Mietteitä Suomi24 nettitreffeistä...

kiikikik

- Miksi seuraa hakevat naiset ovat hyvin usein sosiaali/terveydenhoito- alalla?

- Miehet, joidenka profiilien tekstit ovat tämän tyylisiä; " moi kaikki hyvän näköiset naiset täällä olis komee uros ota yhteytä jos kiinostaa tutstua paremmi".
Siis ei minkäänlaista tietoa isoista alkukirjaimista, pisteistä tai pilkuista. Välilyönnitkin tuntuvat olevan hukassa.

- Toinen on miehet, jotka eivät tule koskaan saamaan seuraa täältä. Hyvä esimerkki, erään miehen profiilin Asiat, joista innostun- kohdassa luki "hyvä tissiset naiset ja tatskalit." Ja taas Asiat, joista en innostu luki "laudat, rumat ämmät". Siis mitä ihmettä?

- Naiset, jotka havittelevat kuut ja tähdet taivaalta. Miehellä pitää olla professorin tutkinto, tienata yli 50 000e vuodessa, asua kartanossa jonka omistaa, olla komea ja atleettinen... Luulenpa ettei täällä liiku kauheasti miehiä, jotka ovat edes jonkin verran edellä mainitun kaltaisia.

Itselläni on myös profiili, lisään siihen tekstiä lähes päivittäin. En väitä olevan täydellinen.

11

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _yks hoitaja_

      "- Miksi seuraa hakevat naiset ovat hyvin usein sosiaali/terveydenhoito- alalla?"

      En tiedä kuinka paljon tarkalleen alalla työskentelee naisia, mutta jo 2000-luvulla pelkästään kuntasektorin sosiaali ja terveysalan henkilöstön määrä oli yli 200 000 henkilöä. Alan ammatti on siis erittäin yleinen ammatti (naisilla).

      Sosiaali- ja terveysalalla tehdään paljon vuorotyötä, joten töissä ollaan silloinkin kun muilla on ne vilkkaimmat "pariutumisyöt". Baarissa on aika hiljasta maanantaina ;).

      Naisvaltaisella alalla työympyröissäkään ei tule pariuduttua samalla tavalla kuin niillä aloilla, joilla on sekä miehiä että naisia.

    • deft

      _yks hoitaja_ kertoi kaiken oleellisen. Ei jäänyt ensimmäisestä kohdasta siis mitään jossiteltavaa :)

      Ne miehet jotka nettideiteiltä pääasiassa naisia hakevat, eivät välitä äidinkielestä. Muuta en osaa sanoa. Itse kun olen narukäsi-antiäijä, jonka ei pitäisi kuvitellakaan että kukaan nainen olisi kiinnostunut juuri minusta, pitäisi lopettaa koko pelleily ja keskittyä sinkkuna elämiseen.

      Väittäisin, että tuon kolmoskohdan miehet saavat seuraa tuolta Treffit-palvelusta. Ei se ota ellei anna...vaimitensemenikään...

      Mainitsemasi kaltaiset naiset todellakin ovat kranttuja, syystä että aiemmat parisuhteet ovat epäonnistuneet ja nyt uskotaan että niiden kemioiden pitäisi kohdata HETI.

      • 4 1 8 5 0

        On täällä ainakin yksi pässi, jonka elämäntehtävä on oikeinkirjoitusvirheet. Hänelle sellaiset naiset on kehitysvammaisia.


      • Jos kemiat eivät kohtaa ensitapaamisella niin ne eivät kohtaa ikinä. "Narukäsistä" se ei riipu sen enempää kuin vaikkapa vatsamakkaroista tai kaljuuntuvasta päälaestakaan; itse kullakin vaan on omat mieltymyksensä.

        50 000 e/vuosi tulot eivät ole loppujen lopuksi kovinkaan paljon, reilu 4000 e/kk brutto. Aika monella alalla yksityissektorilla ihan normi.

