Kysymys

lleblanc

Kuinka monta metriä pystyy keskivertoihminen uimaan 30 minuutissa? Kouluprojektia varten kyselen.

9

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uinti on siitä ilkeä laji, että tulos riippuu hyvin suuresti uintilajista ja uimarista (taito, ikä, sukupuoli). Mikäli viilataan pilkkua, niin eroja löytyy myös käytettävästä altaasta. Avoveteen mennessä myös veden lämpötilasta, virtauksista ja aallokosta. Jos haluat tehdä perusteellista työtä, niin sinun kannattaa ottaa yhteyttä joko Suomen uimaopetus- ja hengenpelastusliittoon. Liiton yhteystiedot löydät sen verkkosivuilta http://www.suh.fi/suh_ry/toimisto/ .

      Ja sitten villien arvausten pariin.

      Olettaen, että kyse on kohtuullisen tasoisesta kuntouimarista uimassa kroolia lämpimässä altaassa, voitaneen soveltaa Kenneth Cooperin aikanaan tekemiä (12 minuutin) taulukoita. Noin 30-vuotias mies pääsee tulokseen "fair" (kohtuullinen) tuossa taulukossa noin 600 jaardin tuloksella. 600 jaardia / 12 minuuttia on noin 1400 metriä / 30 minuuttia (1 jaardi = 0,91 m) mikäli uimari kykenee säilyttämään saman keskinopeuden. Kilpauimarilta voidaan odottaa 2000 - 2500 metrin tulosta puolen tunnin testissä. Pitkille matkoille keskittyvät huippu-uimarit uivat puolessa tunnissa lähes 3 km.

      Lähteenä mainitsemalleni noin 1400 metrin arviolle voi esittää Cooper, K. H. 1982. The Aerobics Program for Total Well-Being. New York: Bantam Books (eli toisin sanoen, kirja nimeltä "The Aerobics Program for Total Well-Being", jonka on kirjoittanut Kenneth H. Cooper ja jonka on julkaissut Bantam Books New Yorkissa 1982, mahdollisesti lisähuomautuksella mistä olet viittauksen kirjaan saanut, olettaen että et kirjaa itse mistään löydä).

      Testilomakkeita (joihin mahdollisesti voit viitata lähteenä, joskin alkuperäislähde näissä on edelleen yllä mainittu Cooperin opus):
      Englanniksi, jaardeina: http://www.umich.edu/~exphysio/mvs.240/AdditonalLabs/SwimVOmax.test.3.2.pdf (Michiganin yliopisto, USA)
      Suomeksi, metreinä: http://www.vesiliikunta.com/files/pdf/cooperin_uintitesti.pdf (Suomen vesiliikuntainstituutti)

      Suomenkielisen taulukon hassut matkat johtuvat siitä, että Cooperin taulukon jaardimatkat on käännetty suoraan metreiksi ja pyöristetty ilmeisesti viiden metrin tarkkuudella. Alkuperäisessä Cooperin taulukossahan periaatteessa riittää, että lasketaan vain täysiä kierroksia, jos uidaan 25 jaardin mittaisessa altaassa.

      • Tässä vasta opettelen tämän keskusyelukanavan käyttöä. Sori


    • KuvioKelluja

      Mielenkiintoinen taulukko. Omana kokemuksena pidin hyvänä 800m kertymistä ensimmäiselle 20min. Tunnissa sai kumminkin tuli 3km täyteen. Kattelin noita lukuja ikäluokkani (50) kohdallani ja tuo 12min voi ollakkin kohtalaisen ja hyvän väliltä

    • uimaharrastaja

      Meillä ei kyllä mitään jaardeja uida joten voisiko Juho Ratava hieman selventää - mikäli on päässyt jo rantaan?

      • Tuossa suomenkielisessä taulukossa on samat matkat metreinä. Kappaleessa, joka alkaa sanoilla "olettaen, että kyse on" on laskettu taulukon ilmoittamalla kohtuullisen kunnon 12 minuutin keskinopeudella matka ketjun aloittajan kysymälle 30 minuutin uinnille. Tulee muistaa, että uintinopeuden ja kunnon välillä ei ole suoraa yhteyttä, vaan nopeus riippuu hyvin paljon eri tekijöistä - uitava laji, uimarin ikä ja sukupuoli sekä uimarin taitotaso.

        Kertauksen vuoksi mainittakoon, että alkuperäisen Cooperin testin taulukoiden vauhdin mukaan matkaa tulisi 1400 metriä puoleen tuntiin kohtuukuntoiselle 30-vuotiaalle miehelle. Ja suomenkielinen taulukko 12 minuutin tuloksille löytyy tästä: http://www.vesiliikunta.com/files/pdf/cooperin_uintitesti.pdf


    • Eikö aika riipu myös uintilajista?

    • uiuiuiuiui

      En ole kilpauimari, mutta Ui kesäksi kuntoon kampanjassa pidin kohtuullisena suorituksena kahdessa tunnissa 4 km, eli 1000 m / 30 min. Tyylilajina siis rinta ja uimarina keski-ikäinen nainen.

      • Uijn

        Hieno nainen. Heh. Hyvä treeni. Ruoka harmiksi maksaa. Ja uinti on todella koukuttavaa.


    • 10-14

      Alkuperäiselle kysyjälle ei tästä enää ole hyötyä, mutta huomautanpa vaan, että keskivertoihminen ei juuri kroolia osaa. "Kohtuullisen tasoinen kuntouimari" on eri asia kuin keskivertoihminen. Jälkimmäistä varten pitäisi ottaa kadulta summamutikassa sata tyyppiä ja testata uintisuoritus. Uskallan väittää, että keskimääräinen tulos olisi enintään 500 metriä.

      Vertailun vuoksi: kun kauan sitten kävin PADI-sukelluskurssin, oli vaatimuksena 200 metrin yhtämittainen uinti. Ilman aikavaatimusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe