Lord Monckton vastasi, Madam, tuo on jokeltamista.
http://wattsupwiththat.com/2012/04/20/the-illogic-of-climate-hysteria/
http://wattsupwiththat.com/2012/04/20/the-illogic-of-climate-hysteria/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Monckton on oikeassa, että konsensus kertoo, että monet ovat asiasta samaa mieltä, mutta se ei sinänsä kerro asian todellista tilaa. Muissa väitteissään Monckton sitten tulkitsee asioita jopa epäloogisesti.
Vuonna 1997-1998 oli erityisen voimakas El Nino, jollaista ei sen jälkeen ole nähty. Siitä huolimatta, Nasan mukaan lämpimämpää oli vuosina 2005 sekä 2010 vaikka tuolloin El Nino ei lähimainkaan niin vahva ole ollut. Vaikkei yksistään tuo todista, että ilmasto lämpenee edeleen, se kielii siitä, että ilmasto lämpenisi edelleen. On siis väärin väittää, etteikö ilmasto lämpenisi enään.
Hadcrutin mukaan vuonna 1997-1998 oli lyhyt jakso, milloin globaali lämpötila oli korkeampi kuin nyt: http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1997/mean:12 Saman lähteen mukaan kokonaisuus viimeisen sadan vuoden ajalta näyttää tältä, eli lämpenevää: http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1900/mean:180 Moncktonin väittämä ilmaston lämpenemisen totaalisesta pysähtymisestä ei siis perustu tieteeseen, vaan kirsikanpoimintaan.
Arktiksen jäämäärät ovat kokolalla kaikkien lähteiden mukaan alhaisempia nyt kuin vuonna 1998 tai sitä aiemmmin. Jokainen varmaan tajuaa, että pitää ottaa pidemmän ajan keskiarvo, jotta kokonaistilanne selkiytyisi. Väite, että arktiksen jäät olisi nyt samalla tasolla kuin yleisesti ottaen 15 vuotta sitten, on loogisesti epätosi.
Minimi: http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover_30y.php
Maaliskuu: http://nsidc.org/arcticseaicenews/files/2012/04/Figure3_thumb.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.anomaly.arctic.png
http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/observation_images/ssmi_mdev_ice-ext.png
Parin vuoden päästä ollaan viisaampi tässäkin, että onko arktiksen jäät elpymässä. Itse arvioisin, että tuskimpa on. Voi olla että jopa ensi syksynä näemme karun totuuden.