Sykealueet?

Moron kaikille viisaammille vaan. Tosiaan oon nyt tossa jonkun verran juossu rannetietokoneen kanssa ja netistä löytyy vähän ristiriitaista tietoa..

Eli sykealueet. Luin että 70-85% sykealueella voi treena hyvin 20-30 minuuttia. Itsellä sykealue näyttää 86% (170) ja vedän sen kanssa helposti 1½ lenkin ja keskitahti on 7.13min /km.

Onko sitten oma sykealue vaan niin korkea? Maksimialueen testailin ihan fyysisesti ja korkeemmalle ei mennyt kuin 202 :).

Kiitos ja kumarrus.

7

623

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian korkeilla mene

      Noita prosenttuaalisia sykealueita lasketaan lähteestä riippuen kahdella eri tavalla:
      1. Suoraan prosentteina maksimisykkeestä, esim 200 x 90% = 180
      2. (Maksimi-lepo) x prosentit lepo, esim (200-60) x 90% 60 = 186

      Tuosta keskivauhdista päätellen et ole paljoa juossut, joten suosittelen vauhdin tiputtamista niiin, että syke on maks. hiukan alle 160, esim 155.

      Jos maksimisyke on 202 niin 170 on (lähes varmasti) VK-alueella, jossa pystyy kyllä lenkin vetämään. Mutta joka lenkillä se ei ole järkevää vaan pohjakunto rakennetaan PK-lenkeillä.

      .

    • Bengt Nöije

      Hienoa jos jaksat juosta puolitoista tuntia! Ja aika kovilla tehoilla vieläpä. Tuossa yllä saamasi ohjeet pitävät täysin paikkaansa. Kevennä ja jopa lyhennä lenkkien kestoa noin tuntiin. Tuollaisen puolitoistatuntisen voit juosta esim. kerran viikossa mutta senkin vähän kevyemmin.

    • Aktiiviliikkuja
    • Kiitos vastauksista. Hidastelen vähän tahtia ja onhan tuo tostakin jo parantunut. 165 keskisyke ja 5:54 oli pari päivää sitten... Mutta tosiaan, kuuntelen teidän neuvojanne ja opettelen oikeille tavoille.

      KIITOS KAIKILLE!

    • Tottakai ikäkin vaikuttaa maksimisykkeeseen.

      Huomioitava myös että jos sykemittarissa lukee maksimisyke 202, ei se välttämättä ole koko todellisuus. Täytyy huomioida sykevyön mahdollinen liikkuminen mikä voi aiheuttaa väärän tuloksen tai mitättömän pieni rytmihäiriö. Toki jos se jatkuvasti siinä pyörii niin sitten ihan uskottava.

      Itse en nimittäin usko ainakaan omalta kohdaltani että saisin maksimisykkeen pelkästään juoksemalla. Pettää ennemmin lihakset kuin kunto.

      Paljonko Leposyke on? Usein se kertoo paremmin kunnon kuin maksimisykkeet.
      "Mitä alhaisemmalla sykkeellä juokset sen parempi kunto"

      • liian korkeilla mene

        Maksimisyke on täysin yksilöllinen eikä sen korkeus tai mataluus kerro yhtään mitään kunnosta. Sitä ei käytännössä voi kauheasti treenillä muuttaa.

        Maksimisyke alenee hiljalleen iän myötä. Itse väitän, että yleinen kaava 220 - ikä antaa monelle liian kovan alenemisvauhdin, 220 - ikä/2 antaa ainakin itselle aika hyvin oikean. Joillakin tuo 220 on vain aivan liian korkea lähtöarvona.

        Maksimisykkeen voi onneksi aika helposti (tosin vähän tuskaa pitää kestää) mitata. Tähän on netissä löydettävissä aika hyviä menetelmiä.

        Leposyke alenee oikeanlaisella treenillä, mutta tässäkin on perimällä aika paljon tekemistä.

        Tuon viimeinen lause tarkoittaa sitä, että mitä matalammalla suhteellisella sykkeellä pystyt vakivauhtia juoksemaan, sitä paremmassa kunnossa olet.


    • lihasmittari

      Sykemittari on täydellisen turha tavalliselle kuntoilijalle. Sillä kuntoilijat oppivat vaan junnaamaan tasaisen tappavalla 70% sykkeen vauhdilla ja puurouttavat tekemisensä.

      Olen sitä mieltä, että kunto nousee parhaiten juoksemalla kovaa. Sitä kovaa juoksemista on vain harjoiteltava riittävän kevyesti, eli ei liian pitkää matkaa huonolla kunnolla eikä liian kovaa. Aivan kaikkea ei tarvitse puristaa, vaan ehkä 90% tunteella. Palautuminen on tärkeää.

      Jos näitä kehittäviä harjoituksia haluaa saada viikkoon mahtumaan muutaman, on mahdotonta juosta sen lisäksi useita kymmeniä kilometrejä 70% sykkeellä.

      Tai siis onhan se tietenkin mahdollista juosta, ja sekin varmasti parantaa peruskuntoa, mutta se ei paranna juoksukuntoa, eli jalkojen toimintaa ja tehokkuutta tavoitejuoksuvauhdilla, vaan väsyttää niitä jolloin kehitystä ei tapahdu.

      Hidastaisin vauhtia enemmän peruskuntotreenissä, jotta juoksulihasrasitus pysyy pienenä, tai sitten harjoittelisin muilla lajeilla. Peruskunto paranee kunhan vaan liikkuu ja se on tarpeellista, mutta nopeutta sillä ei luoda.

      Sykemittariuskovat tuijottavat liikaa sykkeitä, ja unohtavat että juokseminen tapahtuu lihaksilla, joiden toiminnan kehittäminen on ensisijaisen tärkeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe