Kertokaa, et miten marsipaanitangossa saa sellaisen, ettei se murene ?
Sit sekin viel, et pystyykö marsipaanin pinnalle laittaa vaikka suklaalla kirjoitusta ?
Oon kattonu eri marsipaanikakkuja täällä netissä ja ne ovat kyllä aikamoisia luomuksia. Miten ihmeessä se oikeen onnistuu,ku mä en saa tehtyä siitä mitään. :(
Sit sekin viel, et pystyykö marsipaanin pinnalle laittaa vaikka suklaalla kirjoitusta ?
Oon kattonu eri marsipaanikakkuja täällä netissä ja ne ovat kyllä aikamoisia luomuksia. Miten ihmeessä se oikeen onnistuu,ku mä en saa tehtyä siitä mitään. :(
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi kirjoittaa vaikka suklaalla - olen itse tehnyt pikachu-kakun niin että painoin marsipaaniin ääriviivat ja sitten vedin ne sulatetulla tummalla suklaalla.
Eikä se murene kunhan on huoneenlämpöistä eikä kovin vanhaa.
Mulla oli kyllä huoneenlämmössä, mutta se marsipaani tuntui kyllä oudon kuivalta. Olisko sitten ollut jo aikansa elänyttä..
Täytyy vielä kokeilla tehdä jotakin. Kiitos vastauksesta ! :)
Nii..jos jollakulla olis kivoja vinkkejä yleensäkin marsipaanikakun tekoon, niin saa kertoilla.
Marsipaani on out, nyt käytetään sokerimassaa. ;) Googlaamalla löydät molempiin hyviä ohjeita.
Olen varmaan tylsä ihminen kun käytän marsipaania prinsessakakun tekemisessä, mutta sitä kakkua ei kerta kaikkiaan voi päällystää sokerikuorrutteella. Jos haluan valkoisen kakun niin sitten tietysti sokerikuorrute (pari pakettia on kaapissa odottamassa inspistä). Itsenäisyyspäiväksi vaikka, jos ei tule aiemmin tehtyä.
Olen tehnyt prinsessakakkuja jo silloin, kun kaupan marsipaani oli mantelin väristä, suurin homma oli värjäämisessä.
Tummalla marsipaanilla voisi päällystää jouluhalon tyyppisen kääretortun, jolloin siitä tulisi käpyrulla, itse tehden saa sen makuista mistä itse tykkää, helposti gluteenitonta ja laktoositonta.
Kiitti vinkistä. Täytyypä vilkaista ! :)
Toi kääretorttuvinkki oli myös mainio. Eipä tullut mieleenkään, mutta ton kääretortun kanssa voin harjoitella. :))
Marsipaania voi notkistaa laittamalla sekaan vähän vettä. Sokeri marsipaanissa voi kuivahtaa. Itse en pidä sokerikuorrutteesta yleensä, koska se voi maistua niin teolliselta ja käyttäytyä oudosti jos pitää kakkua jääkaapissa. Riippuu varmaan sokerikuorrutteen laadusta.
Marsipaania teen itse myös, siihen pitää vaan löytää tosi hienoa mantelijauhoa. Kaupasta saatava ei ole ehkä ihan tarpeeksi hienoa marsipaanikuorrutukseen.
Voi kirjoittaa vaikka sillä suklaalla m,olen itse kirjoittanut isälleni kakkuun'' Dad is the best '' ilahtui kovasti :) Eikä se murene ellei se ole kuivaa tai vanhaa . Hyviä ohjeita marsipaani kakun päällyseen täältä : www.hellapoliisi.fi/kakut/.../1260-vadelmainen-marsipaanikakku
Tuo oli tosi upea linkki ! Täytyypä hyödyntää sitä. :)
Kiitti kaikille vinkeistä ja ohjeista.