Mitkään vanukkaat ei kun on myös diabetes, no nyt pitää koittaa vielä actimel tehojuomia.
Tää alkaa olla kohta jo letkuruokintaa vailla , itse ehdotti viikonlopuksi keskikaljatippaa niin ei ...tuta niin paljon.
Ei muuten ole kiva tilanne ! Ihan kun tekis vauvan tai vanhuksen mössöjä! Täs vaiheessa kun niitä palikoita nyvitään ulos niin ei sais mennä edes mitään bakteereita aukkoihin. Sylkee verta, ei malta olla "riehumatta" siitä huolimatta.
No onneks loppuvaihe menee nukutuksessa, jälkiseuraamukset siitä on jotain....
Ihan muuten hävetti, söin salaa lanttukukkoa, mutta älkää kertoko siitä.
Se mikä on varma niin meitä lähtee prätkä, moottorikelekka, mönkijä, vene
jätetään sukset niin ei tule isoja vahinkoja ! Tääkin laitto maksaa jo tuhansia ekuja !
Ukko jo melkoraivona, neuvoja kiitooos. Kuulema 6 viikkoa pitäsi vielä kestää tilannetta. Nämä viikonloput on pahimpia; ei pääse hammaslääkärille kun kipupäivystykseen ja syödä pitäis. Eilen tein ison satsin peruna-purjokeittoa ja siihen minimaalisen pieniä krutonkeja.Oon ostanut kaupan yökkis-vanukkaita, piimää, tehojuomaa, mustikkasoppaa ja höystän kaiken ruuan kermalla. Ite kävin salaa hampurilaisella :o))) Mutta elimistö kaipaa hiilihydraatteja , ei ois kellään sitä leipävanukkaan ohjetta ?? en ole ikinä tehnyt vaan voishan sitä kokeilla
"Ukko jo melkoraivona, neuvoja kiitooos. Kuulema 6 viikkoa pitäsi vielä kestää tilannetta. Nämä viikonloput on pahimpia; ei pääse hammaslääkärille kun kipupäivystykseen ja syödä pitäis."
Tehkööt itse ruokansa, jos ei vaimon laittamat kelpaa. Jos hupihommassa - sitähän motskarilla ajaminen on - hampaansa teloo, pitää olla itsekin valmis jotain ruokansa eteen tekemään.
Kyllä miehetkin osaa ruokaa laittaa - minä olen osannut jo n. 40 vuotta.
Jos ei opi, heitä pellolle!
Osaa osaa, kun on ite ammattikokki. Tällä hetkellä vaan niin kipeenä ettei leukapielet aukea ja tulee kuuria jos jonkinmoista, millon penisilliiniä, millon antibioottia, panacodia ja buranaa.
Ees saunaan ei saanut mennä viikonloppuna ettei mene mitään pöpöjä nyt kun on katkastu ne kruunut. Naurattasko ihtees ? Pihalla on viihtynyt koirien kanssa mutta makkaranpaistot on peruttu.
Verta sylkee hankeen, mikä onkin hyvä niin, ja onneksi huomenna on tiistai eli hl päivä.
Tarviaisin lähinnä vinkkejä ruokiin enkä v**uilua prätkällä ajosta. Onneks ei pahemmin käynyt. Täällä syrjäseudulla on lähin hl sitten muuten 37 km päässä ja ihan traktorilla ei kannata lähteä huruuttamaan.
Ruuasta-mulla kävi mielessä fenkoli. Eikös se paranna tulehduksia ?Valkosipulia ei oikein passaa ottaa , pontikkaa naapuri ehotti, kasvikset alkaa olla muuten käyty läpi.... ei varmaan ikinä syö mitään perunaa, enkä miekään... KEKSIKÄÄ HYVIÄ !
Hernaria kiitos ei kun siinä hl divaanilla menee kuiteskin 1.5-2 tuntia....
Helpotuksen huokaus vähän aikaa, siellä taas "makoilee" , pitäsköhän karata pizzalle. Vaikka tämä ei hauskaa ookkaan niin mietittin jo semmosta asiaa että sinne kattoon vois vaikka laittaa tauluteeveen josta tulee aikuisviihdettä. Taatusti oisi tyytyväisiä asiakkaita. Ne kattokaakelit on laskettu jo niin moneen otteeseen. Josko sitä illaksi vääntäisi vaikkapa porkkanakeittoa. Piimää. ne vanukkaat jouti mäkeen, ihan turha ostos ! Kaurapuuroa aamulla ja mehukeittoa.... No illasta kourallinen lääkkeitä ja katotaan aukot, purraan sideharsotuppoja vaihteeksi.
Taitaa olla provo koko juttu.
Ei niin yhtään uskottavaa!