Epätasa-arvon tyyssija?

60t€/v.

En monta paikkaa tiedä, jossa ihmiset ovat niin epätasa-arvoisessa asemassa kuin Länsi-Pohjan alueella. Pieni osa eliittiduunareista tienaa kymmenkertaisesti sen kuin suurin osa kansasta.

Se mikä tämän tekee ihmeelliseksi on vasemmistolaisuus, joka on teollisuuspaikkakunnilla vaikuttamassa. Olen kuvitellut että vasemmistolaisuus puoltaa solidaarisuutta ja tasa-arvoa, mutta esimerkiksi Kemin kaltaisessa paikassa erot ihmisten välillä ovat valtavat mitä tulee toimeentuloon.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Batista.

      Kyllä työkkärin täteilläkin menee ihan mukavasti.
      Ja työ on helppoa näyttöpäätetyötä.

      • Arska Lehd.jak. Kemi

        Työkkärin tantat ja tanttamaiset "miehet" pitäisi kyllä saada järjestykseen. Pahoinpitelevät henkisesti yhteiskunnassa heikossa asemassa olevia, etenkin työttömiä, ja pönkittävät omaa egoaan. Luulevat olevansa itsevaltiaita, jotka saavat käsitellä ihmisiä miten vaan.


    • Arska Lehdenjakaja

      On totta, että Vas ja SDP muodostavat enemmistön Kemin kaupunginvaltuustossa. Kaupunginvaltuusto ei kuitenkaan päätä niitä palkkoja, joista kirjoitat, eikä saakkaan niihin vaikuttaa, koska Kemin kaupunki ei maksa niitä palkkoja. Päinvastoin ovat iloisia, kun tulee verotuloja. Muutenkin työväenpuolueet ajavat nimenomaan työläisten etuja. Mikä valituksessasi on perimmäinen syy? Eiväthän nämä palkat ole sinulta pois. He maksavat paljon veroa ja auttavat sitä kautta myös pienituloisia. Vaikka heidän palkkansa puolitettaisiin, sinun palkkasi ei siitä kasvaisi. Joutuisit vain maksamaan enemmän veroja, jotta kaupungin talous saataisiin pidettyä tasapainossa. Mahdollisesti jouduttaisiin vielä karsimaan palveluja entisestäänkin lisää.

    • Storalta terveiset

      Näin se vaan köyhät on, että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis...

      • Jarde.

        Ei köyhät ole läheskään aina tyhmiä. Monet heistä ovat vain epäonnistuneet elämässään, ja jotkut ajautuneet huonoon tilaan, ja siitä ei sitten ole helppoa enää päästä yläluokkaan. Tiedän esimerkiksi yhden joka menetti uhkapelihimontakia rahansa. Mutta ei se tyhmä ollut.


      • Hiihtäjä.
        Jarde. kirjoitti:

        Ei köyhät ole läheskään aina tyhmiä. Monet heistä ovat vain epäonnistuneet elämässään, ja jotkut ajautuneet huonoon tilaan, ja siitä ei sitten ole helppoa enää päästä yläluokkaan. Tiedän esimerkiksi yhden joka menetti uhkapelihimontakia rahansa. Mutta ei se tyhmä ollut.

        Pelkästään se että on jokin sairaus voi olla estä työmarkkinoilla.
        Ihmisillä on erilaisia syitä sille miksi on tipahtanut oravanpyörästä. Joku voi olla huonoista taustasta; heitteillejätetty, alkoholismi/huume-perheestä, kasvatuskodista, köyhyyttä, ei sellaisista oloista ole ihan helppo nousta ylöspäin. Ei siinä useinkaan ole kyse siitä että on tyhmä, vaan huonoista lähtökohdista elämässä, epäonnesta jne

        Siltikin sieltä pohjaltakin kannattaa yrittää pois - jos jaksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2150
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      180
      1931
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1352
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      859
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe