Moi,
Mulla on Cresentin Logic LTC 500 -pyörä. Sen vanteet ovat vain aika kuluneet ja mietin, että josko vaihtaisin ne. Nykyiset vanteet ovat Spectra Ertro alloy.
Millaisia vanteita suosittelette moiseen hybridipyörään?
Kiitoksia vastauksesta ja mukavia pyörälenkkejä :-)
Uudet vanteet - mikä olisi hyvä?
8
506
Vastaukset
Miten kävisi Mavic A 319?
Siinä ei ole mitään ihmeellistä, ihan perusvanne.- martonen
Edulliset ihan toimivat vanteet ovat esim. Alex ACE 18, jos viitsii itse vaihtaa. Entiset pinnat ja navat käynevät edelleen. Pinnojen lukumäärä (lienee 36) pitää huomioida vanteita valittaessa. Mavic on myös hyvä vanne. Jännää hommaa tuo itsekasaaminen eikä vaadi ihmeellisiä työkaluja.
- VierailijaX
En tiedä pyöristä paljoakaan, mutta jos kaveri on ostamassa vannetta, niin eikö siihen kuulu pinnat ja navat? Siis koko paketti, kuten tässä:
http://www.polkupyorakauppa.fi/etu-55920-pikalukitus-disc-p-2153.html
Pikalukituksella se ei ole kuin nostaa paikalleen? - Alkup. Maantiepyöräi
VierailijaX kirjoitti:
En tiedä pyöristä paljoakaan, mutta jos kaveri on ostamassa vannetta, niin eikö siihen kuulu pinnat ja navat? Siis koko paketti, kuten tässä:
http://www.polkupyorakauppa.fi/etu-55920-pikalukitus-disc-p-2153.html
Pikalukituksella se ei ole kuin nostaa paikalleen?Linkissäsi on kiekko = napa pinnat vanne.
- gfsagsaga
Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:
Linkissäsi on kiekko = napa pinnat vanne.
väärin meni kiekko= napa puolat nippelit vanne
- Alkup. Maantiepyöräi
gfsagsaga kirjoitti:
väärin meni kiekko= napa puolat nippelit vanne
Hyvä tarkennus.
- 55555555555555555555
Kannattaa varmaan ostaa kokonaiset kiekot. Eivät tuon pyörän navat ole niin ihmeelliset että niitä kannattaisi alkaa siirtämään.
Missähän kunnossa mahtaa olla voimansiirto ja etuhaarukka? Jos ne ovat kauhean kuluneita, voi olla parempi ostaa uusi pyörä.Jos tietää/mittaa vanhan vanteen ERD:n (vanteen halkaisijan pinnojen nippeleiden koloista mitattuna) ja ostaa uuden vanteen samalla mitalla, niin pääsee edullisesti ja homma on hauskaa askartelua. Ihan kaikille tuota hommaa ei kannata suositella, ainakaan jos ei ole aikaisemmin onnistunut kiekkojen rihtauksessa.
Samalla halkaisijalle olevan vanteen vaihdossa pinnoja ei tarvitse välttämättä vaihtaa. Pinnojen siirto vanteelta toiselle on helpompi kuin kokonaan uuden kiekon rakentaminne, jos nyt ei niin suurta eroa ole. Venttiilin kohdat vierekkäin ja teippaa vanteet toisiinsa & siirtää pinnat yksitellen.
Jos homma ei toimi, niin kovin isoja oppirahoja ei joudu maksamaan.
Itse olen tuon joskus tehnyt (vaihdoin tuubivanteen avovanteeseen). Nyt on menossa uusien kiekkojen kokoaminen aikaisempaa paremmista osista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631852- 1231354
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281308- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67644