Erään makkaran tuoteselosteesta: sisältää mm. kananahkoja, kamaraa, silavaa...
suomalaiset makkarat täyttä pas kaa
saksan makkara.
4332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ootpa sinäkin urpana syönyt paljon varmaan makkaraa ja noi kanan nahat ei kuulu joka tuotteeseen
Atrian hiillokset ovat todella laadukkaita makkaroita. Vuosikausien kokemuksella grillauksesta, voin suositella kaikille näiden testaamista.
Kamara- ja kanannahkamakkaroita olkaatte hyvät:
http://www.taloussanomat.fi/myynti/2011/05/05/testi-naissa-makkaroissa-ei-ole-yhtaan-lihaa/20116375/135
Lihattomat makkarat olivat HK Metrilenkki ja HK Kevyt Broilerilenkki.
Vain nimeksi lihaa eli 4 prosenttia oli Atria Kevyt Punainen Lenkki -makkarassa ja HK Sininen Kevyt -makkarassa (5 prosenttia).
Muita kohtuullisen vähän lihaa sisältäviä makkaroita olivat Atria Uunilenkki (8 prosenttia), HK Camping Juusto ja HK Uunilenkki (10 prosenttia), Pirkka Grillimakkara (11 prosenttia) ja X-tra Grilimakkara (11 prosenttia).
Makkroihin on perinteisesti käytetty ruhon "jämäpalat", koska ennen ei haaskattu sillä tavalla kuin nykyään.