Kääntyminen hevosella!

soppaaaaaaaaaaaaaaaa

Oon ratsastanu jonkin aikaan.. Haluaisin vaan varmistaa sillain että jos käännän hevosen esim oikealle niin kumpaa pohkea pitää käyttää?

Ja jos on jotain hyviä ratsastus vinkkejä esim asennot ja muut niin kertokaa myös!(:

12

3714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heippaah

      Hei, kääntäessäsi hevosta käytetään ulkopohjetta,eli jos olet kääntämässä oikealle käytät vasenta pohjetta. Kääntämisessä on tärkeä myös katsoa sinne minne on menossa tietenkin sisäohjan tuntuma : )

      • soppaaaaaaaaaaaaaaaa

        kiitos!(:


      • heppastelija

        Ulko-ohjan tuntuma on sisäohjaa tärkeämpi. Aina muista pitä ulko-ohjan tuntuma ja sisäohjan kädellä voit aikajaoin kiittää ja rapsuttaa hevosta ja sisäohja voi jopa käydä välillä löysänä :)


    • pohjekamu

      Jos käännät vasemmalle käytä oikeaa pohjetta ja jos käännyt oikealle niin käytä vasenta pohjetta, sillä hevonen lähtee paineesta poispäin eli jos joku puristais suo kovaa vaikka vasemmasta kädestä niin eikö vain että väistäisit oikealle ? vähän sama juttu, mutta käytä pohjetta sen verran mitä hevonen kestää, oma vuokrahevoseni on melko herkkä ja sille ei voi antaa kovaa pohkeita, mutta äitini junttihevonen ei välitä vaikka vähän raipalla pamauttais sitä pefaan :DD

    • selitän :D

      ööh... jos hevosen kääntää, pitää käyttää sisäpohjetta, että hevosen kylki "pullistuu" ulos ja hevonen kääntyy taipuneena. esim. jos käännät oikeelle, puristat vähän oikeella pohkeella ja käännät hepon päätä oikeella ohjalla. vasen ohjakin pitää pitää tuntumalla. oon vasta 14v, mut oon ratsastanut neljänvanhasta. mut kyl mä osaan kääntyä. HEVONEN ON SIIS TARKOITUS SAADA "POHKEEN YMPÄRILLE", NIIN ETTÄ SE KÄÄNTYY POHKEEN SUUNTAAN. järkytyin noista parista aiemmasta vastauksesta, että mitä hevosihmisiä täälläkin on.. (normihevonen myötäilee pohjetta, eli jos tekee niin kuin aiemmissa viesteissä, hepo menee kiemuralle vaikka se on tarkoitus saada kääntymään kaaren muotoisena.) tulipas pitkä selitys :D

      • selitän :D

        ja mun ei oo tarkotus loukata ketään, mutta ahdistun heti jos tiedän että joku tekee jotain väärin hevosten parissa. : ]


      • mursu:-D
        selitän :D kirjoitti:

        ja mun ei oo tarkotus loukata ketään, mutta ahdistun heti jos tiedän että joku tekee jotain väärin hevosten parissa. : ]

        Sä oot kuule ittekki ollu joskus alottelia!! Jos oot sitä mieltä et itte oot joki maailman parhain ratsastaja ja et aattele yhtää muita aloittelijoita ni kannattaa vaa kuule pitää noi sun kommentis oma tietona!


    • am95

      Molemmat ohjat tuntumalla, ulko-ohja pidetään omalla paikallaan, sisäohja asettaahevosen käännökseen, älä käytä ohjia kuin rattia :)
      Jo hevosta kaarretaan vasempaan ulkopohje(tässä tapauksessa oikeanpuoleinen) saa hevosen kaartamaan, sisäpohje (vasen) pysyy normaalilla paikallaan ja käskee hevosta eteen.

      Katse hevosen korvien välistä eteenpäin suunnattuna (älä katso maahan, vaikuttaa tasapainoon) hartiat "kääntyvät" liikkeen mukana.

    • Ratsastaja

      Itse oon ratsastanut 3 vuotta. Enkä oo ratsastanu millään helpoimmasta päästä olevilla hevosilla! Kun haluat kääntää esimerkiksi oikealle purista ulkopohjetta (tässä tapauksessa vasenta pohjetta) , katso minne menet, ULKOOHJA TUNTUMALLA, ÄLÄ KÄÄNNÄ PALJOA SISÄOHJASTA, ja vielä lisäksi käännä painoasi maneesin sisään päin, niin että (tässä tapauksessa oikea) istuin luusi tuntuu! Toivottavasti oli apua !;)

    • Anonyymi

      Tämä on vähän sekavaa jotkut sanovat että sisäpohjetta pitää painaa ja jotkut taas että ulkopohjetta niin kumpi se on?

    • Anonyymi

      Tää nyt on vaa et miten ite teen. Mutta jos nyt esim. käännyn oikealle nii taivuta hevosen päätä vähän ja pidän tietenkin ulko-ohjan tuntuman ja sitten puristan pikkasen oikealla pohkeella nii et hevonen on ns banaanin muotoinen, tällöin hevoselle on tavallaan helpompikin kääntyä. Jos hevonen ei käänny tästä niin annan pienen merkin ulkopohkeella.

      Tätä on helppo harjotella esim kulmissa. Ja kumpaa pohjetta käyttää riippuu kyllä myös tilanteesta esim. jos hevonen karkaa takaisin uralle nii sitte merkki ulkopohkeella, ja jos taas hevonen menee liikaa voltin sisälle nii sit sisäpohje.

      • Anonyymi

        Teen samalla tavalla, suosittelen tuota, on helpoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      414
      9156
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3760
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2228
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1393
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      114
      1148
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1145
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      80
      1116
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe