24/7 punaiseen merirosvorunkkarinaamaan kyllästynyt

punainen merirosvo

Nyt ei jaksa enää tätä, että naama näyttää jatkuvasti samalta kuin jollain kyläjuopolla. Erityisesti poskipäät, silmän aluset, otsa ja nenä/nenänvarsi ovat punaiset, joskus äityvät suorastaan tummanpunaisiksi! Ei finnejä, näppylöitä eikä mitään. Muuten olen iholtani hyvin vaalea ja kesällä huonosti ruskettuva ja helposti palava, tietenkin. Punaisuus vaihtelee hailakkaan punaisesta (harvoin) hieman voimaakkaampaan punaiseen (useimmiten), ja joskus sitten vielä tummemman punaiseen. Kaupassa tuntuu kuin kaikki tuijottaisivat minua ja punaista merimiesjuopporunkkari-pärstääni. Tyttöystäviä, no tarviiko edes sanoa onko vai ei, tällä naamalla.

Hauskinta tässä on se, että en ole koko elämänsä ryypännyt 54v. puistojuoppo, vaan olen 27-vuotias mies. Normaalivartaloinen, muutoin ihan ok paitsi naaman väri. Lukemattomat kerrat on tullut mietittyä, miksi just minä. Miks just mulla pitää olla tämmönen pärstä. Sitten monet sanoo ettei ulkonäöllä ole väliä. Haha, paskapuhetta! On nimittäin kokemusta todistaen, että kyllä, ulkonäöllä ON väliä, jopa mitä suurimissa määrin.

Tässä ei siis ole kyse mistään normaalista pienestä pakkaspunotuksesta, vaan 24/7 selkeästi huomattavasta punaisuudesta. Jos joku aikoo ehdottaa meikkausta, niin ei tule kyseeseen.

Liuta kysymyksiä: Onko apteekista saatavissa jotain ihoa rauhoittavia lääkkeitä, auttaisko ne mitään? Saako ilman reseptiä, vai pitääkö ensin puhua lääkäri ympäri että saa jotain apua. Luulisin, että minun tapauksessa kyse ei ole liiallisesta alkoholin käytöstä (joka kuulemma saattaa aiheuttaa kasvojen punoitusta), eikä elämäntavoista muutenkaan. Olen ollu punainen paskanaama teini-iästä lähtien.

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjkghjk

      Mitäpä jos marssisit lääkärin puheille niin saisit asiantuntevaa hoitoa ja mielenrauhan

    • Kokeileppas

      Itse olen käyttänyt apteekista ilman reseptiä saatavaa voidetta Eucerin "Anti redness". Hinta muistaakseni vähän alle 20euroa. Ainakin minulla auttanut jonkin verran punoittavaan ihoon. Tietysti vakavampaan ongelmaan suosittelen aikaa esim. ihotautilääkärille :/

    • hahahhaaas

      Ilmeisesti ongelmasi ei ole sinulle kovin häiritsevä, kun tyrmäät heti kättelyssä ainoan varmasti toimivan ja tehokkaimman keinon, meikkauksen. Se ei tietysti poista punaisuutta lopullisesti, mutta ainakin olisit normaalin värinen silloin kun haluat!

    • ...hakuammuntaa...

      Mistä se punoitus mielestäsi johtuu? Onko sitä ollut aina vai milloin ilmestynyt?

      Onko punoitus ihottumaa, vai onko se verenkierrosta johtuvaa? Onko laikukasta vai punoitatko isoilta alueilta tasaisesti? Voiko se johtua "punastelusta" jolloin syy voisi olla psyykkinen, vai oletko aina yhtä punainen? (Sanot 24/7 eli punaisuus on aina).

      Ihoa rauhoittavia lääkkeitä? Ihosi on siis ärtynyt.

      Pesetkö ihosi aamuin illoin? Joskus nimittäin kuivataliköhnä saattaa aiheuttaa punoitusta, koska ihon omat rasvat (tarkemmin rasvahiivojen liikakasvu) ärsyttävät ihoa. Seurauksena on punoitusta ja usein kutinaa ja jatkuvaa hilseilyä (jota luullaan kuivuudeksi ja rasvataan, jolloin vaiva pahenee). Hoito on huolellinen pesu ainakin kahdesti päivässä.

      Voisit näyttää ihoasi ihotautilääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      181
      2228
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1610
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1454
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1304
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1114
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      1111
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      997
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      909
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      845
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      815
    Aihe