OKEI, tilanne on siis seuraava:
Olen laihduttanut 23 kiloa ja nyt on vastaan iskeytynyt seuraavanlainen ogelma:
Nahka on liian iso.
varsinaiset ongelmakohdat ovat:
a) Rinnat; jotka muistuttavat 5 kilon jauhosäkkejä joissa on 2kiloa jauhoja.
Tissit olisi nuoren ihmisen mukava saada jokseenkin kiinteämmiksi, ja pois sieltä navasta.
b) Vatsa; löllyy ja valuu
c) Peppu; ainoa kiinteä osa kropasta, mutta Y mallisessa vartalossa olisi kyllä tarvetta isommalle pepulle. Pakaroita pitäisi siis saada kasvamaan niin mittasuhteet normalisoituisi.
Käytännön vinkkejä ongelmakohdille kiitos.
Olen laihduttanut 23 kiloa ja nyt on vastaan iskeytynyt seuraavanlainen ogelma:
Nahka on liian iso.
varsinaiset ongelmakohdat ovat:
a) Rinnat; jotka muistuttavat 5 kilon jauhosäkkejä joissa on 2kiloa jauhoja.
Tissit olisi nuoren ihmisen mukava saada jokseenkin kiinteämmiksi, ja pois sieltä navasta.
b) Vatsa; löllyy ja valuu
c) Peppu; ainoa kiinteä osa kropasta, mutta Y mallisessa vartalossa olisi kyllä tarvetta isommalle pepulle. Pakaroita pitäisi siis saada kasvamaan niin mittasuhteet normalisoituisi.
Käytännön vinkkejä ongelmakohdille kiitos.
Vastaukset 17
Vanhimmat
onneksi olkoon!Vaati varmaan paljon tahdonvoimaa.
23kg on paljon,joten tietty se nahka roikkuu.Varsinkin jos nopeaan tahtiin pudottaa painoaan noin paljon,niin nahka ei ehdi kiinteytyä.
Jos ei halua turvautua plastiikkakirurgiaan,niin neuvoisin jatkamaan liikuntaa ja käyttämään tasokkaita kiinteyttäviä tuotteita.
Tehtävä ei ole mahdoton,koska olen vastaavaan törmännyt aikaisemmin ja olen nähnyt tuloksia ihmisillä
Hei!
Kuntosali voisi olla se oikea paikka missä saat kiinteytettyä itseäsi.
Ota yhteyttä lähimpään kuntosaliin ja pyydä ohjaajaa tekemään sinulle ohjelma.
T: Kuntoilija
Jeps, onneksi olkoon minunkin puolesta!
Okei, nyt on paino tippunut, mutta tarvitset samaa pitkäjänteisyyttä jatkossakin. Et sanonut kuntopohjaasi ja mitä olet tottunut liikunnan eteen tekemään. Itse sanoisin lääkkeeksi monipuolisen liikunnan eli kuntosalia ja aerobista liikuntaa.
Tissineuvoja en miehenä osaa kyllä antaa yhtään. Vatsaa saat treenattua vaikka kotona - ihan perus vatsalihasliikkeitä. Sama pepalle, vaikka kotona töllöä katsellessa "koirankusetuksia" kontallaan sivulle ja taakse.
No, nuo olivat vinkkejä siitä miten yksinkertaista pieni liikunta voi olla, mutta suosittelisin monipuolista liikuntaa. Kerran pari viikossa salille ja kerran pari lenkkipolulle. Salilla kattavia treenejä eli muitakin kun vatsaa ja takapuolta, joille voit kyllä antaa extratreeniä, jos niin haluat.
Ruokavalio monipuoliseksi!!! Ruuasta pitää saada ehdottomasti proteiiniä riittävästi (monesti naisten ongelmakohta), kuten myös hivenaineita ja vitamiineja. Monipuolinen ruoka pitää lihaksiston kiinteänä, muokkaa kroppaa ja esim. palauttaa ihoa/pintakodoksia laihduttamisen jäljiltä.
Liikunnan iloa.
Onneksi olkoon!
Voi kun minullakin olisi noin paljon tahdonvoimaa! :) Kauanko koko "projekti" kesti?
Onnea!
Ota vatsaasi napalävistys ja sen jälkeen rupeat vaan käyttämään napapaitoja.
Joudut pakostikin vetämään vatsaa sisään ja se kiinteytyy aivan huomaamatta!
Rintalihasliikkeitä kannattaa tehdä jotta tissit voisivat siitäkin kiinteytyä.
Ehkä noin runsaan laihduttamisen jälkeen on syytä varautua siihen, että joku paikka varmaan tulee jäämäänkin roikkuvaksi/löllöksi?
Veikkaan, että tissisi voivat olla se.
Tsemppiä!
Runsaasta laihduttamisesta seurannut löysä nahka kyllä kiinteytyy ajan myötä, mutta siihen menee aikaa. Vuodessa pitäisi tapahtua kyllä jo selviä muutoksia. En tiedä mitä tisseille tapahtuu, mutta rintalihasten treenaamisesta ei pitäisi ainakaan haittaa olla.
Pakaroihin saa kokoa voimaharjoittelulla. Kyykky on varmasti yksi parhaista liikkeistä siihen tarkoitukseen.
Kuntosalille siitä.
Vatsalihaksille löytyy saleilta yleensä ainakin 2 laitetta, missä niitä on hyvä treenata. Teet vaikka aluksi (10)- 12 toistoa ja 4 sarjaa. joka käytännössä siis tarkoittaa (esim) 12 kertaa 4 eli 48 vatsalihasliikettä
Rintalihaksia voit treenata esim. ylätaljaa eteen vetämällä. Tai makaa mahallasi pitkällä penkillä ja tee liikkeitä käsipainojen avulla. (Ylätaljan veto taakse ottaa enemmän hartioihin)
Pepputreeni: KYYKYT! Aivan ehdottomat. Voit joko laittaa levutankoon sopivasti painoa ja kyykätä tai tehdä kyykkyjä esim. hack-laitteessa. Tavallisia ylhäältä alas liikettä ja välillä niin että hiljennät ylös tullessa ja kyykkäät nopeasti alas ja välillä toisinpäin. Myös askelvaihto levytanko selänpuolella on tehokas liike pakaroille.
Älä aloita liian suurilla painoilla!
Vatsalihaksille pitää antaa tarpeeksi aikaa palautua. Ne kun ovat semmoinen lihas, joka tarvitsee kasvaakseen palautumisaikaa.
"Rintalihaksia voit treenata esim. ylätaljaa eteen vetämällä. "
Tuo ei pidä alkuunkaan paikkansa. Rintaa treenataan työntävillä liikkeillä ... ei vetävillä.
Ylätalja eteen ottaa rintaan vain siinä mielessä että tanko tosiaan "ottaa" rintaan liikkeen lopussa. Ylätalja eteen on yksi parhaista yläselän liikkeistä ja siten kannattaa ottaa ohjelmaan mukaan.
Tsot, tsot.. ennen kuin ruvetaan neuvomaan toisia, varmistetaan, että tiedetään itse asiasta jotain.
Kiitän äskeisestä kommentista ja valaisen tietämättömiä, että jos oma tieto ei riitä, niin esim. netistä löytyy paaaaljon tietoa esim. tästä rinta treenistä. :D
http://www.protraining.fi/fitness/kuntosali/kskadetjahartiat 1-5.htm
Hyvin tuo talja ottaa, mutta koita myös rintalihaslaitetta.
( http://www.protraining.fi/fitness/kuntosali/Kuvat/kadet_rintalihas_1.jpg )
Ompa kummia juttuja tuolla linkkisi takana. Selvitämpä asiaa ihan itsenikin kannalta!!
Tässä on linkki sivustoihin joihin yleensä luotetaan:
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBFrontPulldown.html
Sen mukaan talja eteen ei ota millään tavalla pectorialis majoriin eli rintalihakseen.
Itseasiassa talja eteen kyllä ottaa rintaan, mutta ei niin tehokkaasti kuin esimerkiksi rintalihaslaitteella tai vaikka tangon avulla tehdyt rintalihaksia vahvistavat liikkeet.
Todella hienoa.
Suosittelen kuntosalia, minäkin... ja kysyppä sieltä henkilökohtaista kuntosaliohjelmaa, jonka laatii asiantuntija, oikein.
Täältä voi saada myös todella outoja, itse pääteltyjä ohjeita.