Murtopata

Kotoisin Kinnulasta

Murtopata, perinneruoka Kinnulasta

1. Haali erilaisia elintarvikkeita, pääasiassa makkaroita, lihaa, kalaa, leipää, perunoita, riisiä, makaronia, erilaisia jauhoja yms. makusi mukaan.

2. Säilytä jääkaapissa pidettäviä raaka-aineita kolmisen viikkoa yli viimeisen käyttöpäivän ja siirrä ne sitten arkkumallin pakastimeen pariksi vuodeksi esikypsymään. Kuivat elintarvikkeet kuten riisit, makaronit yms voit jättää siksi aikaa ruokakomeroon esikypsymään.

3. Kun pari vuotta on kulunut kuumenna puilla lämmitettävä hella märillä puilla niin kuumaksi kuin saat ja kaiva raaka-aineet esille. Pakasteessa olevat tarvikkeet voi ottaa sulamaan jo paria päivää aiemmin.

4. Nosta kattila hellalle ja laita kattilaan vettä, maitoa ja voita makusi tai saatavuuden mukaan haluamassasi järjestyksessä.

5. Ala lisätä pakastimesta ja komerosta esiin kaivamiasi elintarvikkeita haluamassasi järjestyksessä sormin pienimällä, "murtaen". Lisää välillä nestettä tai rasvaa. Sekoita kun siltä tuntuu. Siirrä välillä jäähtymään hellan laidalle ja taas takaisin hellalle epämääräisin väliajoin. Mausta saatavilla olevilla mausteilla makusi mukaan prosessin kestäessä. Erityisesti muista käyttää suolaa. Jatka tätä kolme-neljä päivää, yöt ja muut tauot poislukien. Välillä voit lisäillä myös tuoreempia, valmistuksen aikana käsiisi saamia elintarvikkeita. Luonnollisesti murtopata on valmis syötäväksi jo siitä lähtien kun ensimmäiset elintarvikkeet padassa ovat jo lähes kypsiä.

Oikean, alkuperäisen murtopadan tunnistaa siitä että tarvikkeet on kunnolla esikypsytetty ennen padan valmistusta, ne "murretaan" käsin kattilaan, padassa on kunnolla suolaa ja rasvaa ja sen valmistaminen on vähintään kolmen päivän yhtämittainen prosessi jonka aikana padan koostumus saattaa muuttua moneenkin kertaan täysin.

Murtopata tarjoillaan suoraan hellalta halukkaille itsepalveluna. Murtopatakokin kuuluu kutsua ohikulkujoita syömään huudellen lauseita "Nyt syömään!", "Syyvä pittää!" ja "No miksei työ syö?!"

3

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ääliö....

      ääliö. mees nyt puristelemaan finnejäs.

    • Lihapata

      Varmaan hyvääkin ruokaa,jos pitää tuollaisesta.

    • EntinenEinari

      Kävin viikko sitten viikonloppuna pitkästä aikaa Kinnulassa ja toden totta: Murtopata oli edelleenkin voimissaan ja puolustaa paikkaansa Kinnulan perinneruokana koiranpäämutin rinnalla! Hyvää oli, nami nami :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe