Susiensuojelijat ovat osoittaneet mieltään poronhoitoalueen susitilanteesta Helsingissä keskiviikkona. Luonto-Liitto, Wild Lynx ja Oikeutta Eläimille -järjestöt vaativat, että poronhoitoalueelle myönnetyt uudet susien kaatoluvat perutaan.
Järjestöt pitävät Pohjois-Suomen susitilannetta hälyttävänä ja vaativat susien lisääntymismahdollisuuksia myös poronhoitoalueella.
Mielenosoittajat marssivat Helsingin keskustan läpi maa- ja metsätalousministeriön edustalle, jossa he luovuttivat vetoamuksen ministeriölle.
Järjestöt ovat jo aikaisemmin vedonneet siihen, että kaatolupia ei myönnettäisi. Ministeriö on tyrmännyt susikannan vahvistumisen vetoamalla poroelinkeinon vahinkoihin. Ministeriössä on myös suhtauduttu nihkeästi petovahinkokorvausten uudistamiseen.
Yle Lappi, Yle Uutiset
Susien puolesta:
9
170
Vastaukset
- toimintaa!!!
Missäs se maijala nyt on???
- hohhoijakkaa
Ei poliitikoita kiinnosta kun ei vaalit ole vielä ovella!
- petojen puolesta!!!
http://www.salakaadotseis.fi/
Ihailemanne Vänä puolustaa tuolla kovasti susia! Ehkä Vänän ystävät massaliikkeessä voivat pistää taas kulkueen pystyyn, vankalla kokemuksella!
Kallaan koululaiset tietysti tekemään banderolleja. Sehän kuuluu opetussuunnitelmaan, eikös juu?- kjehkjehkjeh
Se vain sinun ihailema arktos vei rahat sun lompakosta, varmaan harmittaa....heh!
- Jovain
kjehkjehkjeh kirjoitti:
Se vain sinun ihailema arktos vei rahat sun lompakosta, varmaan harmittaa....heh!
Ei toki,sitähän painettiin hommia parissavuorosssa,nyt nautiskellaan ansiosidonnaisesta päivärahasta,pilkitään ja hiihdellään keväthankilla.Odotellaan taas jotain uuttayrittäjää,että saa päivärahat päivitettyä 500 päivän päästä.
- revi siittä
Jovain kirjoitti:
Ei toki,sitähän painettiin hommia parissavuorosssa,nyt nautiskellaan ansiosidonnaisesta päivärahasta,pilkitään ja hiihdellään keväthankilla.Odotellaan taas jotain uuttayrittäjää,että saa päivärahat päivitettyä 500 päivän päästä.
Perus tyypillinen kemijärveläinen, ei näe nenäänsä pidemmälle!
Kyllä sinunkin maksamista veroista, jotka on tarkoitettu kansalaisten eduksi, n.70 milliä meni nyt arktosin tukien muodossa kankkulankaivoon.
- mä lehen luin tarkk.
Revi siittä ,kohta lastu lentää Arktosilla. Rahat ei oo hukass. Työtä pelkäämättömiä kohta kaivataan. Laiskat saa rauhass pilkkiä.
- kjehkjehkjhekjhe
Taitaa Suomi ennen muuttua islamilaiseksi valtioksi kuin että surullisen kuuluisa "liimapalikkapulju" lähtisi edes milläänlailla pyörimään!
- piller-ville
Voi teitä rukoilevia hinkkareita kun ootte sekaisin, susista taisi olla puhe ja poroelinkeinosta, arktosit ,vänät ,islamilailaiset ja kallaan koulut löytyy kyllä muualta suomi keskustelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",315222Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1412444- 1432141
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541947Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171810"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1741132Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää72978Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313889Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172820