Näkyy tarvittavan.
Ilmeisesti jäitä on luvassa jatkossakin, kiistaa eri osapuolien välille näkyy
muodostuneen vain siintä, makaako jäänmurtaja Helsingissä, tai huomattavasti kalliimpi monitoimimurtaja Välimerellä.
http://www.smu.fi/viestinta/nettijutut/arkisto/nettijutut_2009/jaanmurtaja_voima/
Ilmeisesti jäitä on luvassa jatkossakin, kiistaa eri osapuolien välille näkyy
muodostuneen vain siintä, makaako jäänmurtaja Helsingissä, tai huomattavasti kalliimpi monitoimimurtaja Välimerellä.
http://www.smu.fi/viestinta/nettijutut/arkisto/nettijutut_2009/jaanmurtaja_voima/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmastotieteilijät sanovat, että vielä vuonna 2100 on Suomessa jäitä talvella, vaikka ilmastomuutos etenisi IPCC arvion mukaisesti. Keskimäärin lumi- ja jääaika lyhenee, mutta vuodet eivät ole toistensa kaltaisia: välillä on kylmiä talvia ja välillä lämpimiä.
Vielä ei ole ilmastonmuutos Suomessa edennyt niin pitkälle, että jäänmurtajan Voiman tilalle ei tarvittaisi korvaavaa jäänmurtajaa.
No Taalaksen mukaan jäänmurtajia ei tarvi vuonna 2100 koska
Kööpenhaminassa ei allekirjoitettu avointa vekseliä ilmastoaneiden ostamiseksi,
joten ihmiskunta on tuhoutunut.
Greenmannilla on lapsellinen tapa kirjoitella omia mielipiteitään muka tieteilijöiden lausimina. Uskottavuus häviää! Palstakirjoittelun edellytys väitteille on sen linkkaus alkulähteelleen. Tätähän Jöns on nimenomaan painottanut...
Ilmastotieteilijät sanovat, että vuonna 2100 Suomen keskilämpötila nousisi 5 astetta esiteollisesta ajasta. Jos ajattelemme, että Pohjois-Suomessa olisi ilman ilmastonmuutosta talvikuukausina -20 asteen pakkanen ja ilmastomuutos olisi lauhduttanut pakkaset -15 asteeseen, niin -15 astetta pakkasta riittää jäädyttämään meren ja järvet.
Suomen lämpötilan nousu vuoteen 2100 asti: http://ilmasto-opas.fi/ilocms-portlet/article/dfe79a73-08ea-4686-8463-811b87f53e44/r/59b3ffd0-60ab-414a-a50d-4286fb97e161/14916.png.
Voi Greenman, usko ei nosta lämpötiloja ; )
On yhteiskunnana rahojen haaskausta sijoittaa UTOPIAAN !
Jos 10 päivän, saati 2.n kuukauden ennustaminen on vaikeaa.
Niin miksi uhraa aikaansa tai varoja 100 vuoteen.
Alla IL.n pitkän ajan ennuste,ja taas viedään kuin kuoriämpäriä ; )
Pitkän ennusteen seuranta
Ilmatieteen laitos seuraa pitkiä ennusteita ja tutkii niiden laatua ja käytettävyyttä Suomessa jatkuvasti osana ennustusmenetelmien tieteellistä kehitystyötään. Ilmatieteen laitos seuraa tällä sivulla Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen pitkän ajan ennustetta ja sen toteutumista.
Kuukausiennuste
Euroopan keskuksen (ECMWF) 29. maaliskuuta julkaiseman kuukausiennusteen mukaan arvioidaan säästä neljän viikon ajalle eli 2.-29.4. seuraavaa:
Lämpötila
Huhtikuun ensimmäiselle viikolle ennuste näyttää tavanomaista kylmempää, mutta sen jälkeen sää lämpenee, ja seuraavat viikot ovat yleensä hieman tavanomaista lämpimämpiä.
Sademäärä
Sademääräennusteessa ei ennusteta millekään viikolle selvää poikkeamaa suuntaan tai toiseen.
Meteorologin arvio
Säätyyppi näyttää ensimmäisellä viikolla matalapainevoittoiselta, mikä enteilee nopeasti vaihtelevaa säätä. Seuraavat viikot eivä anna ilmanpaineen suhteen selvää poikkeamaa suuntaan tai toiseen. Ensimmäisen viikon kylmyys on sopusoinnussa keskipitkien sääennusteiden kanssa.
30.3.2012
Vuodenaikaisennuste
Euroopan keskipitkien ennusteiden keskuksen (ECMWF) 1. maaliskuuta julkaiseman vuodenaikaisennusteen mukaan on odotettavissa seuraavaa:
Lämpötila
Kevään ja alkukesän eli huhtikuusta kesäkuuhun ulottuvan jakson keskilämpötilan arvioidaan olevan varsinkin maan itä- ja pohjoisosassa selvästi tavanomaista korkeampi. Poikkeama tavanomaisesta on maan länsiosassa 0,5-1,0 astetta sekä maan itä- ja pohjoisosassa 1-2 astetta.
Sademäärä
Sade-ennusteessa ei ole Suomen osalta selviä merkkejä poikkeamasta suuntaan tai toiseen.
Meteorologin arvio
Ilmanpaine-ennusteen mukaan ilmanpaine on tavanomaista korkeampi Pohjois-Euroopassa ja Länsi-Venäjällä, mikä myös tukee ajatusta keskimäärin tavanomaista lämpimämmästä säästä.