Tietääkö kukaan (venäläisten) rahkapiirakoiden ohjetta? Olen joskus saanut sellaisia pieniä, rapeapohjaisia, suussasulavia rahkapiirakoita ( ei siis pullapohjalla) enkä löydä mistään niiden ohjetta.
Venäläinen rahkapiirakka
7
2269
Vastaukset
- syrnikit
SYRNIKIT (RAHKALETTUJA)
Syrnikit ovat venäläisiä rahkalettuja, jotka sopivat hyvin pääsiäisen jälkiruuaksi tai iltateen kanssa nautittaviksi.
500 g maitorahkaa (esim. Gourmetta-rahka valiolta, joka tapauksessa rasvaista rahkaa)
1 dl smetanaa
1-2 kananmunaa
2 dl vehnäjauhoja
0.5 tl suolaa
1 rkl sokeria (voi lisätä vähän vaniljasokeria)
öljyä tai voita paistamiseen
2 dl smetanaa tarjoilemiseen
- Valuta rahkasta ylimääräinen neste pois
- Sekoita smetana rahkan joukkoon.
- Vatkaa munat kuohkeaksi ja sekoita rahkan joukkoon
- Sekoita osa jauhoista ja tee löysähkö taikina, pyörittele taikina halkaisijaltaan 7 cm:n paksuiseksi pötköksi. Kierittele se jauhoissa
- Leikkaa taikinasta veitsellä 2 cm:n paksuisia kiekkoja. pyörittele myös ne jauhoissa. taputtele ne tasaisiksi ympyröiksi ja pane jääkaappiin jäähtymään.
- Paista vähässä öljyssä tai voissa kullankeltaisiksi molemmin puolin kuumalla paistinpannulla
- Syö smetanan (ja hillon) kanssa
Saa Tallnnasta ruokakaupoista valmisruokaosastolta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10552160- Pasha12
Kiitos! Eivät ehkä ole niitä mitä etsin, mutta kokeilemisen arvoisilla kuulostavat nuokin.
Pasha12 kirjoitti:
Kiitos! Eivät ehkä ole niitä mitä etsin, mutta kokeilemisen arvoisilla kuulostavat nuokin.
Teen usein rahkapiirakan murotaikinapohjaan: 150g voita,1 dl sokeria, 1 muna,
1 tl leivinjauhetta, vehnäjauhoja sen verran, että tulee "taputeltava" taikina n.24 cm
vuoan pohjalle ja reunoille.
Täyte: 250g rahkaa,2 dl kermaa tai kermaviiliä,n.1 dl sokeria (maun mukaan),
2 munaa, 1-2 tl vaniljasokeria, ripaus sitruunanmehua. Rusinoita täytteen alle, jos haluaa
Paistetaan 175C 20 min, sitten 150C 20min.
- ilman sulaatia
http://www.kodinkuvalehti.fi/ruoka/resepti/1647/rahkapulla
Karjalassa kututtiin nuita rahkapyörö - rahka_pyörö
Vatruska eli rahkapyörö - näin mummi teki
http://www.datsha.com/ruokanurkka/index.shtml#21
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158237Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157458Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804724Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294499Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74039Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032849- 1182714
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332645Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232284Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22147