Tiiligrillin ohjeet?

Dewynden

Moi,

Tietäisikö kukaan, mistä löytäisi tiiligrillin piirustuksia?

2

10211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mössääjä

      http://www.rautia.fi/users/53/80.cfm

      Malliahan voi tietenkin ottaa vapaasti improvisoiden myös kaupallisesti tarjolla olevista tuotteista. Esimerkkinä vaikka seuraavan linkin takaa löytyvät mallit:
      http://www.noitakka.fi/pihagrillit.html

      Itse tein aikoinani aikaisemman asuntoni pihaan luonnonkivistä ja betonista grillin, joka muistutti (tahattomasti) malliltaan edellisen linkin grillejä Herkules, Apollo ja Aton. Ihan toimiva tuli, vieläkin on ikävä! Nykyisen asunnon pihaan tuleva grilli on vielä ideointiasteella; olen tyytynyt toistaiseksi käyttämään emaloitua (teräslevyrakenteista, jaloilla ja pyörillä varustettua) Weber-pallogrilliä.

      • Mössääjä

        Viittasin grilliin, jonka tein itse aikoinani luonnonkivistä ja betonista. Itse asiassa senkin tulipesän sisäosa muodostui tulitiilistä. Tiilikerrosten väliin muurasin lattaraudan kappaleet siten, että ne muodostivat pitkittäissuuntaiset kannattimet hiilenpolttokaukalolle. Rei'itetystä teräslevystä tehdyssä kaukalossa oli varret ja niiden päässä puukahvat, joista kaukaloa pystyi käsittelemään vetolaatikon tapaan vaivattomasti käytön aikanakin, tiilijaon mukaisilla korkeuksilla oleville kannattimille siirrellen. Ritilä, jolle grillattavat ruoka-aineet asetellaan, oli puolestaan kiinteällä korkeudella (pöydän yläpinnan tasossa). Mielestäni tämä ratkaisu oli ergonomisesti parempi kuin se, jossa hiilet palavat kiinteällä korkeudella olevassa tulipesässä ja ritilän korkeutta säädellään.

        Ritilän hitsasin (sähköllä, ohuilla puikoilla) ruostumattomista teräspuikoista ja kahdesta paksummasta rst-tangosta. Satuin saamaan molempia tutuilta ihan ei-kaupallista tietä :•)

        Ideat ovat vapaasti käytettävissä ja edelleenkehitettävissä. Oman systeemini heikko lenkki oli galvanoidusta rei'itetystä teräspellistä taivuteltu hiilenpolttokaukalo, jonka galvanointi petti kuumenemisen myötä ja pelti pääsi ruostumaan puhki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4300
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4067
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3716
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3537
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2916
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2626
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2334
    Aihe