Haloo pahvit, Haloo!

Mr. Ikuinen Rakkaus

Kun valo matkansa aikana ns. yleisesti punasiirtyy eli venyy, niin miksi hitossa avaruus silloin laajenisi?

Kun valo matkansa aikana muuttuu, niin silloinhan valolle eli fotoneille tapahtuu jotakin!

Eihän avaruudelle silloin tapahdu yhtään mitään kun valo venyy eli yleisesti punasiirtyy!

En edes voi käsittää miksi hitossa on alettu pohtia tätä asiaa niin päin että avaruus muuttuu, vaikka oikeasti on havaittu että valo on matkansa aikana muuttunut!

haloo pahvit, haloo!


Kerrataan faktat!

On siis havaittu että valo on MUUTTUNUT matkansa aikana.

Ei ole havaittu etä avaruus olisi MUUTTUNUT!

Miksi uskotte tyhjään väitteeseen jonka mukaan olisi havaittu että avaruus olisi muuttunut eli laajentunut?

Uittu mitä pahveja koko konkkaronkka, heh heh.

.

8

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uittu uittu hii haa

      Miksi linnunratamme tähdissä ei näy valon vanhenemista etäisyyden funktiona, vaan valon punasiirtymä noudattaa suhteellisia liikenopeuksia?
      Miksi Andromedan valo on sinisiirtynyttä?
      Miten aikaa kokematon energiakvantti voisi vanhentua?

      Mikään muu ei selitä yleistä punasiirtymää kuin avaruuden laajenemisen aiheuttama doppler. Ei fotoni veny, säteile tai vanhene. Uitun Uuno.

      Avaruuden laajeneminen ja kaartuminen ovat kivikovaa faktaa. Siinä eivät kouluja käymättömän savolaispojan uitut paina yhtään mitään.

      • Mr. Ikuinen Rakkaus

        Ei ole olemassa mitään avaruuden laajenemise aiheuttamaa dopplerin punasiirtymää.

        Alkuräjähdysteorian mukainen valon yleinen punasiirtymä on eri asia kuin dopplerin punasiirtymä.

        Onko vaikea asia ymmärtää, mitä, heh heh?

        .


      • Doppler on
        Mr. Ikuinen Rakkaus kirjoitti:

        Ei ole olemassa mitään avaruuden laajenemise aiheuttamaa dopplerin punasiirtymää.

        Alkuräjähdysteorian mukainen valon yleinen punasiirtymä on eri asia kuin dopplerin punasiirtymä.

        Onko vaikea asia ymmärtää, mitä, heh heh?

        .

        Alkuräjähdysteorian mukainen punasiirtymä ON nimenomaan dopplerin ilmiöstä johtuva. Doppler taas johtuu avaruuden laajenemisen aiheuttamasta suhteellisen etääntymisnopeuden kasvusta suurilla mittakaavoilla. Eli dopplerin punasiirtymä on juuri se, mistä BB teoria puhuu.

        Tämäkin on sinulle kerrottu useita kertoja. Silti jatkat samaa jankkaamista kuin rikkinäinen äänilevy.
        Etsi nyt ihmeessä jokin tieteellinen lähde, joka toteaa, ettei yleinen punasiirtymä johdu avaruuden laajenemisesta.

        Onko näin yksinkertainen asia niin vaikea ymmärtää vai onko vaikeaa olla valehtelematta?


    • Mr. Ikuinen Rakkaus

      Koita nyt pelle tajuta että dopplerin punasiirtymä syntyy kun kohde LIIKKUU konkreettiosesti jo olemassa olevassa avaruudessa pois päin.

      ja valon yleinen punasiirtymä syntyy muka niin että tämä teidän jumalanne eli laajeneva avaruus muka laajenee.

      Sinun uskonlahkosi ylipapit julistavat asiaa niin että superjoukot loittonevat toisistansa liikkumatta toisistansa pois päin!

      Eli eri asia kuin perinteinen dopplerin punasiirtymä jossa kohde liikkuu aikuisten oikeasti pois päin jo olemassa olevassa avaruudessa!

      .

      • On se doppler

        Tiedän tasan tarkkaan, että doppler syntyy kun emitoivan kohteen ja vastaanottavan kohteen etäisyys kasvaa. Dopplersiirtymän määrä on suoraan verrannollinen suhteelliseen nopeuteen.

        "Sinun uskonlahkosi ylipapit julistavat asiaa niin että superjoukot loittonevat toisistansa liikkumatta toisistansa pois päin!"

        Väärin.
        Ne eivät liiku avaruuden suhteen, mutta ne liikkuvat toistensa suhteen, koska avaruus laajenee niiden välillä. Etäisyys kasvaa jollain suhteellisella nopeudella, joka aiheuttaa dopplerilmiön. Dopplerin kannalta asia on aivan sama.
        Olet taas tapasi mukaan ymmärtänyt asian täysin väärin.

        Koita tajuta, että olen laskenut dopplersiirtymiä kun sinä vielä taputit omia jätöksiäsi leikkikehän lattiaan.


    • OSP, OnSIlkkaaPaskaa

      Savorisella keittää tänään ja pahasti.

      Oli suuria ristiriitoja selityksessä kuinka maa ei menetä pyörimisnopeutta impulssimomentissä.. väliin laajenevat neutriinot kiihdyttävät pyörimistä vastaavasti.
      väliin koko asialla ei ole merkitystä, väliin kellomme menevät siihen malliin että emme havaitse pyörimismuutoksia. Väliin aineen ei tarvitse huomioida impullimonettia koska etäistyys säilyy samana.
      OSP vaihtuu nopeammin kuin persujen takki. kaikki yhdessä ketjussä.

      Kohta on taas hoidon aika.. hohhoijaa kauniita unia jukka

    • Ollaksesi omasta mielestäsi niin suuren teorian keksijä. (osp) mitä se sitten tarkoittaakin..

      ihmeellista että et uskalla omalla nimellasi julkaista teoriaa, mitä pelkäät?

      Jos minä olisin keksinyt omasta mielestä, (huom ei se tarkoita että kaikki ymmärtäisi) kaiken teorian , toki olisin omalla nimellä toitottamassa sitä kaikille.

      Et taida olla ihan varma asiasta. Du you?. heh

      • >

        Päinvastoin. Hän on erittäin varma siitä. Jopa niin varma, ettei edes ristiriitaiset havainnot hetkauta luottamusta. Miksei sitten kannattaisi koko teoria julkaista? Koska Mr. Rakkaus tietää itsekin, että ei ole yhtään mitään julkaistavaa.

        -Koko OSP perustuu hiukkasiin, joihin verrattuna neutriinotkin ovat varsin massiivisia. Kukaan ei ole koskaan näitä hiukkasia havainnut.
        -Toinen peruslähtökohta on kaikkien hiukkasten kolmiulotteinen kiihtyvä laajeneminen, jota kukaan ei ole koskaan havainnut.
        -Nämä hiukkaset ja laajeneminen yhdessä tuottavat ilmiöitä, joita kukaan ei ole koskaan havainnut.
        -Nämä ilmiöt noudattavat sellaista matemaattista mallia, jota kukaan ei ole koskaan laatinut.

        "Joku, jota ei voi havaita, tekee jotain mitä ei voi myöskään havaita, sellaisella tavalla ettei sitä voi matemaattisesti mallintaa." Siinä koko OSPn sisältö yhdessä lauseessa. Turhan suppea väitöskirjaksi eikä oikein luonnontieteen kriteerit täyty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      182
      2707
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2529
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2217
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2073
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1138
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe