Tieteen politisoituminen näkyy parhaiten ilmastotieteessä. Kyseinen tieteenala on täysin politisoitunut ja korruptoitunut, ja jälkipolvemme tulee vielä kummastelemaan tätä aikaamme, jolloin pieni hourupäiden klikki on saanut (lähes) koko maailman päättäjät uskomaan, että "kaikki maailman tiedemiehet" olisivat yhtä mieltä siitä, että maailmanloppu uhkaa ihmiskuntaa, ellei ihmiskunnan hiilidioksidipäästöjä "laiteta kuriin".
Naurattaisi, ellei itkettäisi (kaikesta ilmakehään joutuvasta hiilidioksidista 3% on ihmislähtöistä, ja 97% lähtöisin luonnon omasta hiilikierrosta).
Kuten mm. Helsingin yliopiston ympäristönmuutoksen professori Atte Korhola on todennut: "kun myöhemmät polvet tutustuvat ilmastotieteeseen, he luokittelevat 2000-luvun alun tieteen historian noloihin lukuihin"
http://www.co2-raportti.fi/?page=blogi&news_id=1370
Tieteen politisoitumisesta...
1
86
Vastaukset
"pieni hourupäiden klikki on saanut (lähes) koko maailman päättäjät uskomaan, että "kaikki maailman tiedemiehet" olisivat yhtä mieltä siitä, että maailmanloppu uhkaa ihmiskuntaa, ellei ihmiskunnan hiilidioksidipäästöjä "laiteta kuriin"."
Mitä jos hieman tutustuisit ilmastomallin perusteisiin. Itse ymmärrän tuon väitteen johtuvan siitä simppelistä käsityksestä, että merien vesi varastoi lämpöä. Siihen ei tarvita tietoja pienestä piiristä tai raporttien yksityiskohdista,
"Esimerkiksi jotkut ilmastomallintajat saattavat alkaa pitää omia mallejaan luotettavina kuvauksina maailmasta, vaikka ne tosiasiassa ovat karkeita yksinkertaistuksia ja simulaatioita monimutkaisesta ja kaoottisesta todellisuudesta tilastollisine virherajoineen."
Eikö "kuvaava" tarkoita juuri pääpiirteiden esittämistä. Ei ilmasto ihan niin monimutkainen asia ole, mutta toisaalta emme koskaan pysty esittämään jokaista mitattua yksityiskohtaa. Ennustuksen arvointi jää aina älykkyyden, mielen vastuulle.
"tieteen keskeinen kriteeri on autonomisuus. Tieteen edistyminen voi tapahtua vain tiedeyhteisön oman toiminnan kautta..."
Ei vaan päinvastoin: Tieteen pitää linkittyä muiden tieteenalojen kanssa. Tiedeyhteisön omat käsitteet eivät ole tieteellisiä jos ne eivät ole yhteensopivia muiden alojen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943732
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453114Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.972719Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572420- 612388
- 1272359
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172357Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212274Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv222215- 642070