        Oma ilmoitukseni roikkuu tyhjän panttina (ei tällä nimimerkillä). Kerran-pari viikossa kirjaudun sisään mutta eipä sinne mitään uutta yleensä ole tullut. Että se siitä kuinka naiset saavat sadoittain tai edes kymmenittäin viestejä.

        Livenä onneksi on vientiä, tosin ei vieläkään sellaista mitä kaipaisin ;)


      • deft
        simasuuneiti kirjoitti:

        Jos kemiat eivät kohtaa ensitapaamisella niin ne eivät kohtaa ikinä. "Narukäsistä" se ei riipu sen enempää kuin vaikkapa vatsamakkaroista tai kaljuuntuvasta päälaestakaan; itse kullakin vaan on omat mieltymyksensä.

        50 000 e/vuosi tulot eivät ole loppujen lopuksi kovinkaan paljon, reilu 4000 e/kk brutto. Aika monella alalla yksityissektorilla ihan normi.

        Oma ilmoitukseni roikkuu tyhjän panttina (ei tällä nimimerkillä). Kerran-pari viikossa kirjaudun sisään mutta eipä sinne mitään uutta yleensä ole tullut. Että se siitä kuinka naiset saavat sadoittain tai edes kymmenittäin viestejä.

        Livenä onneksi on vientiä, tosin ei vieläkään sellaista mitä kaipaisin ;)

        Sehän siinä onkin, että jos livenä(kin) on vientiä jatkuvasti, voi vaikkapa vaatia sitä kemiaa ennen ensitapaamista.
        Jokaisella on toki omat mieltymyksensä ja tuntuu siltä että on kahdenlaisia naisia tähän liittyen:
        - He, jotka muistavat usein mainita "tietävänsä mitä tahtovat"
        - He, jotka tietävät mitä tahtovat, mutta pidättävät oikeuden muuttaa mieltään ilman perusteluja

        Tarkoitus ei ollut/ole loukata tai edes väittää että olisin oikeassa. En vain ymmärrä...naisia....ainakaan usein.
        :D


    • Haku netissä

      Miten kiinnostavaksi arvioitte naisten näkökulmasta miehen, jonka nickname on vaikka Pena40 ja jonka profiilissa kerrotaan, että "olen 42-vuotias mies", mutta otsikosta näkyy, että mies on tällä hetkellä 44-vuotias?

      • Vastaavia tapauksia löytyy myös toisen sukupuolen edustajista.


    • vanhailmoitus

      Joo profiiliin kirjoitettua esittely tekstiä ei ole vaivauduttu päivittämään.
      Eipä taida olla liioin tosimielellä liikkeellä, kun kaikki iät menee omaan tahtiinsa.
      Näitä näkee useinkin ja ei oikein säväytä.

    • -aikuinen nainen-

      Sama tuli heti mieleen kun Simasuuneidillä, että onko ansiot 50 000/vuosi olevinaan paljon?

      Ei sillä ainakaan kartanoita ostella ;)

    • jamiehet...

      Ja sitten on ne miehet, jotka osaa kyllä kirjoittaa profiileihin ja kirjoittavat niin paljon, että eivät pysty olemaan sanojensa takana. Todellisuudessa eivät sitten haekaan seurustelukumppania, vaikka niin profiilissa sanoisivat. Yks esimerkki, jota kannattaa varoa on matchissa ja vähän muuallakin deittisivuistoilla viihtyvä nimimerkillä liikkuva mies kiusankpl. Ehkäpä hän on nimimerkkinsä valinnutkin alitajuntansa mukaan!

    • kaukanatäydellisestä

      Jaaha, no mun kohdalla tuo 50 000e vuodessa jää kauas, hyvä jos pääsen 2000e kuukausituloihin. Mutta enpä kauheasti ole kokenut tarvetta 50 tonnin vuosituloihin kun pienemmälläkin pärjää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe