PILTEMA PÖKSYT

Traveller

MORO

Onko kokemusta Bilteman pyöräilyhousuista. Malli on sellainen topattu/pehmustettu shortsi, maksaa jotain 18€. Itselläni hieman ahteri kipeytyy pidemmällä lenkillä ja ajattelin että josko pehmohousuista olisi apua. Vai olisiko jotku paremmat (kalliimmat) housut järkevämpi hankinta. Vai onko parempi satula oikea ratkaisu?

15

4198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeileniintiedät

      Senverran kokemusta, että jos vaippahousut on tarpeen, niin useammat kannattaa omistaa. Ihan hygienian vuoksi. Ne eivät kuivu pesun jälkeen ihan simsalabim... Itse suosin saumattomia (urheilu) boksereita alkkareina (päällyshousut kelin mukaan) ja kunnon satulaa.

      • jimboo

        Kokemuksesta sanoisin että pyöräilyshortsit ovat täysin turhat pelkkää tekstiiliurheilua, paitsi jos niiden käytöllä halutaan esittää jotakin. Minä pyöräilen kesässä tuhansia kilometrejä tavallisissa löysissä shortseissa. Isuimessa silikoni pehmuste. Se riittää.


    • Kokemuksesta sanoisi

      Keskinkertainen pyöräilyhousu on parempi kuin ei pyöräilyhousuja ollenkaan. Kalliimmissa housuissa on parempi pehmike ja ne on tehty useammasta kangaspalasta. Shortsimallien sijasta nykyään käytetään yleensä henkselimallisia ajohousuja. Ovat hieman mukavampia kuin lyhyt malli.

      Pyöräilyhousuja käytetään sitten ilman alushousuja. Se vähentää hankaavia saumoja. Pyöräilyhousujen kanssa käytetään kovaa ja kapeaa satulaa. Yhdistelmä on pidemmillä lenkeillä kaikkein mukavin.

      Voihan noita ostaa kokeeksi parit. Menetys ei ole paljoa, jos eivät ole kunnollisia.

    • Fillaritarr

      "Keskinkertainen pyöräilyhousu on parempi kuin ei pyöräilyhousuja ollenkaan". Riippuu housuista. Kokeeksi ostin Lidlistä yhdet mallia "halpa". Se haarapehmike oli ihmeellisen mallinen lötkö kangasläpykkä, joka sitten satulaan istuessa vaelteli joka väliin. Vyötäröä riitti korviin asti, joten ainakin se ostos oli huono . Osaako kukaan kertoa miksi pyöräilyhousujen kanssa kova satula on paras ?

      • koutsigou

        "Osaako kukaan kertoa miksi pyöräilyhousujen kanssa kova satula on paras ? "
        Pehmeä satula laittaa painoa väärään paikkaan verenkiertoa ja hermostollista puutumista ajatellen. Pehmeä satula pehmustettu housu = tuplavaikutus.

        Kova ja kapea satula ei puutumisia aiheuta, koska ollessaan oiken mallinen se ei paina istumalihaksiin, siis pehmytkudoksiin, laisinkaan vaan paino tulee luihin. Housuissa oleva pehmuste ei siirrä painopistettä niin paljoa kuin penkissä oleva pehmuste.

        Vaihtoehtona voi käyttää pehmustamatonta nahkasatulaa. Ne on nykyään suurta muotia - eikä syyttä. Tekevät "vaippahousuista" tarpeettomat, mutta ei poista saumojen vaikutusta hiertymiin. Bonuksena muokkautuvat arseen mukaan. Miinuksena on niiden tarvitsema huolenpito ja hinta. Monelle mahtaa olla isohko kynnys laittaa satula joka maksaa tuolta 80 ylöspäin.. Itselleni se autuus sellaisesta löytyi pääosin tasaisella alustalla tapahtuvaan päiväretki/työmatkapyöräilyyn, mutta maastopyöräillessä kivenkova ja kapea on parempi.. henkimailman hommia?


    • zycceli

      Ihan ok pökät sanoisin noin tuhannen kilsan kokemuksella. Olen pessyt koneessa ja ovat kestäneet.

      • Juha H

        Lidlin alushousumallinen vaippa tuntuu istuvan hyvin (kun ei paremmasta tiedä). 9e housulta ei kai ihmeitä voi odottaa. Kun sen parin olen kuluttanut, niin voi katsella toisia, parempia.
        Satula on gel-mallinen ja saattaa olla parempi ajella ilman säämiskää. Lenkit toistaiseksi max 1,5h ja siinä ei ole hiertymistä tietoa.


      • Juha H

        Lidlin alushousumallinen vaippa tuntuu istuvan hyvin (kun ei paremmasta tiedä). 9e housulta ei kai ihmeitä voi odottaa. Kun sen parin olen kuluttanut, niin voi katsella toisia, parempia.
        Satula on gel-mallinen ja saattaa olla parempi ajella ilman säämiskää. Lenkit toistaiseksi max 1,5h ja siinä ei ole hiertymistä tietoa.


    • ajajatarrrrrr

      Mulla on ongelmana omat mittani.
      Jos ostan pyöräilyhousut jotka ovat hyvät vyötäröltä,niin peffassa tuntuu olevan ihan liian leveälti sitä pehmuketta. Se menee läjään ja kurtuille,eikä tunnu ollenkaan
      hyvältä. Sitäpaitsi minulla nuo hiostaa ihan älyttömästi.
      Eikä nainen noita voi käyttää ilman pikkuhousuja. Vai miten muut naiset toimivat? Ajatteko ilman?

      Joskus löysin ihan kirpparilta sellaiset pikkupöksyjen näköiset housut,joissa oli pehmuke. Istuivat tod hyvin ja niiden päälle pystyi vetämään mitkä vaan sopivat
      trikoot. Tosin pehmuke olisi voinut olla tanakampi matskultaan.

      Itselläni vaan tuntuu olevan sen mallinen perä,ettei mikään satula tunnu sopivan.
      Kova ja kapea satula ei käy,se on kokeiltu. Tälle naiselle ei sovi muu kuin KUNNOLLA
      keskeltä kuopalla oleva satula. Nyt alkaa varmaan kuudes kesä kun ostan taas uuden satulan ja katson,joko löytyisi se oikea. Ja voisi ajaa pitempäänkin ilman että seuraavana aamuna katuu syntymäänsä mennessään aamupissalle....

      Tämä viimeisin on ISM:n valmistama,kärjetön satula,jossa on kunnon aukko keskellä. Jokohan toimisi?

      • ilmanhousujakiparempi

        Oisko aika miettiä millaset pöksyt siellä alimmaisena on? Hiostaako pyöräilyhousut vai ne pikkuhousut. Hinkkaako satula, vai ne alimmaiset housut. Millainen vaikutus on jos alimmaisena on hiostavat ja väärään paikkaan ruttaantuvat housut?

        Vääränlaiset housut siellä alimmaisena, niin ei varmasti kova ja kapea satula tunnu hyvältä pitkän päälle. Ainakaan normaali ihmisestä.


      • Joo, siis ei
        ilmanhousujakiparempi kirjoitti:

        Oisko aika miettiä millaset pöksyt siellä alimmaisena on? Hiostaako pyöräilyhousut vai ne pikkuhousut. Hinkkaako satula, vai ne alimmaiset housut. Millainen vaikutus on jos alimmaisena on hiostavat ja väärään paikkaan ruttaantuvat housut?

        Vääränlaiset housut siellä alimmaisena, niin ei varmasti kova ja kapea satula tunnu hyvältä pitkän päälle. Ainakaan normaali ihmisestä.

        http://www.evanscycles.com/products/morvelo/salsiccia-shorts-ec032532

        Kannattaa ostaa ihan normaalit henkselishortsit. Niitä on malleja naisillekkin.


    • laiskahko.

      pidättekö muuten tuulihousujen alla noita topattuja pyöräilyhousuja? menisköhän noi farkkujen alle töissä jossei jaksa 100%ssa suihkussa käydä lyhyen matkan jälkeen.

    • Fillaritarr

      Tuulihousujen alle käy hyvin, käytän shortsimallia. Ja käyhän ne väljien farkkujen allekin, mutta että koko päivä tuossa paketissa....Ei kiitos minulle!

      • kdjxvdkfjfkdödbfkdödjf

        Niitä vaippahousuja saa ihan alushousuina. Siis normi urheiluboxerit missä on se pehmike haaroissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe