Yksi ennuste lupaa 17 astetta, toinen 7

ihmettelee Aamulehti. "Ensi viikon säätietoja seuranneet ovat olleet viime päivinä hämillään. Vain muutaman päivän päähän ulottuvat ennusteet tuntuvat vaihtuvan monta kertaa päivässä ja lämpötiloissa on jopa yli kymmenen asteen heittoja."

Nooh, onneksi tiedetään kuitenkin varmuudella asiat asteen kymmenesosan tarkkuudella sadan vuoden päästä...Jollette usko, niin alla osoitus Ilmatieteen laitoksen tieteellisestä lähestymistavasta asioihin:

"Eli kevätvaatteet uskaltaa kaivaa jo esiin?

– Kyllä varmaan silloin, kun aurinko pääsee paistelemaan. Mutta sitten taas kun on pilvisempää ja sateisempaa, niin sitten se on taas tietysti viileämpää"
4172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi et lukisi palstan UKK:ia:

http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia#12

"
Miten luotettavia ilmastoennusteet ovat, kun säätäkin voidaan ennustaa kohtalaisella varmuudella vain 5-10 vuorokautta eteenpäin?

Päivästä toiseen tapahtuva sääennustus on eri asia kuin ilmastonmuutoksen ennustaminen vuosikymmenien päähän. Ilmastotutkimuksessa tarkastellaan ilmakehän ominaisuuksien pitkän ajan keskiarvoja ja niiden hitaita muutoksia. Ilmakehän ominaisuuksiin vaikuttavat eri tekijät kuin päivän säähän.

Ilmastoennusteissa huomioidaan esimerkiksi kasvihuonekaasut, joiden pitoisuuden vuodesta toiseen tapahtuva kasvu muuttaa maapallon koko ilmakehän lämpötilaa ja siten hitaasti laajojen alueiden ilmastollisia olosuhteita.
"

Äänestä

Päivästä toiseen tapahtuva sääennustus on eri asia kuin ilmastonmuutoksen ennustaminen vuosikymmenien päähän. Ilmastotutkimuksessa tehdään ennustuksia joitten paikkansapitävyyttä ei ole meistä monikaan toteamassa. Siksi ne voidaan julistaa kohtalaisen varmaksi.

Ilmastoennusteissa huomioidaan esimerkiksi kasvihuonekaasut, joitten todellista vaikutusta mallinnetaan. Mallinnukset saadaan näyttämään mitä halutaan, koska mallinnus on ihmisen tekemä tietokoneohjelma.

Äänestä
  • Kyllä mallinnuksiin voi luottaa. On esimerkiksi tehty mallinnus siitä, että ydinjätettä on turvallista varastoida Suomen kallioperään. Ihmetyttää vaan kun sama porukka, joka kertoo ilmaston muuttuvan mallinnusten perusteella, ei luota näihin ydinjätelaskelmiin. Missä vika kun jokin kelpaa ja jokin toinen sitten ei?

    Äänestä

Jossain on lämmintä, toisaalla vähän viileämpää. Ja kysymys on sitten siitä, että missä sitä lämmintä täsmälleen milloinkin on tai ei ole. Täällä ei erityisen viileätä ole, vaikka monessa mielessä sään pitäisi kyllä olla koleata. Melko tavanoimaista toukokuista säätä on pidellyt täällä Suomessa.

Poikkeuksellisen kylmää jos etsii, niin tässä sitä, Sevillaan vaan Äitienpäivälomalle :p
http://www.weather.fi/Spain/Sevilla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tiedettä pukkaa kirjoitti:

ihmettelee Aamulehti. "Ensi viikon säätietoja seuranneet ovat olleet viime päivinä hämillään. Vain muutaman päivän päähän ulottuvat ennusteet tuntuvat vaihtuvan monta kertaa päivässä ja lämpötiloissa on jopa yli kymmenen asteen heittoja."

Nooh, onneksi tiedetään kuitenkin varmuudella asiat asteen kymmenesosan tarkkuudella sadan vuoden päästä...Jollette usko, niin alla osoitus Ilmatieteen laitoksen tieteellisestä lähestymistavasta asioihin:

"Eli kevätvaatteet uskaltaa kaivaa jo esiin?

– Kyllä varmaan silloin, kun aurinko pääsee paistelemaan. Mutta sitten taas kun on pilvisempää ja sateisempaa, niin sitten se on taas tietysti viileämpää"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu