Mitä mieltä olette väitteestä, että ihmisen kyky pitää huomio yhdessä kohteessa (ilman että harhaileva ajatus katkaisee tuon huomion) olisi suht vakio? Että ihminen ei pystyisi 'venyttämään' (systemaattisella harjoittamisella) tätä huomionsa yhtäjaksoista pysymistä yhdessä ja samassa kohteessa herpaantumatta.
Onko kyseessä kehitettävissä oleva taito vaiko vakio? Onko tästä tutkittua faktaa?
MItä mieltä skeptikot ovat tarkkaavaisuuden kehittämisestä
2
142
Vastaukset
- anasasakääbä
Katsoit ilmeisesti Kopterifieldin nimissä tuotetun ohjelman.
Eikös ihmisen pälli toimi niin, että keskittynyt katseen kohdistaminen suodattaa ulkopuolista informaatiota auomaattisesti pois, vain selviytymisen kannalta oleellinen odotettavissa oleva informaatio päästetään läpi.
Jos illuusiota seuraa erityisen tarkkaavaisesti, siitä saattaakin vain olla haittaa taikurin "käräyttämisen" suhteen.
Liikenteessäkin ylenpalttinen tarkkailu hidastaa havainnointikykyä oleellisesti, ohituijotuksella ääreisnäöstä huolehtiva kaalin osa saa suhteellisesti suuremman osuuden ja lukumääräisesti suurempi osa liikennetapahtumista rekisteröityy ja tulee otettua huomioon automaattisesti.
Siksi kokenut kuljettaja ajaa sujuvammin, toisaalta tutulla reitillä suuretkin hitaat muutokset jäävät havaitsematta, jopa kokonaisia uusia rakennuksia ilmestyy ns. puskista.
Tässä on luontaisia eroja, joten en usko että ihmisten illuusioidenkaan havaitsemiskyky on kovin vakio.
Havaitsin melko suuren osan kujeista,
mutta se johtunee suurelta osin siitä, että nimenomaan osasin odottaa niitä, toisaalta se häiritsi hieman itse asiaan keskittymistä.
Joten miksipä ei tarkkaavaisuus"häiriötäkin" voisi harjoitella vähän pysyvämmäksi tilaksi ja kehittää sitä edelleen, kuten liikennesilmääkin,
kuten itsekin tuumailit, toimintatapa pitää vain harjoitella selkärankaan, luontaiset taipumukset tietty aiheuttavat rajoituksia mille absoluuttiselle tasolle on mahdollista päästä, itsensä kehittämiselle ei niinkään.
Sitä kai illuusiokin suurelta osin on, kyky huomioda ja suorittaa monta asiaa samanaikaisesti, laskien sen varaan ettei yleisöllä ole tätä kykyä. - AivojaEiKiinosta.
Ihminen havainnoi lähinnä muutosta, muu suodatetaan pois. Jos saat silmäsi pysähtymään (ne tekee mikro liikettä koko ajan), niin aivot ottavat ja suodattavat koko näkökentän pois.... Tosi juttu, jota voi testata vaikka peittämällä toisen silmän ja sitten varovasti painamalla avointa silmää luomien läpi pohjukkaa vasten- kevyt painallus ja hetken pito ja näkökenttä alkaa himmetä ja katoaa kokonaan- omat aivosi ovat lakanneet välittämästä sinulle "tarpeetonta" informaatiota.
Jos siis kohteessa EI tapahdu muutoksia, niin aivoja ei kiinnosta ja tämä välittyy myös keskittymiskykyyn. Saman koulukirja sivun lukeminen neljättä kertaa koetta varten koettelee keskittymiskykyä jo kymmenessä minuutissa, mutta toisaalta keskittyminen johonkin nopeasti muuttuvaan tapahtumaan, vaikkapa tietokonepeliin, voi kestää tunteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096430SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614731Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963591Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663462Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03020Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31845Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161439