perustaso on kohtuu hyvä koska meillä on esim joitain urheilijoita jotka taistelee sijoituksista 8-20 välillä Arvokisoissa(EM ennenkaikkea).
Kotikisat tulossa ja Suomalaiset iskussa alkukaudesta(mm Evilä, Sandells ja Bergius kovassa tikissä).
Kotikisat tulossa ja Suomalaiset iskussa alkukaudesta(mm Evilä, Sandells ja Bergius kovassa tikissä).
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perustaso on todella huono, jos maamme parhaat parhaimmillaan "taistelevat" jäännöspisteistä Euroopan mestaruuskisoissa. Huippu-urheilu ei ole tärkeää, mutta jos sitä harrastetaan, on ainoa tavoite oltava maanosan kärkisijoista taistelu. Täytyy muistaa, että hyvin suuri joukko yleisurheilun Suomen ennätyksistä riittäisi kärkisijoituksiin Olympian kisoissa.
onko sijaluku 8-20 huono?? ei sillä on paljon urheilijoita jotka jäävät 20;n ulkopuolelle ja jos esim heittää moukaria 69 metriä niin se on hyvä tulos eikä skeida.
Tai jos pinkoo 200metriä aikaan 20.60 niin se on hyvä aika Euroopassa.
Tai jos hyppää 560 tai 570 Seipäässä niin se on hyvä tulos maailmalla.
3.39 on myöskin hyvä aika 1500metrillä eli Sandellsin Nicklas on kyseessä silloin.
Sillä kehtaa jo kilpailla isoissa kisoissa ja tuolla ajalla jos nipistää sekunnin vielä pois niin nähtänee parhaimmillaan EM-kisojen Finaalissa.
Korkeudessa jos hyppää 228-230 niin se on maailmalla jo tulos millä kehtaa kilpailla.
Tulokset mit äSuomalaiset tekevät eivät ole huonoja mut taso on vain niin kova että välillä jäädään sinne sijoille 10-20 vaikka tulokset muuten eivät ole huonoja.
Jokainen uusi Suomen ennätys yleisurheilussa on hyvä suoritus. Niihin on asetettava tavoite, joka lajissa.