Netistä hyviä puolimaratonharjoitusohjelmia?

Hei, netti on pullollaan jos jonkinlaisia harjoitusohjelmia. Nyt haluaisinkin kuulla, mistä olette löytäneet hyviä ja toimivia harjoitusohjelmia puolimaratonia ajatellen?
390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei siinä mitkään ohjelmat auta. On vain alettava juoksemaan. Viikottain kun juokset sellaiset 30-70 km niin sen pitäisi riittää.
3-6 harjoituskertaa viikossa
1 lenkki hieman pitempi 12-18 km
1 kerta vauhdikkaampi harjoitus 5-1000m tai 2x5000m tai 1x10km reippaasti lähellä ½-maran aiottua vauhtia
1-2 kertaa lihaskuntoharjoitus/venyttely/lihashuolto
2 peruslenkkiä 8-10 km syke aerobisen kynnyksen alla

Eli tosta saat ohjelmaa.

Äänestä

Kiitos, Roller Girl.

Sykealueet on toinen ongelmani, johon osaat varmaan vastata. Ostettuani sykemittarin ja alettuani seuraamana sykkeitä (maksimi mulla on 205) kuntoni tuntui laskevan.. (ainakin Polarin kuntotesti näin sanoi).

Jos haluan pitää sykkeeni aerobisen kynnyksen alla, joudun melkein kävelemään. Mutta jos juoksen vauhtia, joka tuntuu itsestä hyvältä ja pystyn vielä keskustelemaan, syke pomppii 166-180. Pelkään, että treenaan liian kovaa. Kumpaa kuuntelen, sykemittaria vai kroppaani? Ymmärrän kyllä, että 166-180 on raju sykealue, jolla ei todellakaan kehitetä peruskuntoa (mikä peruslenkkien tarkoitus on), mutta kävelyvauhtikaan ei innosta (kun kerta jo kävelen kuusi kilometriä päivässä).


Koetin vajaat kolme kuukautta sitkeästi juosta peruskuntovauhdilla, mutta kun kuntotesti näytti laskun suuntaa ja muutenkin lenkit olivat enemmän kävelyä kuin juoksua, suutuin ja nyt juoksen sykemittarista välittämättä ihan sitä vauhtia, kun itsestä on hyvä.

Äänestä

Suomessahan tuijotetaan liikaakin noihin kynnyksiin. Ei niitä aivan orjallisesti kannata tuijottaa, mutta toisaalta voi olla hyödyllistä käydä testaamassa omat kynnyalueet.
Mulla oli aikoinaan myös vaikeuksia juosta hiljaa. Mutta vuosien saatossa ja määrän lisääntyessä sitä ihan mielelläänkin juoksee ainakin joskus lähellä tuota aerobista kynnystä.
Itse kyllä suosin mittarivapaata juoksua. Enpä tiedä. Suomessa edelleenkin monet vannovat tähän määräpainotteiseen matalatehoiseen harjoitteluun. No eipä meillä sitten olekaan huippujuoksijoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


blini kirjoitti:

Hei, netti on pullollaan jos jonkinlaisia harjoitusohjelmia. Nyt haluaisinkin kuulla, mistä olette löytäneet hyviä ja toimivia harjoitusohjelmia puolimaratonia ajatellen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu