Minulla on viimevuonna ostettu uusi Jopo josta hajosi takarengas syksyllä.
Nyt olen fillaria korjaamassa. Uusi takakumi on vaihdettu, mutta nyt on ongelmaa takakapan (vai navan) kanssa.
Ei pysy kiinni. Laakerit näkyy kokoajan ja kuulat putoo.
Takapyörä käytetty korjaamolla ja sama "vika"..
Takapyörää kiinnittäessä tulee laakerit esille todella helposti.
Kuuluuko niin tapahtua? Vanhassa Jopossani näin ei tapahtunut. Vanhassa Jopossani voi takapyörän irroittaa ja pestä jopa hammasharjalla. Eli sitä pysty käsittelemään todella "rajusti". Jopo on vieläkin tallessa ja sen on 80 luvulta.
Tuntuu oudolle, että laakerit tulee uudessa Jopossa niin herkästi esiin. Valmistusvirhe vai tätä nykyajan normaalia tapaa tehdä pyöriä??
Jos laakerit kuuluu tulla niin herkästi esiin, miten pyörän saa kasattua ajokuntoon?
Jopon takakappa
Jopotta
2
1230
Vastaukset
- karttaja
Mikä korjaamo?
- ruuvit löysällä
Ei kuulu laakereiden näkyä tai tippua silloin kun keskiö on koottu oikein ja kunnossa. Joku siinä on hajalla tai keskiö on koottu väärin. Ei pitäisi olla osaavalle kummoinenkaan homma korjata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 83727
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 89673
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 107604
- 28540
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497