Kuinka monta metriä pystyy keskivertoihminen uimaan 30 minuutissa? Kouluprojektia varten kyselen.
Kysymys
9
535
Vastaukset
Uinti on siitä ilkeä laji, että tulos riippuu hyvin suuresti uintilajista ja uimarista (taito, ikä, sukupuoli). Mikäli viilataan pilkkua, niin eroja löytyy myös käytettävästä altaasta. Avoveteen mennessä myös veden lämpötilasta, virtauksista ja aallokosta. Jos haluat tehdä perusteellista työtä, niin sinun kannattaa ottaa yhteyttä joko Suomen uimaopetus- ja hengenpelastusliittoon. Liiton yhteystiedot löydät sen verkkosivuilta http://www.suh.fi/suh_ry/toimisto/ .
Ja sitten villien arvausten pariin.
Olettaen, että kyse on kohtuullisen tasoisesta kuntouimarista uimassa kroolia lämpimässä altaassa, voitaneen soveltaa Kenneth Cooperin aikanaan tekemiä (12 minuutin) taulukoita. Noin 30-vuotias mies pääsee tulokseen "fair" (kohtuullinen) tuossa taulukossa noin 600 jaardin tuloksella. 600 jaardia / 12 minuuttia on noin 1400 metriä / 30 minuuttia (1 jaardi = 0,91 m) mikäli uimari kykenee säilyttämään saman keskinopeuden. Kilpauimarilta voidaan odottaa 2000 - 2500 metrin tulosta puolen tunnin testissä. Pitkille matkoille keskittyvät huippu-uimarit uivat puolessa tunnissa lähes 3 km.
Lähteenä mainitsemalleni noin 1400 metrin arviolle voi esittää Cooper, K. H. 1982. The Aerobics Program for Total Well-Being. New York: Bantam Books (eli toisin sanoen, kirja nimeltä "The Aerobics Program for Total Well-Being", jonka on kirjoittanut Kenneth H. Cooper ja jonka on julkaissut Bantam Books New Yorkissa 1982, mahdollisesti lisähuomautuksella mistä olet viittauksen kirjaan saanut, olettaen että et kirjaa itse mistään löydä).
Testilomakkeita (joihin mahdollisesti voit viitata lähteenä, joskin alkuperäislähde näissä on edelleen yllä mainittu Cooperin opus):
Englanniksi, jaardeina: http://www.umich.edu/~exphysio/mvs.240/AdditonalLabs/SwimVOmax.test.3.2.pdf (Michiganin yliopisto, USA)
Suomeksi, metreinä: http://www.vesiliikunta.com/files/pdf/cooperin_uintitesti.pdf (Suomen vesiliikuntainstituutti)
Suomenkielisen taulukon hassut matkat johtuvat siitä, että Cooperin taulukon jaardimatkat on käännetty suoraan metreiksi ja pyöristetty ilmeisesti viiden metrin tarkkuudella. Alkuperäisessä Cooperin taulukossahan periaatteessa riittää, että lasketaan vain täysiä kierroksia, jos uidaan 25 jaardin mittaisessa altaassa.- KuvioKelluja
Mielenkiintoinen taulukko. Omana kokemuksena pidin hyvänä 800m kertymistä ensimmäiselle 20min. Tunnissa sai kumminkin tuli 3km täyteen. Kattelin noita lukuja ikäluokkani (50) kohdallani ja tuo 12min voi ollakkin kohtalaisen ja hyvän väliltä
- uimaharrastaja
Meillä ei kyllä mitään jaardeja uida joten voisiko Juho Ratava hieman selventää - mikäli on päässyt jo rantaan?
Tuossa suomenkielisessä taulukossa on samat matkat metreinä. Kappaleessa, joka alkaa sanoilla "olettaen, että kyse on" on laskettu taulukon ilmoittamalla kohtuullisen kunnon 12 minuutin keskinopeudella matka ketjun aloittajan kysymälle 30 minuutin uinnille. Tulee muistaa, että uintinopeuden ja kunnon välillä ei ole suoraa yhteyttä, vaan nopeus riippuu hyvin paljon eri tekijöistä - uitava laji, uimarin ikä ja sukupuoli sekä uimarin taitotaso.
Kertauksen vuoksi mainittakoon, että alkuperäisen Cooperin testin taulukoiden vauhdin mukaan matkaa tulisi 1400 metriä puoleen tuntiin kohtuukuntoiselle 30-vuotiaalle miehelle. Ja suomenkielinen taulukko 12 minuutin tuloksille löytyy tästä: http://www.vesiliikunta.com/files/pdf/cooperin_uintitesti.pdf
Eikö aika riipu myös uintilajista?
- uiuiuiuiui
En ole kilpauimari, mutta Ui kesäksi kuntoon kampanjassa pidin kohtuullisena suorituksena kahdessa tunnissa 4 km, eli 1000 m / 30 min. Tyylilajina siis rinta ja uimarina keski-ikäinen nainen.
- Uijn
Hieno nainen. Heh. Hyvä treeni. Ruoka harmiksi maksaa. Ja uinti on todella koukuttavaa.
- 10-14
Alkuperäiselle kysyjälle ei tästä enää ole hyötyä, mutta huomautanpa vaan, että keskivertoihminen ei juuri kroolia osaa. "Kohtuullisen tasoinen kuntouimari" on eri asia kuin keskivertoihminen. Jälkimmäistä varten pitäisi ottaa kadulta summamutikassa sata tyyppiä ja testata uintisuoritus. Uskallan väittää, että keskimääräinen tulos olisi enintään 500 metriä.
Vertailun vuoksi: kun kauan sitten kävin PADI-sukelluskurssin, oli vaatimuksena 200 metrin yhtämittainen uinti. Ilman aikavaatimusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790