Suomen Yleisurheilu; Huipuissa uupuu mutta

Juha82222222

perustaso on kohtuu hyvä koska meillä on esim joitain urheilijoita jotka taistelee sijoituksista 8-20 välillä Arvokisoissa(EM ennenkaikkea).

Kotikisat tulossa ja Suomalaiset iskussa alkukaudesta(mm Evilä, Sandells ja Bergius kovassa tikissä).

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent.penkkiurheilija

      Perustaso on todella huono, jos maamme parhaat parhaimmillaan "taistelevat" jäännöspisteistä Euroopan mestaruuskisoissa. Huippu-urheilu ei ole tärkeää, mutta jos sitä harrastetaan, on ainoa tavoite oltava maanosan kärkisijoista taistelu. Täytyy muistaa, että hyvin suuri joukko yleisurheilun Suomen ennätyksistä riittäisi kärkisijoituksiin Olympian kisoissa.

    • Juha822222

      onko sijaluku 8-20 huono?? ei sillä on paljon urheilijoita jotka jäävät 20;n ulkopuolelle ja jos esim heittää moukaria 69 metriä niin se on hyvä tulos eikä skeida.
      Tai jos pinkoo 200metriä aikaan 20.60 niin se on hyvä aika Euroopassa.
      Tai jos hyppää 560 tai 570 Seipäässä niin se on hyvä tulos maailmalla.
      3.39 on myöskin hyvä aika 1500metrillä eli Sandellsin Nicklas on kyseessä silloin.
      Sillä kehtaa jo kilpailla isoissa kisoissa ja tuolla ajalla jos nipistää sekunnin vielä pois niin nähtänee parhaimmillaan EM-kisojen Finaalissa.
      Korkeudessa jos hyppää 228-230 niin se on maailmalla jo tulos millä kehtaa kilpailla.
      Tulokset mit äSuomalaiset tekevät eivät ole huonoja mut taso on vain niin kova että välillä jäädään sinne sijoille 10-20 vaikka tulokset muuten eivät ole huonoja.

      • ent.penkkiurheilija

        Jokainen uusi Suomen ennätys yleisurheilussa on hyvä suoritus. Niihin on asetettava tavoite, joka lajissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe