Heips !
Olen ollut työpaikassani n.3 vuotta ja on ollut keuhkokuume ja useita hengitystieoireita, rintakipua on keuhkojen kohilla, maha vaivoja, väsymystä, kirkasta nestettä nenästä vuotaa koko aika(myös kyllä muuallakin kun töissä),näönheikkenemistä 2 kertaa työpaikalla johon liittynyt myös suunpuutuminen ja pyörrytystä. Tuollainen kyseinen kohtaus tullut siis ainoastaan työpaikalla.
Jotain huhuja kuulin että ois ollutyöpaikka uhkasakollakin ja viikko sitten kävi terveystarkastajatkin. Mutta en tiedä onko uhkasakko huhu totta. Joten tässä nyt alkanut epäilys nousta.
Meidän 7 henkisessä yksikössä ainakin kolmella muulla on ollut korvien kutinaa ja nenän vuotoa(kirkasta nestettä). En tiedä kun he ei varmaan ole kiinnittänyt epäilyksiään niin tarkkaan kun minä joka enemmän kipeänä. Tosin yhdellä henkilöistä kanssa koko aika on ollut röhää->"flunssaa". Syö allergia lääkkeitä vaikkei mitään allergiaa todettu,"on vaan ympärivuoden nuhaa. "
Siis en oikein tiedä mitä nyt pitäisi tehdä kun tuntuu että on koko aika kipeä ja mistä aloittaa että sais tutkimuksia käyntiin? ja missä testit? Tuntuu niin toivottomalta tää tilanne kun vielä toimialajohtaja vielä hönkii niskaan että onko mulla joku jauhopölyallergia(leipomossa töissä) ja tyyliin ei jatkuis työt ku sairastelen,apuaa apuaaa ?? Mutta tuosta jauhopölyallergiasta olen kyllä aika varma ettei ole,mutta testeihin menossa,että saa sen pois päiväjärjestyksestä.
Itse en usko jauhopölyallergia väitteeseen. Viime keväisessä terveystarkastuksessa spirossa heikentymää,tt-lääkäri ,epäili ensin että voisko olla astma, mutta kuittasi vaan sillä että en ole varmaan osannut puhaltaa oikein spirossa(kun eka kerta) ja siinä hänen huoneessaan puhaltelin sellaseen tötteröön eikä oikein luonnistunut joten totesi tämän puhallusonnistuvuuden syyksi siis. Asia jäi siihen sillon.
Niimpä pyytäisin apua, että mitä testejä sun muuta kannattaisi pyytää kun olen menossa työterveyslääkärille? Allergia testin aijon ainakin otattaa että selviäisi tuo jauhopölyallergia pois kuvioista.
Kiittäen jo avuista. Tulee tarpeeseen :)
neuvoja huomista lääkäriä varten&homeepäilys
2
153
Vastaukset
"Niimpä pyytäisin apua, että mitä testejä sun muuta kannattaisi pyytää kun olen menossa työterveyslääkärille? Allergia testin aijon ainakin otattaa että selviäisi tuo jauhopölyallergia pois kuvioista."
- Voe, voe. Eipä niiltä puoskareilta paljon apua saa. Pyörittelevät vain päätään, ja haet apua seuraavalta ja sitä seuraavalta...
Toivottavasti olen väärässä ja sinulla käy parempi tuuri. Voimasia :)- Homepää
Ensinnäkin sinun täytyy päästä sairauslomalle. Sitten ainakin näkee, onko syy työpaikassa. Omasta kokemuksesta tiedän, että tuossa tilanteessa on kamalaa. Jouduin aina sairauslomalle ja sieltä taas takaisin työpaikalle ja taas sair.lomalle. Sitä rumbaa kesti kauan. Olin ammattitautitutkimuksissakin, mutta ei löytynyt astmaa eikä homeallergiaa. En ole allerginen, vaan hirvittävä olo tulee ilmeisesti hometoksiineista.
Jos epäilynä on, että oireilu aiheutuu työpaikasta, niin työpaikka pitäisi tutkia. Työterveyslääkärillä pitäisi kyllä olla tiedossa mitä pitää tehdä homealtistusepäilyissä.
Ole tiukkana, ja sano, että työpaikan sisäilma aiheuttaa oireesi, jos epäilet sitä.
Työnantajan velvollisuus on lain mukaan järjestää puhtaat työtilat. Ei kenenkään tarvitse sairastua myrkyllisen sisäilman takia. Tsemppiä, pidä puolesi !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60894
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111833Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla254760- 55722
- 50638
- 57570
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45556Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k91550- 22546
- 76533