Kertoma

...

Miten tämmöinen todistetaan (ilman laskinta)

Määritä, montako numeroa on 20!

13

243

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????
      • ????

        y=20!

        lg(y)=lg1 lg2 ...lg20

        lg(y)=noin 18.393=>y= "joku alle kymmenen luku)*10^18=> 20! sisältää 19 numeroa


      • jhjlll

        Helpompi olisi kertoa 1*2*3*...*19*20 ja katsoa monta numeroa on vastauksessa.


      • Oppikoulun käynyt
        jhjlll kirjoitti:

        Helpompi olisi kertoa 1*2*3*...*19*20 ja katsoa monta numeroa on vastauksessa.

        Joo mutta perus koulun kasvatit eivät kai osaa laskea noin moninumeroisilla luvuilla ilman laskinta.

        Oppikoulussa muuten oli erikseen todistamistehtävät (todista, että...) ja laskentatehtävät (määritä ...). Ehkä se vähän helpotti, kun ei ruvettu ihmettelemään todistamista silloin, kun piti laskea.


      • laskijamies
        jhjlll kirjoitti:

        Helpompi olisi kertoa 1*2*3*...*19*20 ja katsoa monta numeroa on vastauksessa.

        Minustakin tuo suora kertominen vaikutti helpoimmalta. Laskimella 20!/2^18=9 triljoonaa, joten noiden parittomien lukujen laskeminen ei ole liian työlästä. Kakkosen potenssithan kuuluvat yleissivistykseen. :)


    • K.V.G.

      KVG. Kirjoita Googlelle "20!".

      • 3+11

        Lukemisen ymmärtäminen on tätä nykyä osoittautunut helvetin hyödylliseksi taidoksi. "Ei laskinta". Se on ihan sama onko kyseessä Googleen integroitu laskin vaiko kenties laskutikku.

        Kysyjälle: Kannattaa kertoa näitä tiedustellessaan millä tasolla matematiikkaa opiskelee. Vastaukset riippuvat hyvinkin paljon siitä. (Tosin viestistäsi kävi aika ilmeiseksi ettet taida olla esimerkiksi lukion pitkässä matematiikassa, ainakaan kovin pitkällä pitkää oppimäärää, kun puhuit tällaisen tehtävän yhteydessä "todistamisesta" ; ) )


      • Sivistyneempi
        3+11 kirjoitti:

        Lukemisen ymmärtäminen on tätä nykyä osoittautunut helvetin hyödylliseksi taidoksi. "Ei laskinta". Se on ihan sama onko kyseessä Googleen integroitu laskin vaiko kenties laskutikku.

        Kysyjälle: Kannattaa kertoa näitä tiedustellessaan millä tasolla matematiikkaa opiskelee. Vastaukset riippuvat hyvinkin paljon siitä. (Tosin viestistäsi kävi aika ilmeiseksi ettet taida olla esimerkiksi lukion pitkässä matematiikassa, ainakaan kovin pitkällä pitkää oppimäärää, kun puhuit tällaisen tehtävän yhteydessä "todistamisesta" ; ) )

        Kiroilemalla julkisessa keskustelussa heti ensimmäisessä lauseessa tulet kertoneeksi jo aika paljon, joten on ymmärrettävää, ettet osaa kertoa lukuja keskenään. Etkä näköjään edes tiedä, mikä ”laskin” on, kun laskutikkua ja Googleakin luulet laskimeksi.

        Tuolla sinun logiikallasi kaikki keinot voidaan selittää kielletyiksi, olisihan varmaan kynä ja paperikin laskin jos kerran laskutikku on, ja päässä laskeminen kai sitten olisi aivoihin integeroidun laskimen käyttöä. Puhumattakaan Suomi24:stä, siinähän on numeroita ihan nimessäkin!

        Jos sinun oli ihan pakko lässyttää asiattomuuksia vastaamatta itse kysymykseen mitään, niin olisit edes yrittänyt olla hauska.

        Pyyntöön ”Määritä, montako numeroa on 20!” naseva vastaus olisi ”kaksi”. Kaksi numeroahan siinä selvästi on, kakkonen ja nolla.


    • Stirlinkiä

      Stirlingin likiarvo: n!=sqrt(2*pi*n)*(n/e)^n=sqrt(40*pi)*(20/2.718)^20

      lg(20!) =noin lg(11) 20*lg(7.36) = noin 1 20*0.8669 = vähän yli 18, eli 18.3

      Saatiin numeroiden lukumääräksi 19 ilman laskinta, mutta logaritmitaulukkoa joutui käyttämään, kai sitä nyt sai käyttää ?

    • 8688686888

      86

    • ...

      Joo olin huolimaton, tarkoitus oli siis laskea, montako nollaa luvun lopussa oli..

      Eli määritä montako nolla on 20! lopussa.

      Tää on peruskoulun matematiikkakilpaillun tehtävä, eli ei tarttee mitään hirveetä säätöö.

      • ;)

        no luvuista 20 ja 10 tulee jo kaksi nollaa, 2*5=10 siitä nolla,
        ja vielä tulee yksi nolla kun 4*15=60 eli mielestäni 4 nollaa lopussa.
        Jäljelle jääneistä luvuista 3,6,7,8,9 jne ei taida enää saada kertolaskuilla tasakymmeniä ...


      • -l-

        Tulossa viitosesta ja kakkosesta tulee aina 10 eli yksi nolla loppuun. Pitää siis laskea montako viitosen ja kakkosen paria tulosta löytyy, kun luvut jaetaan tekijöihin. Kakkosiahan on vaikka millä mitalla, ja viitosia neljä. Eli siis neljä nollaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe