Voiko vaalo olla mustaa?
Musta valo
Mustavalo
101977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Määrittele "musta"?
Musta = minusta
Mustavalolamppusta wikisen: "Mustavalolamppu on lamppu, joka tuottaa suuritaajuista, lähes täysin vaaratonta ultraviolettisäteilyä (UV-A). Ultraviolettisäteily saa fluoresoivat ja fosforisoivat aineet säteilemään näkyvää valoa, esimerkiksi valkaistun paperin ja kankaan, hampaat ja neonvärit sekä pimeässä loistavat materiaalit. Mustavalolamppuja käytetään muun muassa seteleiden aitouden tunnistavissa laitteissa ja viihdelaitteena tanssiravintoloissa. Mustavalolamput ovat teknisesti loisteputkia, elohopeahöyrylamppuja tai hehkulamppuja. Useimmat mustavalolamput säteilevät myös himmeää näkyvää violettia valoa."
Mutta jospa kehittäisinkin antivalolampun. Meluahan kyetään jonkin verran vaimentamaan vastamelulla.
Antivalolamppu perustuisi siihen, että se mittaisi tilan kaikki valoaallot vaiheen ja amplitudin tarkkuudella. Sitten se tuottaisi täysin vastakkaisvaiheista valoa, joka neutralisoisi alkuperäisen valon. Kun katkaisijaa kääntäisi, pimenisi kämppä. Ja taskulampulla sojottamalla saisi ulos "pimeäkeiloja".
Ymmärrän kyllä, että kohta joku pilkunviilaaja alkaa selittää jo valon aallonpituuksilla toimivan interferometrin rakentamisen erittäin vaikeaksi ja muuta epäasiallista mölkeröintiä. Periaate on kuitenkin ihan loistava.... vai pitäisikö tässä tapauksessa sanoa ihan pimeä?
"Mutta jospa kehittäisinkin antivalolampun. Meluahan kyetään jonkin verran vaimentamaan vastamelulla.
Antivalolamppu perustuisi siihen, että se mittaisi tilan kaikki valoaallot vaiheen ja amplitudin tarkkuudella. Sitten se tuottaisi täysin vastakkaisvaiheista valoa, joka neutralisoisi alkuperäisen valon. Kun katkaisijaa kääntäisi, pimenisi kämppä. Ja taskulampulla sojottamalla saisi ulos "pimeäkeiloja"."
Periaatteessa kaiketi mahdollista, jos riittää, että vain jossakin tietyssä paikassa valoaallot kumoaisivat toisensa. Sen antivalolampun olisi tietysti kuitenkin oltava eri paikassa kuin muiden valonlähteiden, joista se kumottava valo tulee. Niinpä, vaikka valoaallot joissakin tietyissä paikoissa kumoaisivatkin toisensa, joissakin toisissa paikoissa ne kuitenkin päinvastoin vahvistaisivat toisiaan, koska siellä ne olisivat samassa vaiheessa. Samoinhan Youngin kaksoisrakokokeessakin syntyy valoisia ja pimeitä kohtia. Mutta kun valon aallonpituus on niin lyhyt kuin se on, nämä valoisat ja pimeät kohdat sattuisivat kuitenkin millimetrin tai sen murto-osan etäisyydelle toisistaan. Kovin suuria alueita tuskin siis tällä tavalla voi pimentää. Tämän ilmiön avulla on on kuitenkin voitu määrittää valon aallonpituus.
Ääniaaltojen tapauksessa vastaava kumoaminen onnistuu helpommin selvästikin siksi, koska niiden aallonpituus on paljon pidempi kuin valon, tyypillisesti metrin luokkaa.
En tiedä voiko vaalo olla. Kaalo kyllä oli, kun siihen mustaan liittää muutamia kirjaimia vielä loppuun.
Miten olisi: monikulttuurinen valo?
Tähän on tullut hyviä vastauksia, mutta lisään vielä jotain.
Musta on valon puutetta. Mustan väristä valoa ei siis voi tulla esim. elokuvateatterin kankaalta (tai heijastaa mustan väristä valoa kankaalle). "Mustat" kohdat kankaasta ovat sellaisia, joihin ei heijasteta valoa ollenkaan. [Vaikka kangas edelleenkin on valkoinen, mutta teatterissa on sen verran pimeää, että kankaan varjopaikka näyttää mustalta muuhun valoisaan osaan verrattuna.]
Tuossa otettiin puheeksi mustavalolamput, joissa siis on UV-valo, jota silmä ei näe. Sen heijastukset (tai itse asiassa siroamiset/luminesenssi) sitten ovat näkyvän valon puolella, jolloin ihmissilmä ne näkee. Jos siis oikein saivarrellaan, niin voidaan väittää, että on valonsäteitä, jotka näyttävät mustalta, koska emme näe niitä. Mutta mutta, musta on siis sitä kun ei ole näkyvää valoa. [Juuri kuten kylmyyskin on vain lämmön puutetta.]
entäs Black body?
Mustalla kappaleella tarkoitetaan fysiikassa kappaletta, joka absorboi kaiken siihen osuvan säteilyn eikä siis heijasta sitä lainkaan. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö se itse voisi myös lähettää säteilyä. Mutta ellei se ole hehkuvan kuuma (eli sen lämpötila ei ole yli 500 astetta), kaikki sen lähettämä säteily on näkymätöntä infrapunasäteilyä. Tällöin se tosiaan näyttääkin mustalta. Mutta jos se on tarpeeksi kuuma, se lähettää myös näkyvää valoa, Noin 500-800 asteen lämpötilassa se lähettää punaista valoa eli loistaa punahehkuisena, mutta vielä korkeammassa lämpötilassa se lähettää kaikkia näkyvän valon aallonpituuksia eli siitä tulee valkohehkuinen. Tästä huolimatta sitä sanotaan korkeissakin lämpötiloissa "mustaksi kappaleeksi" ja puhutaan "mustan kappaleen säteilystä".
Sitä mustan ruumiin tapausta puidaan vielä Floridassa.