Apua aloittelevalle karppaajalle?!

jenni500

Olen aloittanut karppauksen vajaa viikko sitten. Olen lueskellut netistä paljon ohjeita siitä, mitä saa ja mitä ei saa syödä. Pää on jo ihan pyörällä! Vielä häiritsee muutama asia:

1. Onko suositeltavaa juoda mitään muuta kuin vettä? (mehua tiivisteestä tms.)

2. Olen tottunut päivän aikana juomaan useamman kupin kahvia rasvattomalla maidolla. Pitäisikö kahvin juonti siis lopettaa vai voinko juoda esimerkiksi yhden kupin/pv?

3. Olen myös yrittänyt selvittää, että kuinka paljon maitorahkaa saisi syödä yhden päivän aikana? (tietty riippuu siitä, mitä muuta syön..mutta noin keskimäärin?) Ja en ole oikein ymmärtänyt, että tulisiko suosia mahdollisimman rasvaisia maitorahkoja vai niitä kevyitä (esim. 0,3%?). Jostain luin, että mahdollisimman rasvaiset ovat karppaajalle parempia, mutta purkkeja lueskellessani ihmettelin, kun mitä rasvaisempi niin sen suurempi hiilarimäärä.

4. En myöskään löytänyt mistään sitruunan hiilari-määriä, eli mietin myös että voiko esim rahkaa tai kivennäisvettä maustaa purstamalla sitruunasta tilkan mehua sekaan?

Olisin tosi kiitollinen, jos saisin näihin vastauksia! :) Kiitos jo etukäteen! Varmasti tosin oli simppeleitä ja päivänselviäkin kysymyksiä, mutta nyt vaan on aivot täynnä tätä karppausta ja pää ihan pyörällä, joten ajattelin vaivata fiksumpia ja kokeneempia karppaajia! :)

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jenni500

      ..tiedän muuten, että näitä saa syödä vapaasti/ suhteellisen vapaasti:
      -liha, kala, linnut, äyriäiset
      -kananmuna
      -kasvikset
      -juurekset
      -sienet
      -avokado
      -kypsytetyt juustot
      -oliivit

      ..vai olenko väärässä jonkin em. suhteen? :D Olisiko vielä jotakin, mitä saisin surutta syödä?

    • Sokerit pudotukseen

      Hae vaikka kirjastosta Antti Heikkilän asiaa koskevaa kirjallisuutta niin pääset jyvälle mistä puhutaan. Minä lähdin kokeilemaan asiaa vähentämällä perunat, viljatuotteet minimiin ja siinä sivussa makkarat ja kaljatkin pois ja paino lähti putoamaam kilo ja viikko vaudilla. Yleensä pyrin välttämään kaikkea makealta maistuvaa ja syön lähinnä luonnosta löytyvää tuotetta kuten marjoja mehua vihanneksia jne. Liikkuminen auttaa asiassa.
      Kuusi viikkoa Espanjassa romutti hieman ohjelmaani ja piti alkaa taas mekein alusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe