1,0 litraan etikkahapon 1,0 molaarista vesiliuosta lisätään 0,1 moolia vahvaa emästä NaOH.
Mikä on syntyneen liuoksen pH? pKa(etikkahappo)=1,84x10^-3 mol^2/l^2-. Lisäys ei vaikuta tilavuuteen.
Vastaus: 3,8
Kyseessä on vanha farmasian pääsykoetehtävä. Olen pyöritellyt ko laskua pari viikkoa ja alkaa usko mennä, sillä luulen tietäväni oikean ratkaisutavan, mutta millään en saa oikeaa vastausta.
Yrittäessäni tuota laskua, aloitin sillä, että etikkahappo on heikko protolyytti, joten tein protolyysireaktiosta taulukon ja sain siitä poimittua tasapainokonsentraatiot etikkahapon happovakion lausekkeeseen.
pKa piti myös muuttaa Ka:ksi.
Happovakion lausekkeesta sain selville etikkahappoliuoksen oksoniuminokonsentraation [H3O ] tasapainotilassa.
Etikkahappoliuksen neurtalointiin tarvittavien OH-ionien ainemäärä on n(OH) = n(H3O ).
Koska hydroksidi-ioneja (niiden ainemäärä on sama kuin NaOH:in ainemäärä eli n(OH)= n (NaOH)= 0,1mol) jää neutraloitumatta liuosten yhdistämisen jälkeen, muuttuu liuos emäksísemmäksi.
Vastaukseni on 12,96 eli ei edes maalaisjärjellä mahdollinen!
Joko tekniikkani on aivan väärä tai olen tehnyt laskuvirheitä.
pH-laskuun apua
8
1034
Vastaukset
- Mariiiiiii
Kannattaisi varmaan miettiä vielä tuota uravalintaa toisen kerran...?! Farmasia on vaikea ala.
--- Fyysikko ---
Neutraloitumisreaktio, menee 100 % läpi vahvan emäksen kanssa.
CH3-COOH NaOH --> CH3-COO-Na H2O
1 mol/l 0,1 mol/l 0,0 mol/l (alkutilanne)
0,9 mol/l 0,0 mol/l 0,1 mol/l (lisäyksen jälkeen)
Protolyysireaktio.
CH3-COOH H2O CH3-COO- H3O
0,9 mol/l 0,1 mol/l 0 (alkutilanne)
-x x x (muutos)
0,9 - x 0,1 x x (tasapainossa)
pKa = 4,76
Ka = (0,1 x) * x /(0,9 -x) = 10exp-4,76
x on pieni verrattuna sekä arvoon 0,1 että arvoon 0,9.
Voidaan pyöristää
0,1x / 0,9 = 10exp-4,76
x = 9 * 10exp-4,76 = -3,81 = [H ]
pH = -log[H ] = 3,81, joka pyöristeään arvoon 3,8.
Syntyneen liuoksen pH-arvo on noin 3,8.- Korjataan
Korjataan tuo loppu:
Voidaan pyöristää
0,1x / 0,9 = 10exp-4,76
x = 9 * 10exp-4,76
log(9 * 10exp-4,76) = -3,81 = [H ]
pH = -log[H ] = 3,81, joka pyöristetään arvoon 3,8.
Syntyneen liuoksen pH-arvo on noin 3,8
Voi laskea helpomminkin...
- allimmmm
--- Fyysikko ---
Hyvin olen pärjännyt nämä viimeiset 1 ½ vuotta opiskelemassa Kuopiossa farmasiaa. Joskus saattaa itse kullekin käydä niin, että tulee vaan sokeaksi omille virheilleen ja ei saa mitenkään tehtävää ratkaistua ja se jää harmittamaan.
Kiitoksia avusta!- Korjataan
Sorry, ei ollut tarkoitus loukata, tein pääsykokeen vuoksi vääriä päätelmiä.
Hienoa, että olet hyvin pärjännyt. Osa lukiolaisista vain välillä luulee, että farmaseutiksi tai proviisoriksi pääsee, jos vain osaa hymyillä kassalla. Ja sehän ei pidä paikkaansa.
--- Fyysikko ---
- qwcpl
En jaksa lukea enempää, mutta ainakin tuo pKa-arvosi ei todellakaan ole pKa vaan ihan Ka, joten sitä ei enää tarvitse muuttaa. Tuleeko tämän avulla oikea vastaus?
- Ei kannata laskea!
> Mikä on syntyneen liuoksen pH? pKa(etikkahappo)=1,84x10^-3 mol^2/l^2-.
Tuo pKa-arvo ei ole edes Ka-arvo. Alkuperäisessä tehtävässä ei mainita lainkaan tuollaista lukuarvoa, vaan kyseessä on tahallinen virhe. - laakari_pian_
Ei farmasia mikään vaikea ala ole. Joka alassa on haasteensa ja vaaditaan tiettyjä ominaisuuksia.Tätini on farmaseutti ja äitini mukaan piti lukemisesta ollessaan nuori. Farmasi on ala, jossa vaaditaan ihmistä joka osaa ja tykkää muistaa yksityiskohtia. Tietyllä tapaa rutiinin sietäminenkin on tärkeä ominaisuus. Poikaystäväni myöskin haaveili farmasian alasta joskus, mutta ryhtyikin kemistiksi. Harkitsee kylläkin jatkokouluttautumista. Poikaystäväni muistaakin kaiken maailman yksityiskohtia, joita itse pidän epäoleellisena (näkökulma kysymys).
Halusin kommentoida sivusta vain sen takia, että nuorena uskoin liian paljon muita, että jokin ala on haastava jne. Tämän takia jätin nuorena hakematta lääkikseen. Nyt suoritan toista tutkintoa vihdoinkin alalta, jota oikeasti haluan. Itse uskon, että on olemassa vain ihmisiä väärällä alalla ja omien heikkouksien ja vahvuuksien tunnistaminen on auttaa uravalinnassa.- pian_laakari
Pahoittelen kirjoitusvirheitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo844922Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi2334694Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks682418Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä752406- 622380
Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak802235- 531926
- 281547
Vuoksesi kaiken
Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua1281478Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1131414