Hei kaikille asiaan vihkiytyneille ja niille ketä asia kiinnostaa.Olen huomannut itse vesijuoksua harrastaneena,että tärkeämpää on liikkeiden perusteellinen ja rauhallinen tekeminen oikein,eikä vauhdilla eteneminen.Pääsee paljon parempiin tuloksiin lyhyemmässä ajassa kun keskittyy tekemiseensä perusteellisesti.Vesijuoksussa kannattaa ottaa mukaan käsien tehokas käyttö ja käsiin räpylähansakat niin saadaan ylävartaloon myös ihan kunnon treeni,miksei "lyötäisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla" kun siihen on mitä parhaimmat olosuhteet.Jalkaan suosittelen lajiin tarkoitettuja vesijuoksukenkiä,näin saadaan vedenvastuksesta kaikki mahdollinen irti treeniin.Yhteenvetona siis:tärkeintä ei ole vauhti vaan tehokkuus ja liikkeiden loppuun vienti! Hyviä treenejä kaikille omatoimisille kuntoilijoille!
Tehot irti "vesijuoksusta"
5
1260
Vastaukset
- :-)
Täsmälleen samaa mieltä. Itse en käytä vyötä ollenkaan, paremman tehon ja vastuksen saa juuri hanskoista ja kengistä. Vauhti on todellakin hitaampaa kuin vyön kanssa "lilluvan", mutta hyötyä on varmasti vastaavasti enemmän.
Suosittelen! - vesikävelijä
Jep, jotkut menee lujaa ohituskaistalla koiraa uiden, eihän mahallaan juosta, eikä
rasitus kohdistu jalkoihin ja keskikehoon, mutta menkööt jos on kiire.. - miltei miekkavalas
yli 7 vuotta vesijuoksua harrastaneena olen kehittänyt itselleni tehokkaan treenin.
Tässä ei ole nopeus radan päästä päähän menossa todellakaan tärkeää vaan veden vastuksen maksimointi. Käytän itse vyötä, mutta se on vaan makuasia, voisin hyvinkin kokeilla pelkkiä "nilkkureita". En käytä käsissä mitään.
Apuvälineet siis toimivat mutta jos kiinnittää huomiota liikkeisiinsä, niin ei tehon lisäämiseksi tarvitse välttämättä mitään muuta.
Keskeisintä on se että koko ajan korjaa asentoaan, jos se lipsuu - jollei pidä ns. korsettiosastoa tiukkana ja suorana vaan menee selkä vedenpinnan kanssa samassa linjassa, peppu pystyssä, ei se ole vesijuoksua, eikä oikeastaan kuntoliikuntaa. Jos vielä tuolla tyylillä lilluu kaverin kanssa keskustellen, ei siinä voi tehoista puhua. Se on ns. rentoutusta :-)
Mun vinkki on vaihdella tempoa ja tyyliä, eikä posottaa sillä perusmenolla koko allasaikaa. Välillä tikitystä nilkat ojossa, välillä nopeaa ravia, yms. Myös selkäpuolta pitää muistaa että vastakkaisten lihasparien tasapaino säilyy: voi mennä takaperin "perhosuintia" jalat koukussa tms. Vesijumppaliikkeitä voi myös soveltaa vesijuoksuun; käsivarsien kahdeksikot, polvennostot yms. Edes vähän kiertoa keskivartaloon olisi hyvä saada mukaan.
Itse vedän juoksua 30 min, lihaskuntoliikkeitä 15 min ja venyttelyjä 15 min.- liikunnan hurmio
Tässä kirjoitus, jossa loistavan jämäkästi asiaa. Kiitos - miltei miekkavalas. Itse olin niin onnekas, että vanhempi mies johdatti vesijuoksun saloihin pohjois-helsinkiläisessä hallissa käytännössä. Opetti tekniikan, vyön oikean sijainnin, korjas asentovirheet jne. Olihan minulla teoria opiskeltuna. Hän oli elävä esimerkki liikunnan terveysvaikutuksista.
- kokeillut
Vesivyötä voipi kokeilla myös etu puolelle, huonompi vaan laittaa se kiinni.muuten mukava niikin joskus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589874Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi29491Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1307966Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617508Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236167Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875967Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535779Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944841Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143917Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541444