kommarien kansanedustaja puhu potaskaa

ensikertaa kemissä

Voi herranjestas mitä se kommunistien kansanedustaja suolsi suustaan vappupuheessaan Kemissä. Se oli sitä itteään, haju vai puuttui, tai en ollu niin lähelä että olis haistanu.

Herralla tuntu olevan jälkiviisauden nerous, haukkui perussuomalaiset "aloittelijoiksi", olikos herra kansanedustaja sitten aloittelija vai miten hän on kansanedustaja-uransa aloittanut. ja jälkiviisas-nero kun kuulosti olevan, totesi, että kansansuosio putosi. Aha, en ole vielä kuullutkaan.

Ja sitten vielä "näillä pohjoisilla seuduilla on hyödynnettävä kaivostoimintaa ja varmistettava sen toimivuus" vai miten se meni. Mitähän vihreät "toverit" sanovat kansanedustajan ajatuksista? Kyllä ympäristöä on suojeltava myös riistokapitalistilta ja riistokommarilta, jotka luontoa ajattelematta raiskaavat ja tuhoavat kaiken tieltään.

Puhe kuulosti jatkuvan vielä, mutta tuossa vaiheessa minä sain tarpeekseni ja lähdin kuuntelemaan kristittyä sanomaa motoristien puolelle, on siinä sentään enemmän järkeä ja vähemmän uhoa kuin tuon politiikon kuvatuksen puheissa.

Ihmeen paljon oli kyllä marssimassakin väkeä. Mutta vanhaa kaartia, missä ovat nuoret? Eikö punainen vanha koneisto halua nuoria joukkoonsa?

7

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ku kommaristas

      Onko Walhroos eenny Kemmiin ?

    • 23rretfg

      Kristityssä sanomassa järkeä enemmän ku poliitikoilla? Tasan samanlaista paskapuhetta molemmat. Uskovaisia sitä ny viimeksi asioista päättämään tarvitaan.

    • Veitsiluoto.

      Mielestäni paperiliiton tulee pyrkiä saamaan nuoria mukaan toimintaan esim lupaamalla näille harjoittelupaikkoja. Jos ketään ei saada mukaan, silloin saattaa koko Paperiliiton toiminta hyytyä, joten siinäkin mielessä nuorison mukaan saaminen olisi tärkeää. Ja ainahan aatetta pitää nuorison kannataa, muuten se ei menesty.

      • patruunasukuja

        vai on paperiliitto ja vasemmistoliitto sama asia? Mitä ihmeen uskonto tämä kemin kommunismi on? Vähän kuin lahkolaisilla, mitään muuta ei uskota kuin se, mitä oma saarnamies (luottamusmies tms) sanoo.

        Vakavammin miettien harmittelen kyllä sitä, että ihmiset ajattelevat vain omaa etuaan, myös duunarit. Enää ei yhteisen edun ajaminen juuri kiinnosta, katsokaapa Outokummun työntekijöitä tuossa naapurissa, työntekijät riitelevät keskenään töistä, mitään järjestäytynyttä toimintaa ei talon sisällä työläisillä ole, ulospäin kyllä on metalli, mutta sekään ei edusta kuin 10% työntekijöistä, muut eivät halua kommariliikkeeseen kuulua.

        Minä olen työnantaja, mutta en katso pahalla hyvin toimivaa ammattiyhdistystä, se pitää omansa kurissa ja talo pyörii. Kalliiksi se tulee joissain asioissa, mutta kun tuottavuus nollautuu, siirretään tehdas kiinaan...


    • 20

      Suomen, ja myös Kemin kommunismi ja taistojen tiellä eteneminen kaatui siihen kun duunarit alkoivat vaurastumaan. Ostettiin talot ja mersut ja eleltiin pikkuherroiksi.

      Kun ihminen vaurastuu niin silloin unohtuu yhteisöllisyys ja alkaa se saavutetun varallisuuden mustasukkainen vartioiminne ja kerääminen, siihen suohon upposi vasemmistolaisuus.

      • APINA

        Kylläpä kirjoitat terävästi,mutta totta puhut.Mersut ostettiin ja hienot talot,mutta velaksi.onkohan kemin vassuilla 20 miljoonaa kulutusluottoja.Se on kuitenkin varmaa,että jossain vaiheessa vekselit laukeaa maksuun ja silloin tehtailijoita karsiutuu kerjäläisiksi.


    • enEDESkommari

      No, vappu on työn juhla ja työläisille puhuminen on tärkeää vappuna. Ja hengen nostattamiseksi asioita pitää kärjistää. Kyllä se on sama juttu kepulaisilla ja kokoomuslaisillakin.

      Kyllä kai kaikki ovat surullisia tuosta yhteisöllisyyden puutteesta, ei sille mitään voi, aika on mikä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1898
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1601
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1230
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      769
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      712
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe