Heissan!
Kerron nyt rehellisesti alkuun, että eksyin sivuille koska toimin Oriflame-edustajana ja meille lanseerattiin tämä uusi Ecobeauty-sarja. Itse en ole niin luonnollisuuden, vegaanisuuden tms. perään että jaksaisin perehtyä tai edes ymmärtäisin asiasta. Olen saanut kyllä paljon tietoa Oriflamelta suoraan, mutta nyt kysyisinkin vegaanien ja muutenkin varmaan luonnollisia tuotteita ja luomua arvostavilta ihmisiltä kritiikkiä sarjasta.
Jos kerron, että sillä on 4 sertifikaattia: Vegan, FSC, Fairtrade ja Ecocert.
"Ecobeauty-tuotteet sisältävät vähintään 95% luonnon omia aineosia, jotka ovat peräisin ympäristöä säästävistä, uusiutuvista lähteistä. Vähintään 5% aineosista ovat luomua.
Tuotteiden koostumukset eivät sisällä eläinperäisiä aineita, parabeeneja, silikonia, mineraaliöljyjä tai synteettisiä tuoksuja.
Tuotteiden raaka-aineet ovat peräisin vastuullisista lähteistä.
Tuotteiden materiaalit ovat luontoystävällisiä & 100% kierrätettäviä. Ecobeauty-muovipakkaukset ovat osin kierrätysmateriaaleista valmistettuja. Käytön jälkeen ne voi viedä energiajae-laatikkoon. Pahvipakkaukset laitetaan kartonkikeräykseen.
Pakkausten paperi on peräisin kestävän kehityksen periaatteella hoidetuista metsistä."
Mitä mieltä olette sarjasta kokeilematta tuotetta? Tuleeko hyvä mielikuva? Itse on erittäin hankala arvioida tuotetta kriittisesti, varsinkin kun ei syö vegaaniruokaa, ei luomua ja sähköäkin käyttää varmasti puolet enemmän kuin tarvitsisi.
[email protected]
Mielipiteenne kiitos ihonhoitosarjasta?
2
202
Vastaukset 2
- luomua kiitos
Mainitsemistasi sertifikaateista esimerkiksi Ecocert on tunnettu ja luotettava ja jos sertifikaatteja on myönnetty jopa neljä, sanoisin että tuotteita voi pitää luotettavina. Valvonta on laajaa ja sitä toteutetaan esim pistokokein.
Tuskin vastuullisuus, luonnonmukaisuus ym asiat ainakaan huonoja arvoja ovat. Erittäin hienoa että muukin kosmetiikkateollisuus herää siihen tosiasiaan että luonnonkosmetiikka valtaa alaa ja liikevaihto on sitä luokkaa, että miksikään hippeilyksi sitä on turha "alentaa". Myös esim hyvätuloiset paljon kosmetiikkaan rahaa käyttävät ovat yhä kiinnostuneempia mitä iholleen laittavat ja millä seurauksilla.
En oikein ymmärrä miksi ei tulisi hyvä mielikuva. Monet luonnonkosmetiikkatuotteet sopivat hyvin esim herkkäihoisille, atoopikoille jne. Kyllä luonnonkosmetiikkatuotteet ovat mielestäni luotettavampia kuin esim petrokemiallisesti valmistetut "myrkyt". - of_triin..
Huonolla mielikuvalla lähinnä tarkoitin sitä, että toiset ovat ihan äärettömän vaativia tällaisissa asioissa ja keksivät aina kritiikkiä ihan hirmuisesti ja tällaiseen olisi mukava varautua etukäteen jotta osaisi ottaa oikeista asioista selvää niin tietäisi mitä vastata. Mutta kyllä, todella hieno juttu että tämä menee vaativammillekin ihmisille läpi ja sellaisille joita asia kiinnostaa ja tietävät asiasta jotain.
Linja onneksi jopa laajenee kokoajan joten tuotteita tulee vielä lisääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771600
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.105807En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493