Koska uskaltaa vaihtaa renkaat?

Koska lämpeneminen on ilmastoa niin kysyn täältä: Milloin uskallan vaihtaa kesärenkaat alle? Joko takatalvet ovat ohi vai vieläkö voi yllättää?

Pääsiäinen meni, tiedän, olisi pitänyt vaihtaa jo, mutku on ollut niin HELKUTIN KYLMÄÄ!
4248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Parempi varmuuden vuoksi olla vaihtamatta kokonaan, niin
ei sitten elokuussa tarvi vaihtaa talvirenkaita takaisin.
Säästyy meinaan vaivaa.

Äänestä
  • Talvirenkailla on ikävä ajaa.

    T a m p e r e e l l a vaihtoivat pari viikko sitten renkaita JA SITTEN RYTISI.

    Vaihdan heti kun uskallan, mutta uskallanko vielä.

    VIELÄ ON KYLMÄÄ. MILLOIN SE KEVÄT ALKAA?

    Äänestä

  • t a m p e r e e l t kirjoitti:

    Talvirenkailla on ikävä ajaa.

    T a m p e r e e l l a vaihtoivat pari viikko sitten renkaita JA SITTEN RYTISI.

    Vaihdan heti kun uskallan, mutta uskallanko vielä.

    VIELÄ ON KYLMÄÄ. MILLOIN SE KEVÄT ALKAA?

    mutlinikki-hannu on taas kerran "huumorituulella". Vai että oikein "Milloin uskallan vaihtaa kesärenkaat alle?". HAHAHAAA! Tuollaisistako asioista multinikki-hannu näkee päiväunia siellä kunnan kustantamassa vuokrakasarmiyksiössään? :D

    Ei s.aatana kun sai hyvät naurut! :D

    multinikki-hannu korkeintaan polkee Jopolla Siwan - Alkon - kodin väliä, että siinä mielessä melko vähäpäästöinen ja harmiton puliukko (ellei piereskelyä lasketa mukaan)

    Äänestä

Näyttää vahvasti siltä, että terminen kevät on Tampereella nyt käynnissä. Se ei tarkoita sitä, etteikö yöpakkasia joskus ole, kuten huhtikuussa tavallisesti onkin. Olisi epätavallista, mikäli huhti-toukokuussa ei toisinaan olisi pakkasta.

Katsotaan, miten SÄÄ etenee tästä. Ei ole poissuljettua, etteikö vielä pikku takatalvikin ennen vappua tule, mutta tuskin ihan noin kylmää kun tässä huhtikuun alussa oli. Voi myös olla niin, että terminen kevät alkaa nyt etenemään vauhdilla ja vapun tienoilla voi olla kesäisetkin ilmat.

Jonnekin 0... 27 asteen välille asettunee vapunpäivän korkein lämpötila Tampereella. Oli se sitten 0 tai 27, niin se ei sinänsä todista mitään mitä ei jo ole tiedetty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


t a m p e r e e l t kirjoitti:

Koska lämpeneminen on ilmastoa niin kysyn täältä: Milloin uskallan vaihtaa kesärenkaat alle? Joko takatalvet ovat ohi vai vieläkö voi yllättää?

Pääsiäinen meni, tiedän, olisi pitänyt vaihtaa jo, mutku on ollut niin HELKUTIN KYLMÄÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu