Sanokaas paljonko on käytännön eroa, jos puolia on kiekossa 20 tai 36?
Kyselin vanhaan pyörään kiekkoja ja läheltä löytyisi Mavic Aksiumit
(eli tälläiset http://fi.rosebikes.eu/tuote/mavic-racing-wheel-set-28700-c-aksium-wts-white/aid:555883 )
Toisaalta luotettavammalta vaihtoehdolta tuntuisi jäykempi kehä ja vanteeksi Mavic CXP33 (navaksi Shimanon 105). Jos tuohon kasattavaan kiekkoon pistää puolia 36kpl, niin ilmeisesti kestää kovempaakin ajoa. Polkijalla on painoa n. 90kg ja lisäksi tulee varusteet ja jotain muuta pientä kuormaa. Hinnassa noissa ei ole isoa eroa kuin että valmiissa setissä tulee etupyörä kaupan päälle.
Omat keskinopeudet ajossa on max 25km/h. 40km/h kuskeilla tilanne varmaan kiekkojen erot korostuu enemmän.
Kiekot maantiepyörään -- 20 vai 36 puolaa
2
452
Vastaukset
- 16
Aksiumit ovat perusvarmat kiekot, ei notku eikä nitise. Paino ainoastaan heikko puoli, mutta ei tuolla parin sadan hinnalla kaikkea saa. Mavicin cxp33 ovat myös hyvät kiekot, jos laittaa jotkut muut kuin shitmano 105 navat.
Jos paino on heikko puoli, niin taitavat silti olla vanhoja paremmat. Cxp33:set pitäisi itse laittaa (tai etsiä joku kolmas rakentaja). Oman työn laadusta en ole niin varma (ainakin vie useamman tunnin).
DT:n laskurin mukaan CXP33:n paino menisi settinä 1,85kg (ja takakiekko 1,01kg). Ei sekään ole keveimpiä. Siinä laskussa puolia on 32kpl ja paksuus 2.0/1.8. Napana DT 340 road (100mm ja 130mm). Navasta näyttää tulevan suhteellisen iso osa painosta (135g ja 310g). Se ei kuitenkaan ole sitä kriittisintä pyörivää massaa -- vanhaan edulliseen teräsrunkoiseen pyörään katson kiekkoja ja jos laittaa oikein hyvät kiekot, niin runko on syytä vaihtaa seuraavaksi...
Ehkä mun ajonopeuksissa puolien määrällä ei ole suurempaa väliä? Jos rakentaa kiekon itse, saa hauskaa puuhaa (aina ei ole pakko onnistua ekalla kerralla...). Hyvin kasattu 20 puolainen voittaa omatekoisen??? Omaa voi kerran pari kesässä rihtailla (jos olisi tarvetta), mutta 20 puolaiselle en uskalla tehdä mitään itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551216
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911199Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 18895
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45803Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12717
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603